Češi by překopali Sněmovnu: Z vládní krize těží opozice, malé a nové strany

Praha - Z vládní krize těží opoziční strany, voliči hledají nové alternativy i u malých a nových stran a hnutí. Z aktuálního průzkumu volebního potenciálu, který ukazuje procento rozhodnutých voličů a maximální hypotetický volební zisk v případě příklonu všech váhajících voličů k dané politické straně či hnutí, je patrné, že u dvou největších vládních stran je velké rozpětí právě váhajících voličů, kteří se rozhodují mezi dvěma či více politickými subjekty. Ukázal to průzkum agentury SANEP.

Průzkum aktuálního volebního vychází pouze z hlasů 57,4 % respondentů, kteří jsou rozhodnuti, či zvažují svoji volební účast. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

ANO: 27,8%; ČSSD: 20,4%; KSČM: 14,8%; ODS: 11,3%; Lidovci+STAN: 10,4%; SPD: 9,2%; TOP 09: 7,8%; Piráti 5,3%; Realité: 5,1%

Do Sněmovny by se nedostali Zelení: 4,3%; Svobodní 3,8; SPO 2,8%; Úsvit: 1,4

Dva největší rivalové, tedy ČSSD a hnutí ANO, se nemohou opřít o své rozhodnuté voliče a musí přesvědčit co nejvíce váhajících, aby se přiklonili právě na jejich stranu.

Jakkoli má v tomto honu na voliče stále největší šance hnutí ANO, vládní krize otevřela dveře do Poslanecké sněmovny i malým a novým politickým subjektům, o nichž dříve voliči jako o alternativě ke své stávající volbě vůbec neuvažovali. Své šance a politický úspěch si tak stále více upevňuje SPD, která se stává nejvíce zvažovanou alternativou ke stávajícím parlamentním stranám. Volbu SPD, která dlouhodobě ústy svého předsedy Tomio Okamury prosazuje prvky přímé demokracie a kritizuje EU, zvažují vedle voličů KSČM a ČSSD i voliči hnutí ANO.

Volební potenciál však roste i v případě pravicových stran, tedy ODS a TOP 09, ale i jejich pravicovým alternativám jako jsou Svobodní a zcela nově a velmi překvapivě i Realistům, kteří mají v čele pro pravicově smýšlející voliče velmi pozitivně vnímaného Petra Robejška. Realisté se tak ve volebním potenciálu dostávají dokonce nad pětiprocentní hranici.

Naděje pro hypotetický volební úspěch svítá i koaličnímu uskupení KDU-ČSL a STAN, jejichž volební potenciál těsně překročil desetiprocentní hranici, což ovšem na druhou stranu pro v tuto chvíli stále nepředstavuje žádnou jistotu volebního úspěchu.

V zorném poli váhajících voličů jsou i Piráti, kteří mají volební potenciál nad pětiprocentní hranicí, ale např. i Zelení.

Aktuální průzkum volebního potenciálu nicméně jasně ukazuje, že poslední slovo budou mít v letošních volbách opět váhající voliči, kteří si aktuálně nejsou jisti svoji volbou, což poukazuje na dlouhodobé voličské znechucení, které vládní krize jenom prohloubila a navíc řadu do této doby rozhodnutých voličů znejistila.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 11. - 17. 5. 2017 na vybrané skupině 2562 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 19.106 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.

Související

Poslanecká sněmovna

ANO by bez d´Hondtovy metody mělo v roce 2017 o 15 křesel méně

Kdyby d'Hondtova metoda, kterou zrušil Ústavní soud, nebyla použita ve sněmovních volbách v roce 2017, přišlo by vládní hnutí ANO o 15 mandátů. Místo nynějších 78 křesel by jich v dolní komoře mělo 63. Současná koalice ANO a ČSSD s podporou komunistů by pak neměla většinu. Disponovala by 96 hlasy, nyní jich má 108. Vyplývá to z přepočtu, který dnes zveřejnila Česká televize (ČT).
ODS, ilustrační foto

ODS hrozí pokuta za předvolební kampaň v roce 2017

Občanským demokratům hrozí za chyby ve vyúčtování kampaně před sněmovními volbami v roce 2017 až půlmilionová pokuta. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí našel celkem 12 nedostatků, zároveň ale uvedl, že nešlo o černé financování.

Více souvisejících

volby 2017 Volební preference průzkumy Hnutí ANO ČSSD KSČM ODS top 09 koalice KDU-ČSL a STAN Svoboda a přímá demokracie (SPD) Česká pirátská strana Realisté (strana)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Aktualizováno před 34 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

Ľudovít Ódor

Politická krize na Slovensku: Hrozí, že důvěru nezíská ani úřednická vláda. Ficův SMER získává na popularitě

Politická krize na Slovensku pokračuje. Úřednická vláda Ľudovíta Ódora podle posledních informací zřejmě nezíská důvěru. Volby se ale mají konat v září. Na popularitě získávají opoziční strany v čele s bývalými premiéry Robertem Ficem a Petrem Pellegrinim. Slovensko zaznamenává nestabilní politickou situaci už od loňského prosince, kdy podal demisi své vlády Eduard Heger.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Česká národní banka

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kosovo

Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Patrik Tušl

Soud s Tušlem byl odročen. Na místo se dostavila „smetánka“ dezinformační scény v čele s Peterkovou a Zítkem

Patrik Tušl čelí další obžalobě, tentokrát z nebezpečného pronásledování, je stíhán také kvůli výtržnictví. „Pokračuje soud v případu Patrika Tušla, který je obžalovaný kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Kubka. K soudu dorazili i jeho příznivci,“ informoval server iRozhlas.cz prostřednictvím twitteru. Podle fotografií ze soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 8 se spolu s veřejností a ostatními podporovateli na místo dostavila Jana Peterková, odsouzená minulý týden.

před 6 hodinami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)

Katastrofální dopady zničené přehrady Ukrajinu změní navždy. Pole se změní v poušť, černomořská fauna vymře

Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn. 

před 6 hodinami

Prezident Pavel nakonec na známkách je. V prodeji jsou od dnešního dne

Od středy si zájemci mohou koupit poštovní známky s nynějším prezidentem Petrem Pavlem, který se ujal úřadu v březnu letošního roku a zprvu se vzniku známek se svou podobiznou bránil. Prezidentské známky mají nominální hodnotu 23 Kč zastoupenou písmenem B. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy