Praha - Mimořádný sjezd ČSSD se koná 18. února v Hradci Králové. Nejvíce nominací na předsedu strany získal její současný místopředseda Jan Hamáček. Podpořili ho sociální demokraté v pěti krajích.
Tři nominace má úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec a po jedné bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík, jihočeský hejtman a kritik dosavadního vedení Jiří Zimola, starostka České Lípy Romana Žatecká a primátor Olomouce Antonín Staněk. O předsednické křeslo se uchází i zastupitel a ředitel městské knihovny v Poličce Jan Jukl.
Hamáček má nominaci na předsedu strany z Prahy, středních Čech a krajů Karlovarského a Královéhradeckého. Jeho kandidaturu podpořili i v Libereckém kraji, kde zároveň nominovali Žateckou. Chovance preferují v Plzeňském, Ústeckém a Zlínském kraji. Zimola má nominaci z jižních Čech, Krejčík z jižní Moravy a Staněk z Olomouckého kraje. Sociální demokraté v Moravskoslezském kraji, Pardubickém kraji a na Vysočině nenominovali do čela ČSSD žádného kandidáta.
Nové vedení si bude ČSSD vybírat po volebním debaklu ve sněmovních volbách, které se konaly loni na podzim. Do té doby nejsilnější sněmovní strana v nich získala pouze 15 poslanců, v předchozím volebních období jich měla 50. Již předtím v polovině června opustil funkci předsedy kvůli špatným preferencím ČSSD Bohuslav Sobotka.
Již dlouhodobě stojí v sociální demokracii proti sobě dva hlavní názorové proudy. Jeden konzervativní, který reprezentují především účastníci tzv. lánského puče z roku 2013, jako jsou Michal Hašek a Zimola, ale také Jaroslav Foldyna či Zdeněk Škromach. Druhý proud patří k liberálnímu křídlu a reprezentují ho lidé jako Hamáček, Sobotka, Michaela Marksová či Jiří Dienstbier.
Na sjezd přijede na Chovancovo pozvání čerstvě znovuzvolený prezident Miloš Zeman. Na poslední sjezd, kde byl loni v roli předsedy potvrzen tehdejší premiér Sobotka, někdejší šéf ČSSD Zeman pozvánku nedostal.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
ČSSD , Jan Hamáček , Milan Chovanec , Jiří Zimola , Antonín Staněk (ČSSD primátor Olomouce) , sjezd ČSSD (18.2.2018)
Aktuálně se děje
včera
Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal
včera
Ukrajinská armáda provedla čtyřicetidenní dronovou kampaň s cílem přinutit Kreml k mírovým jednáním
včera
Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota
včera
Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory
včera
Metnar řešil situaci ve španělské Ceutě. Česko vyzvalo ke změnám v ochraně hranic EU
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
Mohli jste zachránit životy, kritizuje Zelenskyj spojence po útoku na Kyjev
včera
Do Británie doputovala krásná zpráva z Portugalska. Eugenie porodila holčičku
včera
Policie zahájila trestní řízení kvůli nehodě poslance Filipa Turka
včera
Trump stále nevylučuje další použití síly proti Íránu
včera
Česko opět zasáhnou silné bouřky. Hrozit budou i ráno a dopoledne
včera
Policejní pátrání na jezeře Most. Dva lidé se pohřešují po úterní bouřce
včera
Trumpovi chodil ozbrojený muž po golfovém hřišti. Našly se u něj zbraně
včera
Česko netrápí jen tropy. V Praze a dvou krajích se vyskytuje smog
včera
Kyjev čelil raketám a dronům. Nejméně 14 mrtvých, další lidé jsou zranění
včera
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
včera
Horké letní počasí má úřadovat i po víkendu, naznačuje výhled
4. srpna 2026 22:04
Knížákova rehabilitace se bude řešit u soudu. Umělec dříve narazil
4. srpna 2026 21:08
Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru
4. srpna 2026 20:07
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
Občanská demokratická strana dnes, do řádného termínu registračních úřadů, podala všechny nominace do podzimních senátních voleb. ODS navrhuje 14 kandidátek a kandidátů, nad rámec toho v zájmu udržení silné pozice ve třech obvodech kandidují osobnosti v koalici s jiným navrhovatelem a v dalších sedmi volebních obvodech mají kandidáti podporu občanských demokratů.
Zdroj: Jan Hrabě