ČSSD do vlády? Kolem výsledků referenda jsou tajnosti, účast v hlasování vysoká

Praha - Ke vstupu ČSSD do vlády s hnutím ANO se v referendu sociální demokracie 14 dní před jeho ukončením vyslovilo v regionech mezi 30 až 60 procenty místních organizací strany. Zda převažují souhlasná, nebo nesouhlasná vyjádření, není zřejmé, mnozí zástupci krajských organizací výsledky mnohdy neznají nebo je nechtějí komentovat s tím, že jsou tajné. Účast v hlasování je podle nich ale mnohde vysoká.

Například ve středních Čechách podle předsedy krajské ČSSD Robina Povšíka převažuje mezi sociálními demokraty názor, že by strana měla do vlády s ANO vstoupit. V regionu dosud odvolila asi polovina organizací a účast je mezi 60 až 80 procenty. Také na Vysočině je zatím více hlasů pro vládu. "Ale nechci předjímat, ještě je před námi třicet čtyřicet procent hlasujících organizací," řekl ČTK krajský předseda Petr Krčál. Účast v referendu v kraji odhaduje na sedmdesát procent.

Podle informací, které má ČTK k dispozici, je vstupu do koalice s ANO zatím nakloněna i většina sociálních demokratů v Jihočeském kraji, kde se jich v referendu k tomu vyjádřila zatím zhruba polovina z 907.

Naopak proti vstupu do vlády je většina členů ČSSD v Brně. Tamní předseda strany Oliver Pospíšil uvedl, že se referendum ale konalo zatím v šesti z 25 městských organizací a tři čtvrtiny byly proti vstupu. Po okresech se názory různí, zjistila ČTK. Většina se kloní ke vstupu do vlády, například na Břeclavsku však zaznívají spíše odmítavé názory.

V Královéhradeckém kraji je hlasování zatím vyrovnané. Svůj hlas odevzdali členové v 30 procentech místních organizací. Šéf krajské ČSSD Jan Birke ale ČTK řekl, že hlasovaly především malé organizace, které nezřídka mají i jen několik členů.

V Plzeňském kraji už hlasovalo 44 místních organizací z 67, tedy zhruba dvě třetiny. Dosavadní výsledky krajský tajemník David Zrostlík ČTK neřekl. Řada představitelů ČSSD v regionu se ale už dříve vyjádřila proti vládní koalici s ANO. Například plzeňský primátor Martin Zrzavecký a hejtman Josef Bernad si myslí, že by měla ČSSD raději odejít do opozice.

Zhruba polovina místních buněk ukončila hlasování v Jihomoravském a Ústeckém kraji, v němž k nejostřejším kritikům vládního spojení s ANO patří ústecká ČSSD. Z vyjádření členů, které oslovila ČTK, vyplývá, že s vládním angažmá nesouhlasí. "Máme pár měsíců do komunálních voleb, už teď jsou naše preference na bodě mrazu a vstup do vlády pro nás může být ranou," řekl ČTK jeden z členů na Ústecku. Místní sociální demokraté se podivují i průběžným výsledkům, které unikly z Lidového domu. "Mám od kolegů z Moravy informace zcela opačné, i tam jsou většinou proti vstupu do vlády," dodal jeden ze členů.

Méně než polovina stranických organizací zatím odvolila v Pardubickém kraji, účast v nich je ale nadprůměrně vysoká, uvedla krajská tajemnice Michaela Skalická. Předběžné výsledky zástupci strany nechtěli zveřejnit a nesdělili je ani představitelé ČSSD v Libereckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji, kde se referendum podle krajské tajemnice strany Petry Krejčířové zatím uskutečnilo ve třetině organizací.

Sociální demokraté z téměř 1100 místních organizací strany mohou hlasovat o vstupu do vlády do 14. června. Výsledky budou oznámeny o den později. Právo vyjádřit se má přes 17.500 straníků. Vedení strany se jich v referendu ptá, zda souhlasí se vstupem do vlády na základě podmínek uvedených v návrhu koaliční smlouvy a návrhu programového prohlášení.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

Více souvisejících

ČSSD referendum hnutí ANO Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Aleš Juchelka

Superdávku čekají úpravy. Do výše dávky se promítnou na podzim

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje upravit parametry dávky státní sociální pomoci (DSSP) na základě prvních zkušeností z jejího fungování. Vyšší podporu mají nově získat samoživitelé se staršími dětmi do 15 let i domácnosti v regionech, kde dosavadní nastavení neodpovídalo skutečným cenám bydlení. Změny ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka předložil formou pozměňovacího návrhu, aby se mohly co nejrychleji promítnout do výše vyplácených dávek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Začala výluka na hlavním železničním koridoru. Cestující musí počítat se zpožděním

Provoz vlaků na hlavním železničním koridoru mezi Prahou a východními Čechami a Moravou v červenci ovlivní stavební práce Správy železnic. Cestující musí počítat s dvěma fázemi omezení, z nichž první už začala, a také se zpožděními. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy