Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček trvá na tom, že sociální demokracie navrhne po rezignaci ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) nového kandidáta na toto místo.
"Z mého pohledu je věc jasná, ministr Staněk rezignoval a je na ČSSD navrhnout jeho nástupce," napsal dnes Hamáček ČTK. "Já budu s panem prezidentem mluvit ve čtvrtek a jsem připraven ho informovat o svém návrhu řešení a věřím, že do konce května bude věc vyřešena," řekl později novinářům v Karlovarském kraji.
Na dotaz ČTK, co by se stalo, pokud by prezident Staňkovu demisi nepřijal, Hamáček řekl, že pokud ministr projeví vůli dál úřad nevést, tak ho není možné k tomu nutit. "Samozřejmě, čistě technicky, je možný postup odvoláním ministra, což je věc, která je upravena ústavou a tam je to úplně jasné. Ale věřím, že se dohodneme na řešení," dodal Hamáček.
Zopakoval, že jméno Staňkova nástupce zatím sdělovat nebude, ale kandidáta má. Měl by to podle něj být politik. "Potřebuji ministra, který je schopen se vyjadřovat ke všem aspektům politiky, nejen ke svému resortu," řekl Hamáček.
Zeman v pondělí premiéra informoval o tom, že má naplánované schůzky s oběma politiky sociální demokracie. "Je pravda, že demise je taková neobvyklá, protože v demisi vlastně pan ministr píše o tom, že nekončí z vlastní vůle, ale že končí vlastně na základě požadavku pana předsedy ČSSD Hamáčka," uvedl Babiš po jednání s prezidentem.
Staněk předal ministerskému předsedovi rezignaci formulovanou minulý týden v pondělí. Ministr kultury by měl odejít z vlády k 31. květnu. Kritika se na něho snesla poté, co odvolal ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Prezident se už minulý týden odmítl ke Staňkově demisi vyjádřit, dokud se s ním v úterý 28. května nesejde.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
ČSSD , Antonín Staněk (ČSSD primátor Olomouce) , Jan Hamáček
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
před 1 hodinou
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
před 3 hodinami
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
před 4 hodinami
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
před 5 hodinami
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
včera
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
včera
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
včera
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
včera
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
včera
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
včera
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
včera
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje potvrdila v rámci pravidelného hlášení o epidemiologické situaci úmrtí na záškrt. Obětí závažného infekčního onemocnění se stal neočkovaný chlapce předškolního věku z Ostravy. Infekce byla způsobená bakterií Corynebacterium diphtheriae.
Zdroj: Libor Novák