Klaus se zavřel s Johnem na Hradě. Zachraňuje zase vládu?

Praha - Odchod vicepremiéra a předsedy strany Věci veřejné Radka Johna z kabinetu Petra Nečase (ODS) je zneklidňující, prohlásil prezident Václav Klaus ve středu před zahájením jejich společné schůzky. John oznámil odchod z kabinetu kvůli malé podpoře boje proti korupci a neochotě k personálním změnám.

"Právě jsem se vrátil z Velké Británie a vůbec jsem nepředpokládal, že by nastala nějaká událost, která by vyžadovala mé předstoupení před média," uvedl Klaus a dodal: "Ale dozvěděl jsem se zprávu o chystané demisi pana místopředsedy vlády, takže si o tom chceme pohovořit."

"Vím, že vláda je v této době velmi křehké sdružení a vypadne-li z ní jakýkoli kamínek, tak já jako prezident to považuji za zneklidňující věc," zmínil Klaus, který připojil, že situaci s Johnem probere.

John jen stručně řekl, že je rád, že může prezidentovi poskytnout vysvětlení situace.

Předseda strany Věci veřejné a vicepremiér pro boj s korupcí Radek John oznámil, že odejde z Nečasovy vlády kvůli malé podpoře boje proti korupci a neochotou premiéra k dalším personálním změnám ve vládě.

John tvrdí, že jeho strana v dubnu kvůli uklidnění vládní krize ustoupila a opustila ministerstvo dopravy a vnitra, protože čekala, že kabinet premiéra Petra Nečase bude pracovat na reformách. "Čekali jsme, že dojde k personálním změnám ve vládě podle principu presumpce viny, který byl uplatněn na stranu Věcí veřejné, přestože neukradly ani korunu ze státního rozpočtu," dodal John.

Uvedl, že od dubna však k žádným změnám nedošlo. "Reformy se neprojednávají, K9 se neschází, personální změny jsou v nedohlednu," konstatoval John.

Ostře se rovněž ohradil především proti Nečasovým zásahům do personálního obsazení protikorupčního úřadu. "Zcela odmítám, aby mi pan premiér zasahoval do personálního výběru mých spolupracovníků nebo mi je opakovaně zpochybňoval tak, jak se to dělo v minulých dnech vůči panu Michálkovi a Morozovi," uzavřel John.

Související

Radek John

ČSSD se musí omluvit Johnovi za označení tunelář

Praha - ČSSD se musí omluvit bývalému předsedovi Věcí veřejných Radkovi Johnovi za to, že ho strana v minulosti označila za tuneláře. Rozhodl o tom pražský městský soud, kde John na sociální demokraty podal žalobu.
Radek John

Radek John se stydí. Za policii a za...

Praha - Publicista, moderátor, spisovatel a exministr vnitra Radek John se stydí za českou policii i za své spoluobčany. Uvedl to v reakci na sobotní demonstrace proti islamizaci Evropy.

Více souvisejících

Radek John Václav Klaus

Aktuálně se děje

včera

včera

José Mourinho

Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha

Na dveře španělského fotbalu klepe zřejmě jeden z nejznámějších fotbalových trenérů José Mourinho. V zákulisí se totiž hodně hovoří o tom, že samotný prezident slavného španělského velkoklubu Realu Madrid Fiorentino Pérez si přeje, aby se do jeho klubu po třinácti letech vrátil právě známý charismatický Portugalec. A právě on by měl být skutečně pro Péreze tou první volbou. Alespoň s takovou informací přišel španělský sportovní novinář David Ornstein na svém účtu na síti X.

včera

včera

Martin Kupka

Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému

Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS). 

včera

Deštivé jarní počasí

Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky

Příští týden zprvu nabídne podobné počasí jako právě končící víkend. Meteorologové ale v jeho průběhu očekávají změnu v podobě ochlazení. Po čase se také vyskytnou srážky, které by měly zlepšit situaci se suchem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Donald Trump

Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa

Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

2. května 2026 21:57

2. května 2026 21:04

Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily

Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.

Zdroj: David Holub

Další zprávy