Praha - Faouzi Jaber z Pobřeží slonoviny bude vydán ke stíhání do spojených států, rozhodl o tom ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Muž je viněn ze zamýšlené spolupráce s teroristy společně s Alím Fajádem a Chálidem Marabím – ti však do USA vydáni nebyli.
O vydání zadrženého informovala mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. „Rozhodnutím ze dne 24. února 2016 ministr spravedlnosti povolil vydání osoby F. A. M. J., aktuálně se nacházející v předběžné vazbě ve Vazební věznici Praha-Pankrác, k trestnímu stíhání do Spojených států amerických. Příslušný soud bude nyní rozhodovat o přeměně předběžné vazby na vazbu vydávací," uvedla mluvčí s tím, že datum vydání bude dohodnuto s Američany prostřednictvím Interpolu. Cizincovo celé jméno zní Faouzi Abdul Menhem Jaber. V USA mu hrozí doživotí.
Američané tvrdí, že Fajád, Jaber a Marabí chtěli prodat kokain a zbraně agentům z Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. USA proto trojici viní ze „spiknutí k poskytnutí materiální podpory teroristické organizaci". Jaber a Marabí se prý také provinili spiknutím za účelem praní špinavých peněz a k prodeji kokainu, Jaber a Fajád pak měli prodávat rakety země-vzduch a dopustit se „spiknutí s cílem zabít důstojníky a zaměstnance Spojených států".
Spojené státy nasadily na Jabera a Marabího agenty v roce 2012. Kvůli nákupu zbraní prý Jaber oslovil Fajáda, zaměstnance ukrajinské státní firmy Ukrspecexport, která se zbraněmi obchoduje. Trojice cizinců vinu před českými soudy odmítla, prý se stala obětí provokace amerických agentů. Jaber tvrdil, že býval poradcem prezidenta Pobřeží slonoviny a míval diplomatický pas. Fajád zase argumentoval tím, že pracuje pro libanonskou armádní zpravodajskou službu.
Rozhodnutí nevydat Fajáda a Marabího zdůvodnil ministr Pelikán počátkem února tak, že se rozhodoval na základě povahy skutku i zpravodajských informací, které nemůže konkretizovat. Ministrův krok ostře kritizovalo americké velvyslanectví v Praze. Spekuluje se o tom, že nevydání Libanonce Fajáda souviselo s propuštěním pěti unesených Čechů z Libanonu. Pelikán to sice nepotvrdil, spojitost případů však připustil ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
Související
O funkci u Soudního dvora EU usiluje i bývalý ministr Pelikán
Údajný hacker Nikulin chce po Česku 1,5 milionu. Do USA byl vydán nezákonně
Robert Pelikán , Ministerstvo spravedlnosti , Faouzi Jaber
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Ukrajina přiznává krizi v armádě: 200 tisíc vojáků dezertovalo, další miliony se vyhýbají odvodu
před 1 hodinou
Evropa posílá vojáky do Grónska. Trumpovi ustoupit nehodlá
před 2 hodinami
Trump stáhl z pohotovosti strategické bombardéry. Zabíjení demonstrantů v Íránu podle něj skončilo
před 2 hodinami
Nevyzpytatelné počasí pokračuje. Meteorologové avizují víkendové varování
před 3 hodinami
Sněmovní maraton nebere konce. Babiš během interpelací ostře útočil na Piráty
před 3 hodinami
První zdravotní evakuace v historii. NASA stahuje astronauty z ISS domů
před 4 hodinami
Nová éra pro Gazu: Trumpův plán vstupuje do druhé fáze, začíná demilitarizace a obnova
před 4 hodinami
Trump hlásí ohromný pokrok ve Venezuele. Nechce ale prozradit jakékoliv detaily
před 5 hodinami
Trump tlačí na Zelenského. Mírové dohodě stojí v cestě Kyjev, naznačil
před 6 hodinami
Americký zájem o Grónsko a Venezuelu je pochopitelný. Evropa se musí vzpamatovat
před 7 hodinami
Mrazivé počasí neskončilo. Teploty budou do konce týdne klesat
včera
Cibule, parodie Klause i grimasy. Sněmovna se při jednání o důvěře mění v cirkus, pokračovat bude ve čtvrtek
včera
Washington a Kodaň se na budoucnosti Grónska neshodly, jednání netrvalo ani hodinu
včera
Delegace dorazily do Washingtonu. Jednání o Grónsku začíná
včera
Pavel i Babiš se těší důvěře nadpoloviční většiny Čechů, Okamuru nepodporuje ani polovina lidí
včera
Napětí na Blízkém východě roste: USA stahují lidi ze základny v Kataru, Arabové se snaží odvrátit válku
včera
Julie Tymošenková čelí obvinění z korupce. Měla se pokusit rozbít vládu Zelenského
včera
Neznám ho, ale bude problém. Trump se nevybíravě pustil do premiéra Grónska
včera
Armagedon, trafika Turkovi... Opozice před hlasováním o důvěře cupuje vládu
včera
Trump trvá na ovládnutí Grónska: Cokoliv jiného než kontrola USA je nepřijatelné
Americký prezident Donald Trump stupňuje svou rétoriku ohledně získání Grónska a otevřeně prohlásil, že jakýkoliv jiný výsledek než plná kontrola Spojených států nad tímto územím je pro něj nepřijatelný. Ostrov podle něj USA nezbytně potřebují k zajištění národní bezpečnosti. Trump na sociálních sítích uvedl, že v čele úsilí o získání ostrova by mělo stát NATO, a varoval, že pokud tak neučiní Američané, chopí se příležitosti Rusko nebo Čína, což hodlá za každou cenu překazit.
Zdroj: Libor Novák