Praha - Generálního ředitele České televize Petra Dvořáka odmítnutí Václava Moravce moderovat prezidentskou debatu překvapilo, nicméně chápe, že na moderátory je vyvíjen obrovský tlak. Rovněž se také vyjádřil k výrokům Andreje Babiše a Miloše Zemana, kteří veřejnoprávní televizi neustále kritizují.
"Živé vysílání je těžká disciplína. A vysílání závěrečné prezidentské debaty je asi vůbec nejtěžší. Klade to na moderátora obrovské nároky. Musí se na to cítit, musí to dělat s chutí, bez toho, že by mu to někdo nařídil. Platí to nejen pro Václava Moravce, ale i pro další moderátory," uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny Petr Dvořák s tím, že museli najít místo tradičního moderátora debat tohoto ražení adekvátní náhradu. Tu nakonec našli ve Světlaně Witowské, jež moderuje pořad Interview ČT24.
Dvořák otevřeně přiznal, že ho překvapilo přijmutí nabídky účastnit se televizní debaty od Miloše Zemana a bez kladení jakýchkoli podmínek. Natáčet se bude ve studiu na Kavčích horách i proto, že ČT považovala prezidentovu účast v debatě za málo pravděpodobnou. "Plánovali jsme, že by debata byla komornější, bez velkého obecenstva, abychom mohli být informativnější," vysvětlil generální ředitel veřejnoprávní televize.
Vyjádřil se také ke kritice prezidenta Miloše Zemana, že je na něj televize zaměřená, na což si poslední dobou stěžoval ohledně své osoby i předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle šéfa ČT tomu tak není. "Z analýz, které jsme prezentovali Radě ČT, je zřejmé, že žádná zaujatost neexistuje. Za pět let jsme dokázali pokrýt kvalitně všechny aktivity, které prezident měl, ať už domácí, nebo zahraniční. Stejně jsme pokrývali činnosti Andreje Babiše v rámci vládního i politického působení," zdůraznil Dvořák, který se ohradil i proti analýze od mediálního odborníka UK Jana Křečka, kterou si objednala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), z níž vyplývá, že ČT ve svém vysílání stranila TOP 09.
"Ta analýza byla udělaná buď hodně špatně, nebo na objednávku od těch, kteří napadají ČT a vytvářejí různé spiklenecké teorie. Nebo obojí," trvá na svém šéf veřejnoprávní televize. Argumentoval zejména tím, že autoři používali zvláštní metriky, například čas. "Pokud by třeba ČT 24 odvysílala zcela neutrální větu, kterou by pronesl Andrej Babiš, a potom by stejnou větu řekl Petr Fiala, přičemž Babiš by mluvil pomaleji, takže čas jeho promluvy by byl o tři vteřiny delší, pak by z takové analýzy vyplývalo, že ČT straní Andreji Babišovi, protože mu dává více prostoru. To je přece nesmysl. Systém měření délky promluv na vteřiny je úplně mimo kontext," uvedl Dvořák s tím, že i RRTV nakonec uznala, že je analýza nekvalitní.
Podle generálního ředitele se pomalu začínají objevovat signály, že jsou veřejnoprávní média v ohrožení. "V řadě případů s námi nesouzní KSČM, zesílil tlak ze strany SPD Tomia Okamury a ne všechny věci, které děláme, jsou pozitivně kvitovány ze strany ANO. Politici těchto stran už zvedají témata jako změna financování z koncesionářských poplatků na financování ze státního rozpočtu, což by znamenalo fakticky konec nezávislosti," upozorňuje Dvořák. "Zatím se snažím upozorňovat na riziko, vysvětlovat. Pokud by ale nakonec došlo například ke změně, která se odehrála v Polsku, pak se budu sám sebe ptát, jestli s takovou televizí chci mít něco společného," má obavy o nezávislost ČT Petr Dvořák.
Související
ČT bude mít po 12 letech nového generálního ředitele, radní zvolili Součka
Generální ředitel České televize Petr Dvořák bude obhajovat funkci
Petr Dvořák , prezidentské volby 2018 , Miloš Zeman , Česká televize , RRTV
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
před 2 hodinami
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
před 3 hodinami
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
před 3 hodinami
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
před 4 hodinami
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
před 5 hodinami
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
před 6 hodinami
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
před 7 hodinami
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
před 9 hodinami
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
před 10 hodinami
Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání
před 11 hodinami
Počasí přinese o víkendu do Česka tropickou noc i silné bouřky
včera
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
včera
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
včera
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
včera
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
včera
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
včera
Hormuzským průlivem začaly proplouvat první lodě s ropou, minám navzdory
včera
Mírové rozhovory mezi USA a Íránem se zhroutily kvůli Izraeli
včera
Počasí: Meteorologové vydali výstrahu před silnými vedry a bouřkami
včera
Moskvu po ničivém ukrajinském útoku pokryl ropný déšť
Obyvatelé Moskvy si podle BBC stěžují na padající černý déšť poté, co ruskou metropoli zasáhl dosud největší ukrajinský dronový útok od začátku plné invaze. Nálet, při kterém bylo směrem na hlavní město vysláno téměř 200 bezpilotních letounů, cílil na tamní rafinérii.
Zdroj: Libor Novák