Brno - Městská konference ČSSD rozhodla v sobotu o vyloučení Jakuba Patočky ze strany. Ten to označil za pošlapání sociálnědemokratických ideálů, kterému hodlá vzdorovat. Důvodem pro vyloučení je Patočkův podíl na organizaci referenda o poloze nádraží v Brně a jeho kritika postojů sociální demokracie k této problematice.
"Rozhodnutí městské konference pokládám za věcně nepřijatelné, formálně neplatné a především za pošlapání ideálů sociálnědemokratického hnutí," napsal Patočka v prohlášení.
Poukázal na to, že podle stanov měl právo účastnit se jednání, kde se o jeho záležitosti mluvilo. "Ani komunisté nevylučovali ze strany tak, že by na příslušné jednání dotyčného člena nepozvali," uvedl Patočka, který je šéfredaktorem Deníku Referendum.
Premiér Bohuslav Sobotka dnes večer na twitteru napsal, že k vyloučení Patočky z ČSSD nevidí důvod. "Pokud tahle politika bolševické netolerance v sociální demokracii zvítězí, stane se z ní nevolitelná sekta," soudí premiér.
Referendum o poloze nádraží v Brně se uskutečnilo loni v říjnu. Nebylo platné, do hlasovacích místností přišlo málo lidí. Z těch, kteří hlasovali, se 80,94 procenta vyjádřilo pro modernizaci železničního uzlu při Nádražní ulici v centru Brna a 67,89 procenta pro otevřené návrhové soutěže. Většinově tedy podpořili stanoviska iniciátorů referenda, kteří dlouhodobě nesouhlasí s odsunem nádraží dále od centra. ČSSD ovšem pokládala referendum za předčasné.
"Byl a stále je občanským aktivistou, nikoli politikem. Je představitelem 'sebe sama' a straně škodil," řekl Respektu bývalý brněnský primátor Roman Onderka, kterého městská konference podpořila v kandidatuře do vedení strany.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
ČSSD , Brno , Bohuslav Sobotka , Roman Onderka
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
před 2 hodinami
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
před 4 hodinami
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
před 5 hodinami
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
před 5 hodinami
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
před 6 hodinami
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
před 7 hodinami
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
před 8 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
před 9 hodinami
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
před 10 hodinami
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
před 11 hodinami
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
před 12 hodinami
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
před 13 hodinami
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
před 14 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
Motoristé trvají na tom, aby se poslanec Filip Turek stal ministrem životního prostředí. Potvrdil to předseda strany a místopředseda vlády Petr Macinka. K Turkovi má výhrady prezident Petr Pavel, který dal najevo, že ho nechce do funkce jmenovat.
Zdroj: Jan Hrabě