Praha - To, že se novičok v Česku nevyráběl ani neskladoval, potvrdily obě tajné služby a včera i sněmovní komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství. V České televizi dnes závěry komise potvrdil i její předseda Vít Rakušan. Prezident Zeman ovšem veřejně tvrdil opak a odvolával se hlavně na informace Vojenského zpravodajství. Podle Rakušana svým vyjádřením způsobil radost ruským médiím a propagandě.
Už včera sněmovní komise konstatovala, že o výrobě novičoku v Česku nemůže být ani řeč.
„Měli jsme jako členové komise možnost nahlédnout do zprávy, z které údajně měl původně pan prezident Zeman čerpat. A tam jsme seznali, že došlo ve specializovaném pracovišti v ČR k mikrosyntéze látky, která byla posléze zlikvidována, nebyla vyráběna, nebyla nikdy skladována a nebyla nikdy používána k žádným dalším účelům,“ uvedl dnes pro ČT Rakušan.
Komise také vyzvala prezidenta republiky, aby zachoval utajovaný režim zpravodajských informací a v případě nejasností, aby věc konzultoval s vládou.
Prezident ve svém původním prohlášení k novičoku tvrdil, že čerpal z informací Vojenského zpravodajství a dnes své tvrzení mírnil tím, že je čerpal z vědeckého článku, tj. z ověřeného zdroje. Podle Rakušana celá kauza zbytečně nabobtnala.
Při své čtvrteční návštěvě Polska Zeman tvrdil, že se při svém tvrzení o novičoku opíral o dřívější vyjádření ředitele Vojenského výzkumného ústavu Bohuslava Šafáře. Ten tvrdil, že se v Česku otravné látky připravují v řádu gramů pouze pro laboratorní účely a ústav k tomu má souhlas Organizace pro zákaz chemických zbraní. Zároveň upozornil, že zatím žádná odborná literatura přesně nestanovuje, jaká látka se míní pod označením novičok.
Původně to byla zpráva vojenského zpravodajství, ze které měl pan prezident čerpat info o novičoku. Proto ten celý poprask. Včera už byl zdrojem odborný článek. Snad se najde.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) 11. května 2018Členové sněmovní komise také měli k dispozici zprávu, kterou ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun předal prezidentovi. Z ní, podle Rakušana, jasně vyplývá, že novičok v Česku nebyl vyráběn.
Rakušan také vyjádřil kritiku nad tím, že část zprávy unikla na veřejnost, protože je v režimu Důvěrné. Za nešťastnou také označil následnou interpretaci, kterou využila ruská propaganda. „Rozpoutalo se tady tažení proti tajným službám a hodnotí se, která z nich podala jakou informaci. Podle zjištění ale nebyly informace, které podaly obě dvě tajné služby, v žádném zásadním rozporu. Možná věci formulovaly jinak, ale věcně byly závěry takřka identické,“ uvedl v ČT Rakušan, který zároveň pochválil přístup premiéra Babiše, který si sezval šéfy obou zpravodajských služeb a porovnal jejich závěry.
Rakušan se také pozastavil nad Zemanovým vyjádřením k novičoku v ČR. „Neumím říct, co tím prezident sledoval. Ale umím říct, co tím způsobil. Způsobil radost ruským médiím a ruské propagandě. A způsobil velkou neradost našich zpravodajců, s jejichž informacemi se nějakým způsobem zacházelo a nějakým způsobem se interpretovaly. A určitě z toho neměli radost ani naši spojenci v Severoatlantické alianci,“ uvedl politik.
Související
Rakušan znovu neuspěl ve volbě místopředsedy Poslanecké sněmovny
Ostuda, mnichovský trapas, truhlík z okresního přeboru vyhořel... Opozice tepe Macinku za hádku s Clintonovou
Vít Rakušan (STAN) , Miloš Zeman , Novičok (nervový plyn)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Teherán zveřejnil svůj mírový plán. USA poslal podmínky, za jakých ukončí válku
před 1 hodinou
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
před 1 hodinou
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
před 2 hodinami
Narušení dopravy v Hormuzském průlivu může mít pro globální obchod hluboké následky, varují experti
před 3 hodinami
Podezřelí v případu z Pardubic. Kolují první informace o identitě zadržených
před 3 hodinami
Hormuzským průlivem proplouvají první tankery. Nepřátelské státy musí za průjezd zaplatit
před 3 hodinami
Novinky o počasí. Nového sněhu bude až 30 centimetrů, platí varování
před 4 hodinami
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
před 5 hodinami
„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice
před 6 hodinami
Trump vyjednává jen sám se sebou, vzkazuje Teherán k dohodě. Válka s Íránem je nezákonná, přisadilo si Španělsko
před 6 hodinami
Diplomaté jsou skeptičtí: Trumpův mírový plán je rok starý, pro Írán byl těžko přijatelný
před 7 hodinami
Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu
před 8 hodinami
Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě
před 9 hodinami
NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce
před 10 hodinami
Počasí přinese sněžení do části republiky. Spadne až 20 centimetrů sněhu
včera
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
včera
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
včera
Zemřela Božena Jirků, stála za Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry
včera
Vražda v Prostějově. Obviněný je podezřelý i z dalších sedmi trestných činů
včera
Jarní počasí se v dubnu vrátí, naznačuje výhled. Bude až 16 stupňů
Zprávám o počasí momentálně dominuje ochlazení, které má do Česka dorazit v druhé polovině probíhajícího týdne. Už se ale skloňuje i další zvrat, jenž podle výhledu nastane po Velikonocích. Nejvyšší teploty vyšplhají až na 16 stupňů.
Zdroj: Jan Hrabě