Pád Stropnického? Pražská ČSSD je připravena hlasovat pro odvolání

Praha - Pražští zastupitelé za ČSSD jsou připraveni zdvihnout ruce pro odvolání primátorčina náměstka Matěje Stropnického (SZ/Trojkoalice), pokud někdo hlasování navrhne. V pondělí večer se na tom dohodl zastupitelský klub, řekl ČTK náměstek Petr Dolínek. Hlasování o odvolání náměstka zatím žádný z klubů neavizoval.

Stropnický, který už dříve obvinil koaliční partnery z ANO a ČSSD ze spolčení, se dnes k situaci nechtěl vyjadřovat. Počká prý na rozhodnutí zastupitelského klubu, který se uskuteční ve čtvrtek.

O den dříve by se měli sejít zastupitelé ANO, kteří budou řešit nejenom Stropnického, ale i pozici primátorky Adriany Krnáčové. Klub jí nejprve vyjádřil nedůvěru. Po setkání s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem ale minulý týden od usnesení ustoupil.

Dlouho doutnající spory mezi Stropnickým a Krnáčovou se naplno rozhořely ve chvíli, kdy primátorka nechala náměstkovi odebrat část kompetencí. Mluví se o tom, že pražská koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice je před rozpadem. Jednat o nové koalici je zatím ochoten pouze čtyřčlenný klub Pirátů. Zastupitelé z TOP 09 a ODS jsou zdrženliví. ODS tvrdí, že do koalice nechce. TOP 09 nejprve počká, jak situace dopadne.

Vedení pražské ČSSD na dnešní společné schůzi krajského předsednictva a zastupitelského klubu jednohlasně souhlasilo, že prioritou sociální demokracie na pražském magistrátu je plnění koaliční smlouvy a programového prohlášení rady. „Jde zejména o prosazení takových bodů, jako je rozvoj pražské MHD včetně výstavby trasy metra D a nových tramvajových tratí, úspěšné čerpání prostředků z Evropské unie, výstavba startovacích bytů, zajištění svozu odpadu, nový územní plán a rozvoj sociálních služeb," uvedl předseda pražské organizace ČSSD Miloslav Ludvík.

ČSSD nehodlá řešit personální problémy a osobní selhání představitelů koaličních partnerů, zejména Strany zelených. ČSSD se po celou dobu trvání současné koalice soustředí výhradně na plnění programového prohlášení, nikdy neporušila koaliční smlouvu a nevyvolala žádné krizové situace. „Pražská ČSSD nepodepisovala smlouvu s partnery kvůli konkrétním lidem, ať už jde o paní Krnáčovou, pana Stropnického, nebo třeba mou osobu. Vždy jsme chtěli prosazovat náš program a hájit zájmy Pražanů," uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek.

„Po jednání celorepublikového vedení hnutí ANO uvedli primátorka Adriana Krnáčová i předseda hnutí ANO Andrej Babiš, že největším problémem Prahy je neuspokojivá práce náměstka Matěje Stropnického a jeho setrvání jako náměstka primátora ve funkci. Klub zastupitelů sociální demokracie se s tímto názorem ztotožňuje a je připraven podpořit návrh na odvolání náměstka Stropnického ze Strany zelených na jednání zastupitelstva HMP. Bude to výhradně kvůli neuspokojivým výsledkům jeho činnosti ve funkci náměstka primátorky hlavního města Prahy a nepodloženým urážkám koaličních partnerů," řekl dále Miloslav Ludvík.

Související

Lubomír Metnar

Policie posílí bezpečnostní opatření na Prague Pride, oznámil Metnar

Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) společně s vedením policie rozhodl o posílení bezpečnostních opatření během festivalu Prague Pride. Rozhodnutí bylo přijato v návaznosti na nedávný útok v Berlíně. Jde o preventivní krok, jehož cílem je zajistit bezpečný průběh celé akce, ochránit její účastníky i veřejnost a přispět k zachování vysoké úrovně bezpečnosti v České republice, uvedlo ministerstvo vnitra. 
Oheň

Praha kvůli extrémnímu počasí zakázala rozdělávání ohňů a kouření na rizikových místech

Český hydrometeorologický ústav prodloužil platnost výstrahy před extrémními teplotami až do půlnoci na neděli 2. srpna. Meteorologové varují před tropickými hodnotami, které na mnoha místech přesáhnou 37 stupňů Celsia. Spolu s vlnou veder roste také riziko vzniku a šíření požárů, kvůli čemuž v hlavním městě začal automaticky platit přísný zákaz manipulace s otevřeným ohněm na vybraných rizikových místech.

Více souvisejících

Praha ČSSD Matěj Stropnický

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Letní počasí

Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni

Pondělní historické maximum pro Moravu a Slezsko vydrželo jen den. V úterý bylo ve Strážnici ještě o stupeň tepleji, hodnota dosáhla 40,9 °C. V Plzni dokonce úterní maximální teplota vystoupala nad 41 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Karel Havlíček

Nový systém podpory pro české firmy. Havlíček spustil CzechBusiness

České firmy mohou od srpna počítat s jednodušší, přehlednější a efektivnější podporou svého podnikání. Vzniká nová státní agentura CzechBusiness, která propojuje dosavadní kompetence agentur CzechTrade a CzechInvest. Firmám nabídne jednoho partnera pro rozvoj od inovací až po zahraniční expanzi, informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Suchý zip se uplatnil například u dětských bot.

Suchý zip měl svůj den. Jaká je jeho historie?

Na druhý srpnový den připadal Mezinárodní den suchého zipu. Toto spínadlo se bezpochyby řadí mezi přelomové vynálezy a dnes má všestranné využití: v odívání, průmyslu nebo třeba ve zdravotnictví. Jak suchý zip vznikl? Kdo a kdy ho vynalezl?

včera

Adam Vojtěch

České zdravotnictví má být připravené na budoucnost. I díky spolupráci s WHO

Ministerstvo zdravotnictví schválilo nový dvouletý plán spolupráce s Regionální úřadovnou Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu na období 2026–2027. Plán navazuje na dlouhodobou strategii spolupráce do roku 2030 a jeho cílem je podpořit budování odolného a kvalitního zdravotnictví připraveného na výzvy budoucnosti prostřednictvím reformy veřejného zdraví, posílení prevence, digitální transformace a inovací.

včera

včera

Pondělní počasí nabídlo nový teplotní rekord. Na Moravě nikdy nebylo tepleji

V Česku padl další letitý teplotní rekord. Historicky nejvyšší hodnota na území Moravy a Slezska byla v pondělí naměřena ve Strážnici na jižní Moravě. Bylo tam 39,9 °C, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy