Praha - Poslanci za KSČM upozorňují, že nás letos může potkat zvýšení cen některých potravin. Mezi nimi může být například zelenina, maso, drůbež či ovoce.
"Horké a překrásné léto jsme někteří radostně vítali. Jenže ti, kteří se zabývají zemědělstvím, pěstitelstvím zeleniny či ovoce a koneckonců i chovatelé marně vzhlíželi k obloze a doslova v duchu prosili o déšť. Méně se urodilo zelí i zeleniny, a tak již dnes jejich cena vzrostla. Podobně je tomu i u okurek. Zvýšení cen už hlásí také výrobci balených potravin," upozorňuje na webu strany Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu KSČM.
Připomíná, že zejména výrobci zdůrazňují, že sucho postihlo země, odkud pro svou výrobu zeleninu dováží. Problémem je špatná sklizeň kukuřice, což působí na ceny krmení pro skot a zrna pro prasata i drůbež, a tak se zdraží výroba živočišných komodit masa mléka a vajec.
"Věřme, že příští rok nebude léto tak tragicky horké a suché a ceny se vrátí do normálu. Letos však opravdu musíme počítat s tím, že si za potraviny, které jsou zcela běžné, připlatíme, což při celkovém zatížení domácností není pro nás vůbec dobrou zprávou," podotkl.
Možného zdražování se obává také místopředsedkyně ÚV KSČM Miloslava Vostrá. "Letošní rok způsobil nemalé komplikace zemědělcům, zelinářům i sadařům. Odborníci deklarují, že díky horkému a suchému počasí je úroda brambor nejhorší za posledních dvacet let. Propad letošní sklizně v celorepublikovém průměru je až 40 procent. V některých krajích na jihozápadě Čech bude úroda ještě horší," upozornila.
Tato neúroda podle ní přinese starosti jak pěstitelům, tak i těm, kteří se zabývají výrobou škrobu. "Hrozí jim velké finanční ztráty. Při tak velkých teplotách, jaké byly letos, většina rostlin nevytváří totiž zásobní látky a fakticky neroste. U brambor je maximální snesitelná teplota pro jejich zdárný růst 27 stupňů," dodala.
"Tropických dnů letos bylo obrovské množství a chyběla i voda pro zavlažování. Své způsobilo také to, že letos bylo v naší republice brambor zasázeno méně. Zemědělci říkají, že pěstování brambor s sebou nese vysoké náklady a je velmi pracné a svým způsobem i rizikové kvůli skladování. Neúroda brambor postihla i pěstitele v dalších evropských zemích, jako je Polsko, Slovensko, Bavorsko nebo Maďarsko. Doufejme, že nás nepostihne neúměrné zvyšování cen brambor, neboť ty jsou u nás velmi oblíbené a nechybí prakticky na stole v žádné domácnosti," vysvětluje.
Související
Inflace je opět dvouprocentní. V březnu klesaly zejména ceny potravin
Inflace je nejnižší od předloňského prosince, ceny oproti září klesly
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka představil první odhady
před 1 hodinou
Ještě letos vyprší platnost téměř 300 tisíc řidičáků. Na úřad kvůli výměně nemusíte
před 3 hodinami
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
před 3 hodinami
Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu
před 5 hodinami
Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží
před 6 hodinami
Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz
před 7 hodinami
Tropické počasí je zpět. Pondělí bude ještě teplejší, potvrzuje výstraha
před 8 hodinami
Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko
před 8 hodinami
Policie vyšetřuje útok v Tanvaldu jako dvojnásobný pokus o vraždu
před 9 hodinami
Záhada muže z Krkonoš objasněna. Policisté už vědí, co je zač
před 10 hodinami
Hormuz se neotevře okamžitě, varuje Írán navzdory pokroku v jednáních
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
Česko se v pátek naposledy rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem, který zemřel na konci července ve věku 86 let. Knížák byl svého času rektorem Akademie výtvarných umění a ředitelem Národní galerie.
Zdroj: Jan Hrabě