Praha - Poslanec Marek Černoch z hnutí Úsvit tvrdí, že EU nám nesmí přikazovat s kým máme žít. Navrhuje proto zavřít hranice.
"Podle mého názoru uprchlíky nesmíme vůbec do Evropy pustit. Zároveň budeme jednat o shengenském prostoru, protože v situaci, kdy je země v ohrožení, máme právo své hranice chránit. A přesně to bychom měli udělat. Pokud nebudou hranice kontrolované, kdo bude monitorovat pohyb imigrantů po Evropě? Dostanou se prakticky do kterékoli země, a to bez omezení. Německo už tento model testuje v rámci G7 a své hranice kontroluje. Pokud se ukáže, že počty imigrantů na jeho území klesají, bude toto opatření využívat i nadále," píše na svém blogu Černoch.
Evropská unie i USA podle něj dlouhodobě podceňovaly bezpečnostní hrozby a kriminalitu za hranicemi Evropy. Kriminalita ale přerostla v terorismus a Islámský stát na hranicích Evropy útočí na desítky zemí. "Proč to nikdo neřeší? Nabízí se v celku logická otázka. Jak aktivní by byly EU a USA, kdyby byly na území Islámského státu významné zdroje nerostných surovin? Každá válka je zkrátka velký byznys, otázkou je jen pro koho...." domnívá se.
"Řecko, Kypr, Itálie, Malta, to jsou státy, kde měla EU minimalizovat rizika. Tyto státy však byly naprosto opomenuty. Zajímavé je v této souvislosti i to, že právě tato místa navštívil ruský prezident Putin v minulých třech měsících. O těchto hrozbách se dlouhodobě vědělo a řešeno nebylo nic. Azylová politika EU je totiž především o lidech, kteří chtějí azyl. Pokud by žadatelé o azyl nebyli, úředníci by byli bez práce a to určitě není jejich cílem. Snižování počtu azylantů je tak v přímém rozporu s jejich vlastním uvažováním," upozornil poslanec.
Důrazně proto nesouhlasí s přijetím jakýchkoliv kvót pro uprchlíky. Považuje to za jasný diktát ze strany EU, který naprosto zásadně ovlivní situaci v jednotlivých zemích. "Nikdo nám nemůže nařizovat, s kým máme ve své zemi žít! Příliv takové vlny uprchlíků by znamenal natolik zásadní zásah do fungování všech částí českého systému, že by byla na místě i žaloba k Evropskému soudu," dodal.
Na Výboru evropských záležitostí proto po bouřlivé debatě prosadil zásadní změnu stanoviska ke kvótám pro uprchlíky v následujícím znĕní: "Důrazně nesouhlasíme se zavedením povinných kvót na přemístění některých osob žádajících o azyl v Itálii a Řecku do ostatních členských států EU a tyto kvóty vnímáme jako nesystémový krok, který by v konečném důsledku mohl vést k narušení svobody pohybu v rámci shengenského prostoru."
Související
"Buzeranti jsou nemoc, Romové do plynu." Staník dostal podmínku, u soudu napadal režim v ČR
Neznámá tvář českých politiků: Jaký dárek jim vyrazil dech?
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 28 minutami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 1 hodinou
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 1 hodinou
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 2 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 3 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
Soutěž Eurovision Song Contest čelí v Ženevě klíčovému "přelomovému" zasedání, které rozhodne o její budoucnosti. Organizátoři a zúčastněné země budou ve čtvrtek diskutovat o tom, zda by Izraeli měla být povolena další účast v soutěži. Důvodem jsou protesty proti způsobu, jakým izraelská vláda vede válku v Gaze, a obvinění z nekalých praktik při hlasování.
Zdroj: Libor Novák