Praha - Textař, producent a jeden z neúspěšných prezidentských kandidátů Michal Horáček pokračuje v analýze výsledků prezidentských voleb. Rozebírá nejen příčiny porážky Jiřího Drahoše, ale také naznačuje, jak Miloše Zemana příště porazit.
Podle Horáčka je přirozené, že se teď hodně mluví o příčinách vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě. „Vesměs se přičítá tu 'rozdělené', tu 'rozpolcené' (Jiří Přibáň) společnosti. Stopy prý vedou až do obrozenských, ba, husitských dob. Erik Tabery píše o tom, že nerozhodly chyby (Jiřího Drahoše), ale hodnoty společnosti. 'Lidé si vybrali cestu, které věří'. Co dál? Prý 'mluvit otevřeněji o vlastních hodnotách a východiscích',“ shrnuje komentáře k výsledkům Jiřího Drahoše. „Jestli šéfredaktor týdeníku, jehož deklarovanou ambicí je “kritická žurnalistika”, naznačuje, že o hodnotách a východiscích dosud dostatečně otevřeně nemluvil, je to pozoruhodné přiznání, s nímž živě souhlasím. Ale to není předmětem toho, co tu teď chci říct,“ vysvětluje Horáček.
Přiznává, že pro úvahy některých lidí má úctu a pochopení, protože sám strávil v akademickém prostředí 17 let a také se jich dopouštěl v rozsahu na několik knih. „Ale co když je důvod Zemanova těsného vítězství (také) mnohem prostší? Představme si obchod, kde jsou k určitému dni k mání dva nápoje: krabicové víno a destilovaná voda. Máte tři možnosti: vybrat si ten alkoholický sajrajt, nebo destilku, anebo si nekoupit ani jedno. A přesně to se ve volbách stalo: třetina lidí si 'koupila' MZ, třetina JD, třetina nic,“ vysvětluje Horáček.
A proč podle něj převážila atraktivita Miloš Zemana? „Protože ve víně, jakkoli mizerném, je nějaká opojnost a nějaký příběh. I destilovaná voda ukojí žízeň a můžete milionkrát oprávněně argumentovat, že pro vás a pro ostatní (a každý to podle vzdělaneckého diskurzu přece musí chápat!) je její konzumace zdravější, ale chuť a pach příběhu v ní - programově - není ani gram,“ srovnává Zemanma a Drahoše textař.
„Miloš Zeman vyhrál dost možná proto, že krom lecjakých škodlivin v něm chuť je, a zápachu habaděj. Ale i, jakkoli pochybný, 'rajc'. Nemám vůbec nic proti 'otevřenějšímu prosazování hodnot', ale až nadejde další volba, musí to mít šmak. Tedy už žádnou destilovanou vodu. Jinak prohrajeme zas. A zas,“ dodává Horáček.
Pod jeho příspěvkem na facebooku se strhla poměrně divoká diskuze. V ní například Horáček opakuje to, že asi nikdo nevynaložil pro Zemanovu porážku více úsilí než právě on. „A to až do úplného konce hry. Nikdy nebyla falešná. Teď, když skončila, mi přiznejte právo svobodně formulovat názor na důvody té prohry. I proto, abychom se jich příště vyvarovali,“ žádal diskutující.
Jeden z voličů jej proto vyzval, aby po volbách zkusil přijít s něčím pozitivním, co Čechy probudí. „ S řadou pozitivních věcí jsem přišel před volbami,“ zdůraznil Horáček. Naznačil ale také, že má v plánu se angažovat i po volbách. „Už jsem tady v džungli něco vymyslel. Teď na to ještě sehnat nějaké peníze; sám jsem dal, kolik jsem mohl.“
Vysvětloval také, že dokud hra trvala, hrál ji poctivě a se vším úsilím. „Teď skončila a je potřeba analyzovat příčiny porážky. A má-li to být co k čemu, nelze si brát žádné servítky. A pak ještě něco: není to osobní. Pana profesora i jeho paní chci považovat za své přátele i nadále,“ uvedl. Dodal, že problémy spojené s osobou Jiřího Drahoše viděl už před volbami. „Ale nechtěl jsem rozbíjet šance žádného protizemanovského kandidáta,“ dodal Horáček.
Související
Horáček: Je důležité, že Pavel vítězí s výrazným odstupem
Prezidentská debata: Petra Pavla chválí neúspěšní Zemanovi protivníci, Horáčka udivil
Michal Horáček , Miloš Zeman , Jiří Drahoš
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 1 hodinou
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
včera
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
včera
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
včera
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
včera
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
26. prosince 2025 21:53
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
26. prosince 2025 21:05
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
26. prosince 2025 19:56
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
26. prosince 2025 18:31
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
26. prosince 2025 17:34
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě.
Zdroj: Jan Hrabě