Praha - Lidovci a STAN půjdou do parlamentních voleb v koalici, což znamená, že musejí získat alespoň 10 procent hlasů, aby se dostali do Sněmovny. Podle volebního modelu agentury Focus by koalice nyní obdržela zhruba devět procent hlasů.
Pokud by obě uskupení kandidovala samostatně, získala by v součtu o dva procentní body více. KDU-ČSL má 6,3 procenta hlasů, STAN 4,2 procenta. Členové hnutí by tedy v poslaneckých lavicích nezasedli. Společná kandidatura by pro koalici znamenala zisk 8,5 procenta hlasů.
Také podle posledních březnových průzkumů dalších agentur by lidovci měli sněmovní křesla jistá na rozdíl od hnutí STAN, kterému CVVM a STEM přisuzují zisk jednoho až dvou procent hlasů.
Předseda STAN Petr Gazdík nicméně v souvislosti s tím již dříve poukazoval na loňský úspěch svého hnutí v krajských volbách a na to, že voliči zatím neměli možnost se s plány koalice s lidovci seznámit. Někteří lidovečtí politici by však souhlas svého širšího vedení s koalicí, kterou KDU-ČSL navrhla, chtěli ještě přehodnotit.
To, zda by lidovci a Starostové kandidovali spolu či zvlášť, by mírně ovlivnilo také volební zisk dalších stran. ANO by v případě oddělené kandidatury lidovců a Starostů dostalo 26,2 procenta, ČSSD 19,8 procenta, komunisté 11,2 procenta, ODS 10,6 procenta a TOP 09 sedm procent.
V případě koalice KDU-ČSL a STAN by si ostatní strany až na TOP 09 polepšily. ANO by mělo 27 procent, ČSSD 20,7 procenta, KSČM 11,4 procenta a ODS 10,8 procenta. TOP 09 by získala 6,8 procenta. Těsně pod pětiprocentní hranicí by zůstalo hnutí Svoboda a přímá demokracie v čele s Tomiem Okamurou.
Související
KDU-ČSL se podělala, napsal Schwarzenberg. Bojí se vlivu průzkumů na volby
Ministr Jurečka povede lidoveckou kandidátku na Olomoucku, STAN má v čele místopředsedu Sršně
koalice KDU-ČSL a STAN , Volební preference , volby 2017 , průzkumy , volby
Aktuálně se děje
před 41 minutami
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
před 1 hodinou
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
před 2 hodinami
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
před 2 hodinami
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
před 3 hodinami
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
před 4 hodinami
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
před 5 hodinami
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
před 6 hodinami
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
před 6 hodinami
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
před 6 hodinami
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
před 7 hodinami
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
před 8 hodinami
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
před 9 hodinami
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
před 9 hodinami
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
před 11 hodinami
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
včera
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
včera
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
včera
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
včera
CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu
včera
Tři mrtví, další mohou následovat. Co jsou hantaviry, které ohrožují cestující na výletní lodi?
Podezření na propuknutí nákazy hantavirem na výletní lodi MV Hondius uprostřed Atlantského oceánu si vyžádalo již tři oběti. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí potvrdila úmrtí tří cestujících a jeden další potvrzený případ, přičemž nejméně jeden člověk zůstává v kritickém stavu v intenzivní péči v Jihoafrické republice. Úřady aktuálně prověřují dalších pět podezřelých případů mezi pasažéry.
Zdroj: Libor Novák