Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhne, aby byly zdaňovány výnosy z korunových dluhopisů vydaných v době, kdy dani nepodléhaly. Změna by měla platit od příštího roku.
Obligace tehdy vydala i skupina Agrofert, koupil je Babiš, jemuž koncern patřil. Korunové dluhopisy vydávaly i jiné společnosti. Podle europoslance za TOP 09 a někdejšího viceguvernéra České národní banky Luďka Niedermayera by finanční správa měla prověřit, zda nešlo jen o daňovou optimalizaci. Babiš v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize takový postup podpořil.
Zdanění výnosů z korunových dluhopisů chce Babiš ve Sněmovně připojit k novele zákona poslanců z opozičního klubu TOP 09 a Starostů, která zvyšuje daňové úlevy zejména pro dárce krve. "Zákon jsem nevyužil," zopakoval Babiš k nákupu desetiletých dluhopisů s šestiprocentním úrokem, které Agrofert vydal v prosinci 2012. Babiš je má v objemu zhruba za 1,5 miliardy korun.
Psali jsme: Babišův Agrotec trestný čin spáchal, stíhání zastavila změna zákona Nechtě mě domluvit ku*va jako! Babišovu sorryjako kauzu střídá další skandál +VIDEO Z Babiše jde strach. Chystá se dobýt český stát, napsal slovenský list"Moje firma vydala dluhopisy, aby zajistila financování, a strůjcem toho byl pan (předseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav) Kalousek," prohlásil Babiš. Uvedl taky, že transakci na základě anonymního oznámení z Německa prověřuje policie. Z výnosů z takových obligací se nehradí 15procentní daň. Navíc společnosti, které dluhopisy vydávají, si náklady na úroky standardně odečítají od základu daně.
Možnost vydávání nedaněných korunových dluhopisů byla zavedena už v první polovině 90. let minulého století, Kalousek ji jako ministr financí využil u státních dluhopisů pro obyvatele. Potom je začaly emitovat i firmy. Kalousek na twitteru uvedl, že státní dluhopisy pro domácnosti má 73.000 investorů. "Dluhopisy Agrofertu za šest procent má jen jediný člověk - Andrej Babiš," napsal.
Babiš podotkl, že existovaly i firmy, které vydávaly obligace s úrokem 18 procent. Nedaněné korunové dluhopisy skončily změnou zákona s rokem 2013.
Související
Kasa je prázdná, řekl Babiš k investicím do obrany. Fiala ho kritizuje
Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů
Andrej Babiš , Daně , dluhopisy
Aktuálně se děje
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
včera
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
včera
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
včera
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
včera
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
včera
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
včera
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
včera
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
včera
Česko eviduje zemětřesení na Příbramsku. Ke škodám nedošlo
včera
Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat
včera
Do Česka míří saharský prach. Na zem se nedostane, může ale ovlivnit teploty
včera
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
včera
Okamura se po devíti letech může objevit v Otázkách Václava Moravce
včera
Počasí bude i o víkendu nadále jarní
26. února 2026 21:28
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
26. února 2026 20:17
Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led
Česká republika se podle všeho dostává do pozice, kterou někteří spojenci v NATO vnímají velmi kriticky. Praha se totiž vydala cestou snižování výdajů na obranu, což ji staví do přímého střetu nejen s ostatními členy Aliance, ale především s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, uvedl server Politico. Nový návrh rozpočtu populistické koalice Andreje Babiše počítá s tím, že z obranné kapitoly zmizí 900 milionů eur oproti plánům předchozí vlády.
Zdroj: Libor Novák