Praha - Penzijní reforma, kterou prosazuje kabinet premiéra Petra Nečase (ODS), je nepromyšlená a nestabilní, vláda by její znění měla projednat i s opozicí, shodli se v pátek Mediafaxem oslovení politologové s prezidentem Václavem Klausem. Učinil prý dobře, že vládu veřejně vyzval k přepracování reformy.
"Pan prezident má pravdu, když říká, že reforma je nepromyšlená, neprodiskutovaná. Tento druh reforem musí být průnikem návrhů. On se přimlouvá za to, aby byla reforma prodiskutovaná s opozicí, protože takový druh zákonů se nemůže přijímat silou. To není stabilní penzijní reforma, když se ve chvíli, kdy se dostane k moci opozice, může zase změnit," řekl Mediafaxu politolog Jiří Pehe.
Vláda by měla podle něj slova prezidenta vzít vážně a reformu hlouběji prodiskutovat a přepracovat. "Penzijní reforma by měla mít kompromisnější, vyváženější pohled. Skutečně to vypadá, že důvodem, proč na její přijetí vláda tak tlačí, je to, že chce přihrát peníze fondům," dodal Pehe.
To, že je důchodová reforma nepřipravená, si myslí i politolog Josef Mlejnek. "Pozitivní efekty reformy jsou sporné, ale negativní efekty jsou evidentní. Ovšem pokud se vláda rozhodne, že si to prosadí, tak si to prosadí. Sněmovna, ve které mají koaliční poslanci většinu, přehlasuje Senát i prezidenta," podotkl.
Otázkou pak je, jaký dojem bude mít takové silové rozhodnutí vliv na názor veřejnosti. "Vláda se bojí svůj návrh reformy stáhnout, aby nevypadala, že je slabá. Zároveň na veřejnost nebude dělat dobrý dojem, když vláda tvrdošíjně prosadí svou i přes nesouhlas prezidenta a Senátu," dodal Mlejnek.
Politoložka Vladimíra Dvořáková soudí, že není tradiční, aby hlava státu zasahovala do parlamentní politiky, přesto tentokrát Klaus učinil dobře. "Je dobré, že upozornil, že reformy, které mají dlouhodobý charakter, by měla vláda projednat s opozicí. Aby se za čtyři roky, kdy se opozice dostane k moci, zase nezměnily zpět," řekla Mediafaxu.
Zdůraznila však, že konečná rozhodnutí musí činit vláda, nikoliv prezident. "Prezident je ústavně neodpovědný. Není to absolutní vládce. Odpovědná je vláda," řekla. Klaus podle ní neplní tak úplně svůj slib, že nebude aktivistickým prezidentem.
"Pan prezident někdy přestřelí, ale tentokrát nepřestřelil. Toto je norma, která přistane na jeho stole, proto má právo se k ní vyjádřit," míní však Pehe. Dodal, že pokud sněmovna jeho případné veto přehlasuje, bude to velmi špatný signál pro stabilitu penzijní reformy.
Související
Tanečky kolem Turka. Exprezident Klaus nechápe, co se děje
Zeman ještě není fit. Na Pražském hradě bude v úterý chybět
Václav Klaus , důchodová reforma
Aktuálně se děje
včera
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
včera
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
včera
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
včera
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
včera
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
včera
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
včera
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
včera
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
včera
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
včera
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
včera
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
včera
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
včera
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
včera
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
včera
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
včera
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
včera
Zemřel známý herec Jan Potměšil
včera
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno 16. dubna 2026 23:41
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
16. dubna 2026 21:40
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
Česká republika je připravena aktivně se zapojit do řešení napjaté situace v Hormuzském průlivu. Premiér Andrej Babiš (ANO) po čtvrtečním pražském jednání s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem potvrdil, že Praha má vypracovanou konkrétní nabídku na zajištění bezpečnosti v této strategické námořní cestě. Tento návrh hodlá česká vláda oficiálně představit na páteční mezinárodní videokonferenci.
Zdroj: Libor Novák