Praha - Sjezd ČSSD po krátké pauze na večeři pokračuje. Na místa pěti řadových místopředsedů ČSSD kandiduje dnes na stranickém sjezdu v pražském Kongresovém centru osm lidí.
Funkci v nejužším vedení sociální demokracie chtějí obhájit ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a Martin Starec, jenž má na starosti stranické peníze. Dále kandidují předseda Sněmovny Jan Hamáček, ministryně práce Michaela Marksová Tominová, náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová, někdejší šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc, poslanec Jaroslav Foldyna a předsedkyně Sociálnědemokratických žen Jindřiška Maršová.
U Zaorálkova projevu se sál bavil. "Já mám přítele," začal ministr zahraničí a vyvolal výbuch smíchu. Ministr zahraničí mluvil hlavně o tom, že ČSSD je důkazem toho, že funguje princip nutnosti pomáhat slabším. Uvedl taky, že klasická demokratická politická strana je základem politiky.
Hamáček řekl, že ČSSD není jednorázový marketingový projekt. "Nemusíme si dávat do názvu letopočet 09 nebo 2011, jsme strana, o které se už za první republiky učilo v hodinách dějepisu," uvedl v narážce na TOP 09 a hnutí ANO 2011.
Marksová prý kandiduje kvůli tomu, aby ČSSD pomohla obstát v konkurenci s různými nepolitickými hnutími. Marksová se taky vyslovila za vyšší počet žen ve všech úrovních vedení strany a stejně jako Arnoštová se přimlouvala za to, aby delegáti zvolili dvě místopředsedkyně.
"Mám zkušenosti, jsem plná energie a jsem právě teď připravena pro vás pracovat," řekla delegátům Arnoštová. Chtěla by prý být novou stranickou tváří. V projevu se zaměřila hlavně na zdravotnictví. Uvedla taky, že nevěří stranám na jedno použití, bez vize a stranám, které si někdo koupí jako podnikatelský záměr.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
Aktuálně se děje
včera
Rusko kvůli ukrajinským útokům zrušilo prestižní festival
včera
USA tlačí na Netanjahua, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy
včera
Trump omezil rozsah vojenských cvičení. Vyvolal pochybnosti o spolehlivosti USA
včera
Trump pohrozil vojenským úderem Ománu
včera
Krev nemá prázdniny. Ministerstvo nabádá k darování krve, zásoby se tenčí
včera
Sbohem velké hvězdě. Ve Walesu se konečně rozloučili s Bonnie Tyler
včera
Muzea a galerie budou jednou měsíčně přístupné zdarma, oznámilo ministerstvo
včera
Alžběta II. přála Česku prosperitu, ukazuje znovuobjevené psaní od královny
včera
Čísla nelžou. Kongo zažívá nejhorší epidemii eboly ve své historii
včera
Policie varuje majitele konkrétního typu auta. Za tři dny zmizelo devět vozidel
včera
Počasí aktuálně: Pondělní bouřky budou i velmi silné, varují meteorologové
včera
Noční útoky zasáhly Rusko i Ukrajinu. Oběti jsou hlášeny z obou zemí
včera
Exministr Blažek si stěžoval u Ústavního soudu. Narazili i další obvinění
včera
Nečekaná smrt slavné herečky. Zemřela Hayden Panettiere
včera
Trump hodlá omezit americkou účast na cvičení s Jihokorejci
včera
Vražda ženy v Českých Budějovicích. Policie dopadla podezřelého
včera
Počasí přineslo do Česka v uplynulém týdnu rekordní tropy i mrazy
16. srpna 2026 22:01
Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek
16. srpna 2026 20:49
Kyjev poslal drony na Rusko, Moskva zaútočila balistickými raketami. Počet mrtvých na obou stranách roste
16. srpna 2026 19:37
AI bude řídit, lidé rozhodovat. NATO vybuduje na východě rozsáhlou dronovou síť
Severoatlantická aliance plánuje posílit bezpečnost své východní hranice vybudováním rozsáhlé sítě bezpilotních letounů, senzorů a systémů umělé inteligence. Tato technologie má sloužit k včasnému odhalení a případnému odrazení potenciálního ruského útoku.
Zdroj: Libor Novák