Klub středočeských zastupitelů za ANO trvá na tom, že se někteří politici snažili ovlivňovat rozhodnutí krajských úředníků v kauze podezření ze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda klubu Martin Herman na dnešní tiskové konferenci odmítl tvrzení zástupců STAN, že šlo o politickou diskusi.
Zastupitelé za STAN na posledním jednání krajského zastupitelstva navrhovali, aby případ kvůli možné podjatosti převzal některý ze sousedních úřadů, například v Praze. Poukazovali na to, že ve středních Čechách vládne Babišovo ANO. Podle ANO se tím dopustili ovlivňování úředníků, STAN to odmítají.
Předseda středočeské organizace STAN Věslav Michalik tvrdí, že je potřeba odlišit ovlivňování úředníků a politickou diskusi. "I politická diskuse vytváří tlak na úředníky. Nechápu tenhle argument, že pokud je něco řečeno v rámci politické diskuse, že to není tlak," prohlásil dnes Herman. Úředníci jsou podle něj profesionálové a politici by se měli držet zpátky s komentáři.
Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert, který dal v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Černošický úřad mu v lednu za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200.000 korun. Babiš se odvolal, případem se tak zabývali krajští úředníci. Rozhodnutí černošické radnice zrušili a věc vrátili k novému projednání.
Herman na dotaz novinářů uvedl, že zastupitelé za ANO nebudou žádat Babiše, aby spis týkající se jeho údajného střetu zájmů zveřejnil. S premiérem se kvůli tomu nesetkali a tyto otázky s ním neřešili. "Jsme politická reprezentace Středočeského kraje a my se od těchhle věcí držíme zpátky," řekl. Hejtmančin náměstek pro finance Gabriel Kovács (ANO) dodal, že toto téma regionální samosprávě nepřísluší.
Související
Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi
OBRAZEM: ANO pro Babiše či Havlíčka. Nejsilnější politický subjekt si volil vedení
hnutí ANO , Andrej Babiš , Středočeský kraj , Starostové a nezávislí (STAN)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
„Útok na Kypr je útokem na Evropu.“ Macron vyslal na Blízký východ masivní flotilu, má bránit Hormuzský průliv
před 2 hodinami
Saúdské Arábii dochází trpělivost. Prohráli jste, ponesete drtivé následky, vzkazuje Íránu
před 4 hodinami
Tři měsíce války vyšroubují cenu ropy na 185 dolarů za barel. Ekonomiku může potkat nepředstavitelný otřes
před 5 hodinami
CNN: Školu, v níž zahynulo 168 dětí, zřejmě zasáhla americká raketa Tomahawk
před 6 hodinami
Experti: Svět stojí na prahu největšího ropného šoku v historii. Světová ekonomika čelí masové energetické krizi
před 7 hodinami
Zelenskyj: Ukrajina na žádost USA vyslala na Blízký východ experty, budou chránit americké vojenské základny
před 8 hodinami
Z bláta do louže. Modžtaba je krutější než Alí Chameneí, Trump o jeho jmenování věděl, tvrdí Íránci
před 9 hodinami
Vláda odmítla opatření k rostoucím cenám paliv kvůli válce v Íránu. Zabýváme se jen situací doma, prohlásil Babiš
před 10 hodinami
NATO sestřelilo další íránskou raketu mířící do Turecka
před 10 hodinami
Spojenectví s Putinem shořelo spolu s íránskými rafinériemi. Za sliby o neochvějné podpoře se skrývá parazitování
před 11 hodinami
Svět se změnil a kompromisy škodí. Von der Leyenová chce radikální změnu Evropské unie
před 12 hodinami
Trump poprvé nastínil, kdy ukončí válku proti Íránu
před 13 hodinami
Tvář útoku na Írán. Hegseth se nedokázal vymanit z původního povolání, napříč světem vyvolává zděšení i kritiku
před 14 hodinami
Trump rozpoutáním války v Íránu uvrhnul svět do chaotického víru destrukční politiky
před 14 hodinami
Cena ropy překonala hranici 100 dolarů za barel. Čeká se prudké zdražení paliv, zasedne G7
před 16 hodinami
Počasí se na pohled změní. Bude jako v dubnu, uvedli meteorologové
včera
Metro by ještě v březnu mohlo opět stavět na všech stanicích linky B
včera
Britská monarchie ukončí pronájem domu pro Andrewa. Rozhodl on sám
včera
Trump říká, že Írán chtěl ovládnout Blízký východ. Jsme napřed, komentoval operaci
včera
Česká televize vrací úder. Tvrzení končícího Moravce odmítá
Česká televize respektuje rozhodnutí moderátora hlavní politické diskuze Václava Moravce, který po 21 letech končí ve veřejnoprávní televizi. Podle vedení média ale není pravda, že by v ČT nebyla garantována nezávislost redakční práce.
Zdroj: Jan Hrabě