Havel: Osobnosti typu Jiřího Dienstbiera v politice chybí

Praha - Člověk typu Jiřího Dienstbiera, který oplýval velkorysostí a nadhledem, dnešní politice chybí. Po pátečním rozloučení s prvním polistopadovým ministrem zahraničí to řekl bývalý prezident Václav Havel.

"Znal jsem ho dlouhá léta. Byli jsme kamarády, byli jsme společně ve vězení. Má vzpomínka na něj je veskrze dobrá," sdělil Havel novinářům. Na otázku, zda si vybaví ze společného pobytu ve vězení nějaký konkrétní moment, odpověděl: "Nebyl to jen jeden moment. My jsme měli tu a tam na chviličku možnost se setkat, i když jsme jinak byli na jiných odděleních. Vždycky to setkání znamenalo pro člověka takovou posilu, pomáhali jsme si navzájem."Havel si podle svých slov přesně nevzpomíná, kdy se s Dienstbierem setkal naposledy, přiznal ale, že to již bude nějaký čas.Exprezident vypočítal i hlavní rysy Dienstbierovy povahy, které se zrcadlily i v jeho politickém vystupování. "Byl takový velkorysejší. Nehnidopišil, nehádal se o bezvýznamných věcech, měl nadhled a úsměv. Zdá se, že takový typ teď politice chybí," uzavřel.Se zesnulým politikem se v pátek rozloučila veřejnost, přední osobnosti politického a veřejného života v Česku i zahraničí a také politikova rodina.Jiří Dienstbier zemřel po vážné nemoci v sobotu 8. ledna. Původní profesí byl novinář. Až do roku 1968 byl zahraničněpolitickým komentátorem Československého rozhlasu, pak byl vyhozen ze zaměstnání i z komunistické strany. Až do listopadu 1989 nemohl vykonávat novinářskou profesi a živil se jako noční hlídač a topič. V letech 1979 až 1982 byl jako člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) vězněn za "podvracení republiky".Byl také jedním z prvních signatářů Charty 77, pracoval jako redaktor ilegálního časopisu Čtverec, spoluzaložil Československý helsinský výbor a napsal několik knih.

Související

Dagmar Havlová a Václav Havel

Před 30 lety byl Václav Havel zvolen prezidentem České republiky

Dramatik a disident Václav Havel byl po pádu komunistického režimu čtyřikrát zvolen prezidentem republiky. Poprvé již koncem roku 1989, kdy se stal hlavou tehdejší Československé socialistické republiky (ČSSR), podruhé v červenci 1990 prezidentem již přejmenované České a Slovenské Federativní Republiky (ČSFR). Po rozpadu federace byl před 30 lety, 26. ledna 1993, zvolen prvním prezidentem samostatné České republiky. Funkci pak obhájil o pět let později.

Více souvisejících

Václav Havel Jiří Dienstbier

Aktuálně se děje

včera

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

včera

Aktualizováno včera

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy