Praha - Policie bude moci pokračovat ve stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka v kauze Čapí hnízdo. Sněmovna dnes oba poslance vydala ke stíhání zhruba po 4,5 hodinové debatě.
Pro vydání hlasovalo 111 přítomných poslanců, proti 69. Rozhodnutí není překvapivé, poslanecké kluby jednotlivých stran už předem avizovali, že budou pro jejich vydání.
Sněmovna musí nyní o svém rozhodnutí vyrozumět pražské městské státní zastupitelství, které kauzu dozoruje. Policie následně oběma poslancům zašle rozhodnutí o pokračování trestního stíhání. "Stíhání bylo přerušeno, tudíž se bude doručovat rozhodnutí o jeho pokračování," sdělila ČTK bez dalších podrobností mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. V minulém roce trvala cesta od vydání poslanců k jejich obvinění jeden měsíc.
Oba politici tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili, a říkají, že jde o politickou kauzu. "Je to objednávka mafie, která tady kradla miliardy," prohlásil Babiš při sněmovním projednávání opakované policejní žádosti o své vydání. Zisk padesátimilionové evropské dotace pro farmu Čapí hnízdo neprovázela podle Babiše žádná korupce ani podvod. "Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat pravděpodobně někoho do vězení," řekl.
Faltýnek v rámci své řeči obsáhle citoval z vystoupení jiných poslanců k obvinění jiných zákonodárců. Poukázal také na to, že v Česku je ročně odškodněna tisícovka lidí za nespravedlivé stíhání, státem vyplacená suma se pohybuje kolem 80 milionů korun. Jako příklad uvedl bývalou poslankyni ANO a nynější eurokomisařku Věru Jourovou, která za nepotvrzené korupční obvinění dostala 2,8 milionu korun.ucí.
Policie vedle Babiše a Faltýnka obvinila v případu dalších devět lidí. Patří k nim Babišova manželka Monika Babišová a jeho dvě dospělé děti z prvního manželství. Babiš uvedl, že si je jistý tím, že nikdo z obviněných trestný čin nespáchal. Policie si podle něho neopatřila důkazy ve prospěch obviněných a nemá žádné důkazy v jejich neprospěch. Stíhání své manželky Babiš označil za "absolutně absurdní sprosťárnu".
Související
Babiš vyřešil střet zájmů. Vložil akcie Agrofertu do svěřenského fondu RSVP Trust
50 tisíc bytů ročně, více migrantů, revize emisních povolenek. Babiš představil hospodářskou strategii Česka
Andrej Babiš , Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) , Čapí hnízdo , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
včera
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
včera
Nemáte odvahu přiznat, že jste selhali. Žádná velmoc nemůže vyhrát válku proti realitě, vzkázal Macinka Lavrovovi
včera
Jak nám sportovci zase jednou dali důvod tomu, proč má olympiáda i v dnešním světě smysl
včera
Británie a Francie plánovaly vyzbrojit Ukrajinu jadernou bombou, prohlásil bez důkazů Putin
včera
Zelenskyj pozval Trumpa na návštěvu Ukrajiny
včera
Čtyři roky války na Ukrajině otřásly celým světem. Mezi Ukrajinci sílí vyčerpání a pocit, že zůstali sami
včera
VIDEO: Zelenskyj světu na výročí války poprvé ukázal svůj bunkr
včera
Belgie se po ostré hádce snaží narovnat vztahy s USA
včera
Řehka označil Rusko za největší hrozbu: Politika Kremlu směřuje k rozvratu světového řádu
včera
Fico se přidal na stranu Ruska, tvrdí SaS. Podala na něj trestní oznámení za vlastizradu
včera
Peskov k výročí invaze: Západ se snaží Rusko rozdrtit, válka sjednotila zemi
včera
Počasí se má uklidňovat. Povodňová hrozba vyvrcholí ještě dnes
včera
Trump plánuje nově zavedená cla ještě navýšit
včera
Ve válce padlo 55 tisíc ukrajinských vojáků, prohlásil Zelenskyj. Na ruské straně jsou ztráty vyšší, spočítala BBC
včera
Od trpělivé diplomacie až po svržení íránského režimu. Jaké možnosti má Trump na stole?
včera
CNN: Ruská bezohlednost Evropu nevede k masivní akci. Čeká, že se agresor jednou zastaví sám
včera
Začala platit nová Trumpova plošná cla. Evropa nevylučuje odvetu
včera
Počasí přinese do Česka o víkendu pravý nádech jara
23. února 2026 21:14
Británií otřásá další zatčení. Policie kvůli Epsteinovým spisům zadržela exministra Mandelsona
23. února 2026 20:04
Státy, které USA zneužívaly, budou čelit mnohem vyšším clům, prohlásil Trump. EU zastavuje ratifikaci dohody
Americký prezident Donald Trump i přes nedávné soudní komplikace dál stupňuje svou obchodní válku a ohlásil zavedení nových patnáctiprocentních globálních cel. Tento krok přichází bezprostředně poté, co Nejvyšší soud označil jeho předchozí nouzová cla za nezákonná. Federální úřad celní a hraniční ochrany potvrdil, že sběr těchto zneplatněných poplatků bude ukončen dnes po půlnoci východoamerického času.
Zdroj: Libor Novák