Novináři by měli být podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa voleni a měli by stejně jako poslanci nebo starostové podávat majetková přiznání. Přes léto Filip hodlá připravit zákon, který by takové změny v Česku zavedl. S odvoláním na Filipa to dnes napsal server iHNED.cz. Zástupci dalších sněmovních stran podobné úvahy většinou odmítli. Syndikát novinářů ČR je nápadem znepokojen, považuje ho za protiústavní a v rozporu s Listinou práv a svobod. Podobná praxe ve fungujících demokraciích neexistuje, podobný krok by podle syndikátu znamenal zásadní invazi státu do svobody slova a vyjadřování.
"Mediokracie vítězí nad demokracií. Potom budeme muset sáhnout k tomu, že kdo bude chtít být novinář, bude muset být zvolený. Každé čtyři roky se bude muset podvolit volbě," cituje server Filipa. Funkci by podle představ šéfa komunistů měli novináři jistou na čtyři roky, pak by museli svou práci před voliči obhajovat.
Filip Hospodářským novinám (HN) opakovaně potvrdil, že návrh myslí vážně. "Nemyslím to ironicky. Myslím to úplně vážně, zejména ve veřejnoprávních médiích. Ta budou první," řekl. Jediný, kdo má v Česku ještě svobodu slova, je podle Filipa editor zpravodajství.
Majetková přiznání by měli novináři veřejnoprávních médií, tedy České televize a Českého rozhlasu, zveřejňovat už nyní, řekl šéf KSČM. Přehled o platech novinářů v těchto médiích je podle něj důležitý, když za jejich služby lidé platí koncesionářské poplatky. Považuje to za klíčovější změnu než zavedení volby novinářů. Detaily návrhu zatím sepsané nemá, uvedl.
Syndikát novinářů ČR takový návrh odmítá. "Nejpřiměřenější by bylo odmítnout takový pokus jako nejapný žert, protože podobná praxe ve fungujících demokraciích neexistuje. Pokud byl míněn vážně, bylo by třeba ho důrazně odmítnout, protože by znamenal zásadní invazi státu do svobody slova a vyjadřování," napsal ČTK předseda syndikátu Adam Černý. Filipův nápad by měly podle Černého odmítnout všechny politické strany respektující demokracii a právní řád v ČR.
Je podle něj zarážející, že takový nápad přichází nyní, kdy se ukazuje, že členové rad, které mají nad médii veřejné služby dohlížet, jsou vybíráni podle stranického klíče a zákulisních dohod. "Pokud by dosavadní praxe měla být návodem, jak by měli být voleni novináři, bylo by to v rozporu s Ústavou České republiky a Listinou práv a svobod. Znamenalo by to snad, že ti, kdo by se zvolit nedali, by nesměli být novináři?," ptá se Černý.
Pirátský poslanec Tomáš Martínek si Filipem navrhovaný postup v médiích neumí představit, volbu novinářů označil za nesmysl. Připomněl ale návrh Pirátů na rozšíření kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) na kompletní hospodaření veřejnoprávních médií. Poslanec Petr Dolínek (ČSSD) i expředseda STAN Petr Gazdík návrh striktně odmítli. Místopředseda poslaneckého klubu hnutí ANO Josef Hájek by nyní takovou změnu neodmítl ani neodsouhlasil, uvedl. Na to, aby se rozhodl, by potřeboval víc informací, píše server.
"Pan Filip evidentně nyní pobýval příliš dlouho na sluníčku. Představa, že novináře by měl někdo volit, je mimo hranice zdravého rozumu," uvedl Aleš Borovan z odborného serveru Borovan.cz. Podle mediálního experta Jana Potůčka jde o absolutní nesmysl, který nemá ve světě obdoby. "Nejsme KLDR," dodal.
Česká televize (ČT) i Český rozhlas (ČRo) už jsou částečně pod veřejnou kontrolou. Poslanecká sněmovna schvaluje výroční zprávu o hospodaření ČT i zprávu o hospodaření ČRo. Generální ředitele ČT a ČRo vybírají rady ČT a ČRo, jejichž členy volí zákonodárci.
Související
Někdejší lídr komunistů Filip se omluvil Fajtovi za výrok o dluzích
Filip a zbytek vedení KSČM kvůli prohraným volbám rezignovali
Vojtěch Filip (KSČM) , novináři , Česká televize
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
před 1 hodinou
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
před 2 hodinami
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 3 hodinami
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 5 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 6 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 7 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 12 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
Irsko, Španělsko, Slovinsko a Nizozemsko se rozhodly bojkotovat příští ročník největší nesportovní události na světě, písňové soutěže Eurovize, který se má konat v roce 2026. Tento krok přichází v reakci na to, že Izraeli byla povolena účast v soutěži, ačkoliv řada vysílatelů požadovala jeho vyloučení kvůli pokračující válce v Gaze.
Zdroj: Libor Novák