Praha - Hnutí ANO by vyhrálo sněmovní volby s 27 procenty hlasů, druhá ČSSD by měla 17 procent. Vyplývá to z průzkumu agentury TNS Aisa, který dnes zveřejnila Česká televize.
Oběma stranám ubyly oproti lednu tři procentní body hlasů. Agentura také uvedla, že oproti lednu klesla důvěra ve vládu, a to hlavně u voličů ČSSD.
Za ANO a ČSSD, které nyní spolu s lidovci tvoří vládní koalici, by na třetím místě skončili ve volbách komunisté s 12 procenty. ODS a TOP 09 by volilo shodně 8,5 procenta lidí a do Sněmovny by se podle průzkumu dostala ještě KDU-ČSL s 5,5 procenta.
Další současné sněmovní strany, tedy Úsvit a Svoboda a přímá demokracie (SPD), by zůstaly s 4,5 a čtyřmi procenty pod hranicí nutnou pro vstup do dolní komory Parlamentu.
Rozdíl v podílu hlasů pro vedoucí ANO a ČSSD je podle TNS Aisa výrazně větší, než uvádějí průzkumy dalších agentur. Například podle posledního průzkumu CVVM by ANO mělo také 27 procent hlasů, ale druhá ČSSD 24,5 procenta.
Průzkum Medianu dokonce dává oběma stranám téměř shodný podíl - ANO 24 procent a ČSSD 23 procent. K výsledkům TNS Aisa se blíží STEM, podle kterého by ANO získalo 29,2 procenta hlasů a ČSSD 19,7 procenta.
TNS Aisa zjišťovala také důvěru Čechů v současnou vládu. V únoru podle průzkumu klesla z lednových 45 procent na 39 procent. Lidí, kteří nedůvěřují vládě, je 17 procent.
Související
Podpora komunistů sílí. Do Sněmovny by se dostali i Motoristé, ukazuje průzkum
Podpora ANO soustavně klesá. SPOLU a STAN a Piráti by dnes podle průzkumu koalici nesestavili
Volební preference , hnutí ANO
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
před 42 minutami
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
před 59 minutami
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
Aktualizováno před 1 hodinou
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhraje volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
před 2 hodinami
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno před 2 hodinami
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
před 4 hodinami
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
před 5 hodinami
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
před 7 hodinami
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
před 8 hodinami
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
před 9 hodinami
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
před 10 hodinami
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
před 11 hodinami
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
před 13 hodinami
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
před 14 hodinami
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
před 15 hodinami
Počasí: Příští týden se citelně oteplí
včera
Ceny Anděl 2025 předány. Uspěli Michal Prokop, James Cole i Gufrau a Victor Kal
včera
Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě
včera
Trump plánuje udělit milost každému, kdo se přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop
včera
CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo
Zatímco tradiční destinace jako Francie, Itálie nebo Španělsko stále lákají tisíce emigrantů, v posledních letech se objevuje nový trend: Američané stále častěji obracejí svou pozornost k zemím střední a východní Evropy. Podle aktuálních dat a průzkumů veřejného mínění webu CNN touží po odchodu z USA rekordní množství lidí, přičemž země jako Polsko, Rumunsko, Albánie nebo Česká republika nabízejí to, co ve své domovině postrádají – bezpečí, nižší náklady na život a výrazně pomalejší životní tempo.
Zdroj: Libor Novák