Nejhorší ministr? ODS se omluvila Sobotkovi a pustila se do Babiše

Praha - Občanští demokraté se omluvili Bohuslavu Sobotkovi, kterého označili za nejhoršího ministra financí. Podle nich ho nyní předčil Andrej Babiš.

Občanští demokraté našli v návrhu státního rozpočtu prostor pro úspory, zároveň chtějí více peněz pro obranu a školství. V souvislosti s útoky v Paříži ODS trvá na přijetí nových bezpečnostních opatření.

Občanští demokraté již v prvním čtení kritizovali návrh státního rozpočtu, který plýtvá penězi a rezignuje na dlouhodobější strategii. „Mysleli jsme si, že nikdo nemůže sestavit státní rozpočet hůř než Bohuslav Sobotka, když byl ministrem financí. Omlouvám se mu. To, co předvedl Andrej Babiš, je paskvil. V době hospodářského růstu rozhazuje peníze, místo toho aby investoval. Pokud by takto řídil Agrofert, brzy by zkrachoval. Také jsme slíbili vládě, že nebudeme jen kritizovat, ale najdeme konkrétní úspory. Zmíním například 10 miliard, které chce vláda vyhodit oknem, když chce přijmout tisíce nových úředníků," říká předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

„Prošli jsme jednotlivé kapitoly a přicházíme s konkrétními návrhy jak uspořit až 30 miliard. Příkladem může být snížení podpory pro agropotravinářský komplex až o 1,5 miliardy nebo omezení dotačních titulů soukromým subjektům, které jsou napojeny na státní rozpočet. Tam se dá ušetřit až 10 miliard," doplňuje poslanec Adolf Beznoska.

ODS zároveň kritizuje i fakt, že se vláda chystá některé oblasti podfinancovat. „V souvislosti s imigrační krizí čelíme bezpečnostnímu riziku. Vláda ale situaci podceňuje, když nedává dost peněz na obranu. Česká republika neplní své závazky vůči spojencům, což je v současné bezpečnostní situaci nezodpovědné. Proto chceme přidat obraně 2 miliardy korun. Stejně nepochopitelné je v době ekonomického růstu snížení peněz pro vysoké školy. Terciární vzdělávání je pro konkurenceschopnost naší země důležité, ministerstvo financí by mělo chybějící miliardu pro univerzity najít," říká předseda ODS Petr Fiala.

Občanští demokraté dále trvají na nekompromisním přístupu vůči ilegálním imigrantům. „Útoky v Paříži ukázaly, že bezpečnostní opatření nejsou dostatečná. Vyzýváme vládu, aby se připojila k iniciativě vlády Polské republiky na přehodnocení dohody EU o přerozdělení uprchlíků. Brusel, místo aby řešil problémy, vymýšlí pod záminkou bezpečnosti nesmysly. Příkladem je snaha Evropské komise zneužít současnou situaci k celounijnímu zákazu držení poloautomatických zbraní. Jsme přesvědčeni, že platná česká legislativa bezpečnostní a právní podmínky držení těchto zbraní upravuje zcela dostatečně. Útokem na legální držitele se nesníží počet nelegálních zbraní ani bezpečnostní riziko," říká Petr Fiala.

Související

Roman Kraus (ODS)

Náhle zemřel senátor Roman Kraus

Ve středu 30. října 2024 ve věku 69 let náhle zemřel Roman Kraus, dlouholetý člen Občanské demokratické strany, bývalý senátor, lékař a někdejší ředitel brněnských fakultních nemocnic. Příčinou úmrtí byla plicní embolie, jak informovala strana.

Více souvisejících

ODS Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 19 minutami

před 41 minutami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy