Praha - ČEZ a další provozovatele jaderných zařízení v Česku čekají od příštího roku nové poplatky v řádech desítek milionů korun. Novelu atomového zákona, která s nimi počítá, v pátek pustila Poslanecká sněmovna do třetího čtení.
"Jedná se o transpozici evropské směrnice, která stanovuje rámec společenství pro jadernou bezpečnost. Směrnice vyžaduje splnění několika náležitostí, stanovení několika podmínek, které doposud v právních systémech neplatí," uvedl v pátek ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS)."Hospodářský výbor tento návrh projednal a doporučuje ho schválit s jedinou změnou, která se týká účinnosti. Místo 1. července doporučujeme den vyhlášení," řekl zpravodaj zákona Zbyněk Stanjura z ODS.Z novely například vyplývá, že od 1. ledna 2012 zájemce o výstavbu jaderného reaktoru v Česku zaplatí částku ve výši 120 milionů korun za vydání povolení k výstavbě, 45 milionů za povolení provozu a dalších 18 milionů jako poplatek za umístění.
Pokud zákon projde celým legislativním procesem, zaplatí ČEZ za dva plánované bloky Jaderné elektrárny Temelín a pátý reaktor v Dukovanech státu dohromady přes půl miliardy korun.
S novými platbami musejí počítat i současní provozovatelé jaderných zařízení. Roční sazba za provoz jednoho reaktoru bude 30 milionů korun, stejnou sumu si musí připravit i místa určená na obohacování nebo přepracování jaderného paliva. Jeho sklady a úložiště mají platit devět milionů ročně.
"Novelu atomového zákona samozřejmě budeme respektovat," řekl již dříve agentuře Mediafax mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Jestli společnost plánuje vyčlenit na nově zaváděné poplatky zdroje ve svém rozpočtu, Kříž upřesnit nechtěl.
Menší částky budou stačit provozovatelům výzkumných reaktorů s nulovým výkonem, tady jsou sazby od 1,5 milionu za provoz do 15 milionů korun za vydání povolení k výstavbě. Školní reaktory - jeden má například České vysoké učení technické v Praze - jsou od placení osvobozené.
Peníze jsou určené pro Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), který v Česku zajišťuje atomový dozor. Novelizaci zákona, který poplatky zavádí, si vynutila harmonizace české legislativy s evropskou směrnicí. Ta požaduje dlouhodobé a stabilní zajištění peněz pro národního regulátora.
Novela atomového zákona počítá dále například se zmírněním pravidel pro zubní lékaře, kteří pracují s ionizujícím zářením. Zubaři měli se současnými úpravami v praxi problémy, které by jim se změnou zákona měly odpadnout.
Související
Poslanci připravují Pavlovi návrhy na vyznamenané. Nechybí exprezident Zeman
Opozice kvůli chování vlády svolává mimořádnou schůzi Sněmovny. Chystá se na masivní obstrukce
Aktuálně se děje
včera
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
včera
Otevření Hormuzského průlivu, konec americké blokády. Co obsahuje dohoda, o níž jedná Írán s USA?
včera
Dohoda s Íránem dnes nebude. Podle Teheránu za to mohou USA
včera
Po Američanech se začínají bát z možného nepostupu i Švédové. Němci naopak stále živí naději
včera
„Oto, zabal to.“ Prahou prošly tisíce demonstrantů, žádají konec Klempíře
včera
USA v Íránu naráží na zásadní překážku: Mírovou dohodu musí schválit Modžtaba Chámeneí
včera
Trump opouští partnery a mění americké priority. Z Tchaj-wanu dělá druhou Ukrajinu
včera
Macinka vystoupil v novém studiu u Moravce. Úvahy o odvolání Klempíře rázně odmítl
včera
OBRAZEM: Hejtman označil sudetské Němce za krajany. Nepožadujeme navrácení majetků, zaznělo na sjezdu
včera
S Íránem jsme dosáhli významného pokroku, zní z USA. Teherán nadšení mírní
včera
Putin odpálil raketu schopnou nést jadernou hlavici. NATO poslalo stíhačky do vzduchu
včera
Kyjev se v noci stal terčem rozsáhlého vzdušného útok
včera
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
23. května 2026 22:46
OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
23. května 2026 21:14
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
23. května 2026 19:56
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
23. května 2026 19:50
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
23. května 2026 18:40
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
23. května 2026 18:04
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
23. května 2026 17:17
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
Vztahy mezi Spojenými státy a Kubou, které jsou už po celá desetiletí značně napjaté, prošly v posledních týdnech prudkým zhoršením. Washington obvinil ostrovní stát z ohrožení své národní bezpečnosti a uvalil na něj přísnou ropnou blokádu doprovázenou novými sankcemi. Celá situace navíc eskalovala ve chvíli, kdy americká justice vznesla bezprecedentní obvinění z vraždy proti bývalému kubánskému vůdci Raúlu Castrovi. Zatímco Spojené státy varují, že mírová dohoda s karibským státem je v tuto chvíli nepravděpodobná, Havana tvrdí, že si Washington vytváří podvodné záminky pro případnou vojenskou intervenci.
Zdroj: Libor Novák