Praha - Sněmovní mandátový a imunitní výbor dnes poprvé jednal o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů EU. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství.
Výbor dnes přerušil jednání a zve Babiše s Faltýnkem na další zasedání. Oba budou podle informací ČTK vysvětlovat svůj pohled na policejní žádost až ve středu 30. srpna.
"Počítám s tím, že výbor udělá všechno pro to, aby věc uzavřel do 5. září," uvedla předsedkyně výboru Miroslava Němcová (ODS). Výbor vydává doporučení pro plénum, zda má poslance ke stíhání vydat, nebo ne. Sněmovna by měla rozhodnout na schůzi, která začne právě 5. září.
K Babišovu požadavku na poskytnutí policejní žádosti Němcová řekla, že v minulosti do ní bylo umožněno nahlédnout jen v jednom případě na základě předchozího souhlasu dozorového státního zástupce. Žalobce je podle informací ČTK do konce příštího týdne na dovolené.
Babiš a Faltýnek čelí trestnímu oznámení od sklonku předloňska. Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Loni Babiš ve Sněmovně řekl, že v té době vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové.
Po několika letech, kdy farma dodržovala dotační podmínku, se vrátila do skupiny Agrofert. Skupinu Babiš letos převedl kvůli novele zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu. Okolnosti dotace prověřuje také Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Vyšetřování by mohl uzavřít do konce roku.
Babiš policejní žádost o své vydání označil už dřív za snahu politického systému zlikvidovat ho a ovlivnit říjnové parlamentní volby.
Němcová pokládá Babišovu argumentaci za ryze účelovou. Místopředseda výboru Jiří Dolejš (KSČM) k možnému politickému motivu uvedl, že dosud slyšel jediný konkrétní argument, a to načasování žádosti. "A upřímně řečeno, je to slabý argument, protože policie případ vyšetřuje skoro dva roky," řekl ČTK. Podobně se vyjádřil další místopředseda výboru Stanislav Huml (ČSSD), podle kterého je policejní žádost podrobná a dobře zpracovaná.
"Pokud tam nějaké politické pozadí je, tak určitě není napsané v té žádosti," sdělil místopředseda výboru Matěj Fichtner (ANO). Podstatné je podle něho to, zda se policii podaří nebo nepodaří prokázat úmyslné zavinění. "V té žádosti, asi mohu říct, o tom není ani slovo. Je otázkou, jakými důkazy policie disponuje," podotkl Fichtner.
Související
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa
Andrej Babiš , Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) , Čapí hnízdo , Miroslava Němcová , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Soud v USA stanovil datum zahájení procesu se strůjci 11. září
před 2 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami
před 2 hodinami
Rusko kvůli střelám Storm Shadow vyhrožuje Británii údery na vojenské cíle
před 4 hodinami
Trump posílá k Íránu další letadlovou loď. Finanční síla USA vede zemi k velkému vítězství nad Íránem, tvrdí
před 5 hodinami
Po katastrofě v Nepálu se pohřešuje 1500 lidí. Počet mrtvých roste
před 6 hodinami
Politico: Šéf CIA letěl do Moskvy, aby Rusko varoval
před 7 hodinami
Počasí se první zářijový týden ochladí, místy i zaprší
včera
Írán zařadil na seznam nepřátelských vojenských cílů rádio sídlící v Praze
včera
Maďarsko poprvé oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Vyjádřilo plnou podporu Ukrajině
včera
Spoj každých 15 minut? Eurotunel pod Lamanšským průlivem čeká vlaková revoluce
včera
Záběry, ze kterých mrazí. Lidé neměli šanci, voda brala mosty, domy i auta, mrtvých mohou být stovky
včera
Meta zaplatí pokutu 17 miliard dolarů. Facebook a Instagram čekají stěžejní změny
včera
"Je to běžné." Trump se poprvé vyjádřil k cestě šéfa CIA do Moskvy
včera
Slovensko překazilo žhářský útok na továrnu na drony. Nešlo o první případ ohrožení, řekl Kaliňák
včera
Sněmovna přehlasovala Pavlovo veto a schválila rozvolnění rozpočtových pravidel. Opozice se obrátí na soud
včera
Kanada oznámila zavedení odvetných cel na zboží z USA
včera
Sněmovna plánuje přehlasovat Pavlovo veto. Opozice se obrátí na Ústavní soud
včera
Trump stupňuje nátlak. Přejmenování jezera Ontario není jediný kontroverzní krok, který připravuje
včera
Trump má před sebou nesplnitelný úkol. Aby protiíránské sankce fungovaly, potřebuje Čínu
včera
Smrt Dolly Parton zasáhla celý svět. Amerika se halí do smutku, Trump nařídil svěsit vlajky
Hudební svět postihla těžká ztráta, když ve věku 80 let zemřela legendární americká country zpěvačka, skladatelka a filantropka Dolly Parton. Zástupci jejího týmu potvrdili, že umělkyně podlehla v nemocnici v Nashvillu krátkému boji s rakovinou. V posledních měsících musela hvězda zrušit řadu veřejných vystoupení a plánovaných koncertů kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák