Zhoršení uprchlické krize nebo intervence v Turecku? Čeští politici netají obavy

Praha - Pokus o vojenský převrat v Turecku vyděsil některé české politiky. Ti v průběhu páteční noci i sobotního dopoledne vydávali různá prohlášení. Část z nich se bojí případné vojenské intervence, jiní dalšího omezování svobody v již tak autoritářské zemi.

"Při všech výhradách k prezidentu Erdoganovi a jeho způsobu vládnutí si velmi přeju, aby se situace v Turecku co nejdříve stabilizovala a jsem rád, že jak představitelé Evropské rady tak USA vyjádřili podporu legitimní turecké vládě. Turecko je důležitý partner EU a klíčový člen NATO. Je to náš spojenec. Jen doufám, že pokus o převrat nebude zneužit k ještě většímu omezování demokracie a občanských svobod a k posílení autokratických tendencí. Neprospělo by to nikomu a ničemu," uvedl na sociálních sítích někdější velvyslanec v USA a Rusku a předsed dozorčí rady Iniciativy pro evropské hodnoty Petr Kolář.

"Doufám, že žádný chorý mozek v Bruselu nebo Paříži nenapadne v Turecku vojensky intervenovat (jako se to stalo před 5 lety, když se rozhodli sesadit Kaddáfího v Libyi a občanská válka tam trvá dodnes). Tuhle situaci si Turci musí vyřešit sami," myslí si europoslanec a šéf svodobných Petr Mach.

Pomocnou ruu by podle něj měli podat i Češi. "Česká vláda by podle mě měla nabídnout pomoc Bulharsku s ostrahou hranic (jako jsme loni pomáhali Maďarsku a Slovinsku, když stavěli plot proti vlně nelegálních migrantů). Přeju Turkům, ať situaci zvládnou bez většího krveprolití," dodal na Facevooku.

"Pokus o státní převrat v Turecku, který byl potlačen, ukazuje na značné rozdělení turecké společnosti a pro Českou republiku znamená zvýšení nebezpečí z další vlny migrační krize, která může přijít, pokud Turecko nebude schopné plnit závazky, které má vůči nám a Evropské unii. Doufám, že výsledkem krizového štábu na ministerstvu zahraničí bude jak ochrana našich turistů v oblasti, tak svolání Evropské rady a přijetí společných řešení na ochranu vnější hranice," uvedl v prohlášení předseda KSČM Vojtěch Filip.

Nepovedený puč je podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška pro Turecko docela neobvyklá situace. "V minulosti stačil naopak zdvižený prst turecké armády, aby vládě připomenul sekularizační charakter země. To je však minulostí, nutno říct, že do jisté míry i s přičiněním EU. Po nočních událostech ale utáhne Erdogan šrouby v Turecku ještě mnohem víc, bohužel. A to především pro samotné Turky. EU to paradoxně čistě z utilitaristického hlediska vadit nemusí (přestože to nikdo nahlas neřekne) a NATO? Aliance má ve své historii zkušenost i s takovým členem, který měl autoritářskou formou vlády," vysvětluje.

Ještě v průběhu pokusu o puč pak situaci komentovali zástupci Úsvitu. "Těžko dělat nějaké zásadní soudy ohledně aktuálního dění v Turecku - vše je hodně čerstvé. Pokud je to ale pokus armády otočit kormidlo zpět k sekulárnímu, relativně bezpečnému státu, "západněji" orientovanému, kde vládne právo... Současný prezident totiž zemi směřoval spíše k prezidentskému, až diktátorskému systému na bázi politického islámu. V posledních měsících se místní vězení začala podezřele plnit nepohodlnými novináři a soudci, znovu se začal uplatňovat trestný čin "urážka turectví". Když k tomu přidám sprosté vydírání Evropy, likvidaci Kurdů, asi bych neváhal, komu fandit. Teď je ale nejdůležitější jedno - aby se vše obešlo bez krve a nepřerostlo v občanskou válku," uvedl člen poslaneckého výboru pro bezpečnost Martin Lank.

"Velmi nepravděpodobná, ale extrémně děsivá varianta: pokud by převrat měla snad na svědomí nějaká větev armády, napojená na Islámský stát, pak Pán Bůh s námi... Turecko má druhou nejsilnější armádu v NATO...." dodal ve chvíli, kdy ještě nebyla situace pod kontrolou.

Obavy netajil ani jeho stanický šéf Miroslav Lidinský. "Nad Ankarou létají F16 a vrtulníky, ve městě a na letišti jsou tanky. Turecká armáda přebírá moc a zdůrazňuje, že chce vládu práva. Jde o zachování svobody vyznání a slova, kterou Erdogan potlačuje, nebo o novou diktaturu? To ukáží až následující hodiny, každopádně se ukazuje, že Evropa je opět blíže válce," komentoval dění v průběhu noci předseda Úsvitu.

Související

Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016).

Turecko obvinilo USA z organizace puče v roce 2016

Turecký ministr vnitra obvinil Spojené státy, že v roce 2016 zorganizovaly nakonec neúspěšný pokus o státní převrat, který podle Ankary provedli příznivci hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena. S odvoláním na turecký list Hürriyet o tom dnes napsala agentura Reuters. Americké ministerstvo zahraničí obvinění odmítlo jako "nepodložené a nezodpovědné".
Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016), vážná situace před Bosporským mostem.

Turecko stále řeší pokus o puč, padlo 70 doživotních trestů

Soud v Istanbulu dnes vynesl doživotní tresty vězení nad 70 bývalými studenty vojenské akademie, které uznal vinnými z účasti na pokusu části armády o převrat z roku 2016. Napsal to deník Daily Sabah. Kadeti vinu odmítají. Netušili prý, že jsou součástí vojenského puče. Domnívali se tehdy, že je vezou do Istanbulu na vojenské cvičení.

Více souvisejících

vojenský převrat v Turecku (15. července 2016) Petr Mach Vojtěch Filip (KSČM)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem

Když se v říjnu rozhodla Fotbalová asociace ČR – nutno říct, že po řadě nepřesvědčivých výkonů české fotbalové reprezentace (se Saúdskou Arábií 1:1 či s Faerskými ostrovy 1:2) právem – rozloučit se s koučem Ivanem Haškem a nahradit ho dočasně dosavadním asistentem Jaroslavem Köstlem, počítalo se tehdy s tím, že tak asociace činí s dlouhodobou koncepcí a především náhradou, kterou už mají připravenou. I dva měsíce od tohoto momentu to však vypadá, že svaz neměl a stále nemá ani jedno. A hlavně stále nemá nového hlavního trenéra, kterým se po sobotě navíc nestane ani kouč pražské Slavie Jindřich Trpišovský. Klub se totiž definitivně rozhodl, že svého stratéga neuvolní.

včera

Ilustrační fotografie.

Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak

Důchody v roce 2026 budou především vypláceny v nové výši, kterou stanoví pravidelná lednová valorizace. Schválené jsou ale i další změny, jedna se například týká předčasných důchodů. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

včera

Filip Turek

Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici

Poslanec Filip Turek, který je podle Motoristů i nadále kandidátem na ministra, se v pondělí, kdy budou jmenováni ostatní členové vlády premiéra Andreje Babiše (ANO), podrobí menšímu zákroku. V diskuzním pořadu Partie to uvedl jeho stranický kolega Matěj Gregor (Motoristé). 

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce

Ukrajinský prezident Volodymyr otevřel otázku válečných voleb a zároveň názorně ukázal Západu, proč jsou prakticky neproveditelné. Bezpečnostní garance, které podmiňují jejich konání, mohou reálně poskytnout jen ti, kdo Ukrajinu ostřelují – nikoli spojenci, kteří by se tím ocitli v přímém konfliktu s Ruskem. Vše tak odhaluje podstatu dilematu. Kyjev čelí kritice za neuspořádání hlasování, ale jakmile by k němu přistoupil, riskoval by chaos, civilní oběti i další destabilizaci země.

včera

včera

včera

včera

Andrej Babiš (ANO) a Petr Fiala (ODS)

Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney

Nového i končícího českého premiéra zasáhla zpráva o tragické střelbě v australském Sydney, kterou nepřežilo nejméně 12 lidí. Podle Andreje Babiše (ANO) došlo k odpornému a ničím neospravedlnitelnému teroristickému činu. Petr Fiala (ODS) označil útok za akt čirého zla. 

Aktualizováno včera

Australská policie zasahuje proti střelcům na Bondi Beach. (14.12.2025)

Útok na populární pláži v Sydney: Dva útočníci zastřelili několik lidí

Australská policie zasahuje při útoku na populární pláži Bondi v Sydney ve státě Nový Jižní Wales. Potvrzeno je přes 10 obětí, zraněni byli i nejméně dva strážci zákona. Útočili dva lidé. Jeden z pachatelů má být po smrti, druhého se podařilo zadržet. Policie již potvrdila, že cílem útoku byla místní židovská komunita. 

včera

Andrej Babiš po setkání s prezidentem Petrem Pavlem (27.10.2025)

Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib

Nově jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO) se slovy k financování Ukrajiny dostal pod palbu kritiků z řad sněmovní opozice. Končící ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ho přirovnal k maďarskému předsedovi vlády Viktoru Orbánovi. Podle Zdeňka Hřiba (Piráti) zpochybnil Babiš postavení Česka jako spolehlivého partnera. 

včera

včera

včera

včera

Počasí

Výhled počasí na příští víkend. Trend má pokračovat

Počasí bez větších výkyvů se očekává i v příštím týdnu, kdy má pokračovat trend z právě končícího týdne. Předvánoční víkend tak nabídne denní maxima nad nulou, mrznout bude jedině v noci. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

13. prosince 2025 21:58

Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla

Fotbalisté Viktorie Plzeň i po šesti odehraných zápasech ligové fáze Evropské ligy drží neporazitelnost. Při čtvrtečním zápase na hřišti nepříjemného Panathinaikosu Atény se však hodně nadřeli. Zvlášť když už od 32. minuty hráli Západočeši o deseti lidech, když byl po druhé žluté kartě vyloučen Václav Jemelka. Proti družině věhlasného kouče Rafaela Beníteze nakonec parta Martina Hyského dokráčela k bodu za bezbrankovou remízu. Pražská Sparta v rámci Konferenční ligy dokráčela ke třem bodům, když na hřišti rumunské Craiovy hrála po většinu času lépe než soupeř a nakonec se radovala ze zajištění účasti v jarní fázi soutěže. Na pojistku postupu si však musí počkat Olomouc, která po předešlých senzačních výsledcích nečekaně vybouchla na Gibraltaru proti Lincolnu, jenž dokázal otočit z 0:1 na 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy