Praha - Bývalý advokát Zdeněk Altner se svým právním zástupcem Václavem Veselým již odeslali své vyjádření k dovolání, kterým se ČSSD brání proti povinnosti platit Altnerovi 338 milionů korun za služby v případu Lidového domu. Proti návrhu na odklad vykonatelnosti rozhodnutí argumentují hlavně tím, že strana na platbu má peníze, takže jí nemůže způsobit závažnou újmu, řekl ČTK Veselý. Strana zatím odmítá peníze poslat a uspokojuje Altnerovy věřitele, kterým už poslala téměř devět milionů korun.
ČSSD v dovolání usiluje o odklad vykonatelnosti rozsudku pražského městského soudu, aby do rozhodnutí Nejvyššího soudu nemohl být dluh vymáhán. Argumentuje hlavně tím, že Altner zdržoval řízení a zavinil tak, že k částce 18,5 milionu korun přirostla vysoká smluvní pokuta 318 milionů. "Pro odklad vykonatelnosti podle našeho názoru nemají důvod, protože tvrdí, že mají peníze připraveny," řekl ČTK Veselý.
Nejvyšší soud podle Veselého návrhům na odklad vykonatelnosti vyhoví jen zřídka, zejména tehdy, kdy by měl někdo téměř "skončit pod mostem". "Zákon říká, že je možné to povolit, jen kdyby to způsobilo velice vážnou újmu. Pokud ty peníze mají, a oni říkají, že na ně mají úvěr, tak to žádnou újmu způsobit nemůže," uvedl Veselý.
ČSSD zatím Altnerovi nechce peníze na jeho švýcarský účet poslat kvůli obavám, že by v je v případě úspěchu v řízení o dovolání již nedostala zpět. Uspokojuje proto Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásí. Dnes zaplatila další tři pohledávky, informoval ČTK mluvčí právníků vládní strany Jiří Chvojka.
Sociální demokraté již v minulých týdnech plnili ve prospěch Oborové zdravotní pojišťovny, České advokátní komory, několika finančních úřadů a Všeobecné zdravotní pojišťovny. Té dnes strana zaslala dalších 256.000 korun, Státnímu pozemkovému úřadu pak uhradila 265.000.
Bývalý advokát Altner před měsícem vyhrál letitý spor se sociální demokracií, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům. Minulý týden projevila o odkoupení pravomocné pohledávky zájem skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy, která je minoritním akcionářem společnosti New World Resources (NWR), majitele OKD. Altner již dal podnět k exekučnímu vymáhání pohledávky a její prodej zatím odmítá.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
Aktuálně se děje
včera
Británii halí atmosféra nejistoty. Starmer každý den bojuje o přežití
včera
EU se postavila proti zákazu potlačení identity LGBTQ+
včera
Otřes v Británii: Ministr zdravotnictví chystá rezignaci, chce vyměnit Starmera ve vedení strany
včera
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
včera
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
včera
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
včera
Na další výletní lodi se šíří norovirus. V karanténě je 1700 pasažérů
včera
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
včera
Česko kvůli hantaviru žádná speciální opatření nechystá
včera
Může vás postihnout kletba, vzkázal zlodějům lebky svaté Zdislavy pražský arcibiskup
včera
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
včera
Trump odletěl na ostře sledovanou návštěvu Číny
včera
Pentagon zveřejnil, na kolik už USA vyšla válka v Íránu
včera
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
včera
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
včera
Počasí do konce týdne: Celý víkend proprší
12. května 2026 21:28
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
12. května 2026 20:17
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
12. května 2026 19:01
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
12. května 2026 17:51
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
Nová rozsáhlá zpráva o událostech ze 7. října 2023 přináší dosud nejucelenější důkazy o tom, že ozbrojenci z hnutí Hamás a jejich spojenci používali znásilňování a intimní násilí jako promyšlenou strategii. Dokument, který jako první získala stanice CNN, dochází k závěru, že mučení obětí mělo za cíl maximalizovat bolest a utrpení izraelského obyvatelstva. Podle autorky zprávy a expertky na lidská práva Cochav Elkayam-Levyové nešlo o náhodné incidenty, ale o systémovou součást útoku.
Zdroj: Libor Novák