Babiš pracuje na tvorbě pátých kolon v ostatních stranách, píše šéf Realistů

Praha – Politická strana Realisté, jejíž tváří je také politolog a ekonom Petr Robejšek, odmítá explicitně deklarovat, že by do případné vládní koalice nešla s hnutím ANO. Podle předsedy a zakladatele hnutí Michala Moroze spolupráci s Babišem naoko odmítá snad jen Miroslav Kalousek. Moroz to sdělil na svém blogu na stránkách strany Realisté.

Předseda Moroz v souvislosti s častými otázkami, které mu jsou kladeny ohledně případné vládní spolupráce s hnutím ANO, připouští, že i tato možnost by pro politické uskupení Realisté, které bylo založeno na podzim loňského roku, byla ve hře. Důležité také je, aby strany respektovaly karty, které voliči rozdají. Ironicky pak vznáší pochybnou otázku. „ A především, která strana není ochotna vládnout s hnutím ANO?“ táže se.

Sám si na ni odpovídá. Podle předsedy se tomu nebrání ani ČSSD, ani KDU-ČSL (ty už s Babišem ve vládní koalici jsou), ale ani ODS. „O dohodě mezi ANO a ODS si už štěbetají vrabci nejen na brněnských a opavských střechách. Spolupráci s Babišem naoko odmítá snad jen Miroslav Kalousek,“ píše. Jako jednu z variant, kterou by mohl Andrej Babiš vydírat ostatní strany, by byla případná vláda s KSČM.

Moroz uvažuje i nad hypotetickou situací, kdy by se všechny politické síly spojily proti Babišovi. Podle Realisty je to však nereálné. „Babiš obratně a usilovně pracuje na tvorbě „pátých kolon“ v ostatních stranách. Ukázkovým případem jsou lidovci. Jejich stávající předseda nemá proti „béčku ANO“ ve vlastních řadách nejmenší šanci,“ myslí si.

A jak by dle jeho slov postupovali sami Realisté? Pokud by získali 51 % hlasů, vládli by sami. Jinak by museli hledat koaliční partnery. Z možností, s kým spolupracovat, zatím Moroz nikoho nevylučuje. Důležité prý je, aby zrealizovali svůj program. „Co by to znamenalo pro hnutí ANO, které již 4 roky realizuje vládní levicovou politiku? V mnoha bodech otočit o 180 stupňů,“ zamýšlí se. Kromě politického programu a priorit je pro Realisty důležité hledisko rovnováhy moci. Moroz je proti tomu, aby vládě dominovala jedna politická strana, svádí to prý ke zneužití moci. „Hledání rovnováhy s hnutím ANO by bylo daleko složitější než s ostatními stranami, přesto nemůžeme ani tuto variantu úplně vyloučit, protože nám ji mohou vnutit volby, neboť karty nakonec rozdá volič a je na něm, koho nám pošle k jednacímu stolu,“ píše Moroz.

Ač je nejviditelnější tváří Realistů navenek politolog Petr Robejšek, předsedou strany je Michal Moroz a Jiří Hynek, kteří jsou tajemníky strany.

Související

Petr Robejšek, mentor Realistů

Robejškovi Realisté definitivně končí

Většina členů politického uskupení Realisté dnes rozhodla o ukončení činnosti strany. ČTK o tom informoval Jiří Hynek, který byl kandidátem Realistů v loňských prezidentských volbách. Strana končí po třech letech od založení. Členská základna hlasovala od minulého pondělí do dnešních 16:00.
SPD

Podezřelé volební kampaně? Úřad proklepne šest stran, poprvé pošle přímé kontroly

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zkontroluje u šesti stran a hnutí kampaň do voleb do Sněmovny v roce 2017. Poprvé tak přistoupí k přímým kontrolám kampaní, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí úřadu Linda Hrubešová. Názvy subjektů ale úřad neuvedl. Důvodem kontroly je podezření, že náklady na reklamu neodráží údaje, které subjekty uvedly ve zprávách o financování kampaně. Podle informací ČTK by se to mělo týkat hnutí ANO, ČSSD, ODS a SPD, které jsou ve Sněmovně, ale také Realistů a Zemanovců, kteří ve Sněmovně nejsou.

Více souvisejících

Realisté (strana) Petr Robejšek Andrej Babiš Hnutí ANO

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 30 minutami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 1 hodinou

Marian Jurečka

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Lotyši trápili po Švédech i Kanadu, nakonec padli. Německo má první medaili z MS po 70 letech

O nejcennější medaili se v rámci hokejového MS v neděli večer utkají Kanaďané a Němci. Zatímco prvně jmenovaní jsou očekávanými finalisty, když se do posledního zápasu turnaje dostali přes Lotyše, Německo udolalo ve svém semifinále Spojené státy americké. Ty se tak opět v novodobé historii světových šampionátů nepodívají do finále, pro Němce finálová účast znamená, že si odvezou první medaili z MS po dlouhých 70 letech. 

před 1 hodinou

Recep Tayyip Erdoğan

Turci volí prezidenta. Erdogan se modlí, Kilicdaroglu ještě věří

V Turecku v neděli probíhá druhé kolo prezidentských voleb, v nichž je favoritem Recep Tayyip Erdogan, který obhajuje mandát. Hlavou státu se stále může stát také opoziční politik Kemal Kilicdaroglu. Volební místnosti se uzavřou v 16 hodin, až čtyři hodiny se pak může čekat na první výsledky. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Socha T.G.Masaryka na Hradčanském náměstí

Ukrajinští emigranti si v meziválečné Praze založili básnickou školu, podporoval ji i Masaryk

Když na počátku roku 1919 obsadila Rudá armáda Ukrajinskou lidovou republiku a připojila ji k Sovětskému svazu, přestalo být pro ukrajinskou protirežimně smýšlející inteligenci bezpečno. Proto mnoho intelektuálů uprchlo ze země a hledalo azyl v jiných státech. V Československu se tehdy sešla celá řada ukrajinských básníků, kteří se v Praze sdružili do uskupení nazývaného Pražská škola ukrajinských emigrantských básníků. Značnou podporu jí poskytl i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 

před 4 hodinami

Putin na každoroční přehlídce ke Dni vítězství 2. světové války na moskevském Rudém náměstí (9. května 2023, Moskva).

Moskva s těžkostmi počítá. Přesto by po porážce na Ukrajině hrozil rozpad federace, míní norský analytik

Norský bezpečnostní analytik Hans Petter Midttun pro EuroZprávy.cz vysvětlil, co z taktického hlediska útoky takzvaných diverzantů na území Ruské federace znamenají. Kreml podle něj sice s těžkostmi počítal a od roku 2014 posílil vlastní represivní schopnosti, nejistota však může způsobit nedůvěru občanů v úřady a podkopat regionální bezpečnost.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 7 hodinami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy