Praha/Brno - Podle vládní novely antidiskriminačního zákona by měl ombudsman v budoucnu pomáhat pracovníkům ze zemí EU a jejich rodinným příslušníkům proti případné diskriminaci v tuzemsku. Nařízení už je ve Sněmovně k projednání.
Novela reaguje na nové evropské směrnice a novou pravomoc svěřuje v souladu s unijním požadavkem ombudsmanovi, protože ji podle ní musí vykonávat nestranný, nezávislý a apolitický orgán.
Novela stanoví, že za účelem naplňování práva volného pohybu občanů EU bude ombudsman kromě jiného poskytovat těmto lidem metodickou pomoc při podávání návrhů na zahájení řízení z důvodů diskriminace. Bude také zveřejňovat zprávy a vydávat doporučení k otázkám souvisejícím s naplňováním práv občanů EU.
Podle důvodové zprávy by tento úkol nemohly vykonávat jiné úřady, protože by nenaplnily požadovanou míru nezávislosti. Rozšíření pravomocí ombudsmana je podle vlády také úspornějším řešením než zřízení nového úřadu.
Návrh zákona počítá s tím, že kancelář veřejného ochránce práv zřídí kvůli této problematice sedm nových pracovních míst. Tři noví zaměstnanci budou mít na starosti osvětu a výzkum, další tři budou vypracovávat analýzy a sedmý člověk bude mít na starosti vnitrostátní i mezinárodní spolupráci. Všichni budou muset mít magisterské vzdělání v oboru právo. Ročně by to mělo znamenat navýšení nákladů asi 4,5 milionu korun.
Ochránce může vést nezávislá šetření, ale nemůže nahrazovat činnost orgánů státní správy a nemůže rušit nebo měnit jejich rozhodnutí. Při zjištění pochybení však může od úřadů či institucí požadovat, aby zjednaly nápravu. Ochránce může zahájit šetření i z vlastní iniciativy (např. na základě informací z médií).
Od roku 2006 vykonává dohled nad dodržování práv osob omezených na svobodě. Provádí systematické preventivní návštěvy zařízení, kde jsou nebo mohou být osoby drženy na základě rozhodnutí či příkazu orgánu veřejné moci (např. soudu) nebo z důvodu závislosti na poskytované péči (především z důvodu věku, zdravotního stavu, sociální situace atp.). Jde například o policejní cely, věznice, azylová zařízení, léčebny dlouhodobě nemocných, zařízení pro seniory, psychiatrické léčebny, zařízení ústavní výchovy aj.
V roce 2008 získal ochránce zvláštní oprávnění v oblasti státní správy soudnictví – právo navrhovat zahájení kárných řízení proti předsedům a místopředsedům soudu v případě, že porušují povinnosti spojené s výkonem jejich funkcí.
Schválením antidiskriminačního zákona v roce 2009 se ochránce stal orgánem pomáhajícím obětem diskriminace.
Související
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
Ombudsmana Křečka bude nově zastupovat Schorm
ombudsman , zákony , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Velký požár ve Zlíně. Hoří v areálu Svitu, platí třetí stupeň poplachu
před 1 hodinou
Trump tvrdí, že mu volali z Íránu. Teherán se prý chce dohodnout
před 2 hodinami
Babiš prozradil, co přednesl na summitu NATO. Česko hodlá navýšit obranné výdaje
před 2 hodinami
Trumpova slova se naplnila. Američané znovu zaútočili v Íránu
před 4 hodinami
Počasí se oteplí, ubyde srážek. Jeden problém se tak prohloubí
včera
Rodičovský příspěvek bude 400 tisíc korun. Sněmovna schválila i úpravy superdávky
včera
Artis Brno dalším nováčkem Chance ligy. Nahrazuje vyloučenou Karvinou
včera
Závěry summitu NATO. Deklarace zmiňuje Rusko, Ukrajinu i Írán
včera
Babiš a Macinka ztrapnili jen sebe, rýpl si expremiér Fiala
včera
Španělé se gólem v závěru postarali o poslední Ronaldův zápas na MS. Američané končí
včera
Velká důlní tragédie před 65 lety. Zahynulo přes 100 horníků
včera
Babiš si podal ruku s Trumpem. Kritika Česka kvůli výdajům se nekonala
včera
Trump z Ankary varoval Írán. Znovu vás tvrdě zasáhneme, vzkázal
včera
Policejní manévry ve Strakonicích. Žena vyhrožovala sousedovi se zbraní
včera
Írán vyzval Američany, aby se podrobili novému režimu v Hormuzském průlivu
včera
Pavla se na večeři ptali na podporu Kyjeva. Babišovi vadí, že se nemluví o míru
včera
Trumpova slova vedou k reakci trhů. Dalo se to očekávat
včera
Policisté v národním parku. České Švýcarsko je pod dohledem společných hlídek
Aktualizováno včera
Trump oznámil konec příměří na Blízkém východě. Íránce má za nemocné lháře
včera
Le Penová v rozhovoru prozradila, co bude s její prezidentskou kandidaturou
Francouzská politička Marine Le Penová naznačila, že se zúčastní prezidentských voleb v příštím roce. Proti úternímu verdiktu se totiž hodlá odvolat. Le Penová byla v úterý odsouzena za zneužití veřejných prostředků, ale za mříže podle rozsudku nemusí.
Zdroj: Lucie Podzimková