Praha - Sociální demokracie nadále odmítá druhý pilíř penzijního systému, na jednání expertní komise se ovšem částečně shodla s Nečasovým kabinetem na pilíři třetím. Je to kompromis, garance záruky zůstatku vkladu by mohly být desetileté, řekl v úterý Jiří Král, zástupce vlády.
"Dnešní garance zůstatku meziročního vkladu jsou příliš vysoké a vedou k tomu, že třetí pilíř nepřináší efekt, který se očekává," uvedl Král, který zastává funkci vrchního ředitele sekce sociálně pojistných systémů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). V rámci transformace navrhované vládou se má tato garance zrušit."Došli jsme k expertní shodě, že by se našel kompromis, kdyby se zavedla v rámci navrhovaného systému desetiletá garance zůstatku účastníka na účtu," vysvětlil. Pokud by tak občan spořil nejméně deset let, měl by záruku, že na svém účtu najde nejméně tolik peněz, kolik vložil. "Včetně státních příspěvků a případně úložky zaměstnavatele," dodal. Vládní strana předpokládá, že i tak by se měly finance na účtu zvětšit o výnosy.Byla by to tak jedna z možností výběru pro účastníky třetího pilíře. "Nemělo by to mít vliv na ostatní účastníky, kteří se pro tuto garanci nerozhodnou," uzavřel téma Král.Podle ČSSD může být dnešní dohoda možností alespoň částečné garance, ale lidé musí počítat s tím, že jde o spoření na důchod. "Stávající podoba penzijních fondů byla v naprosté většině případů jenom zajímavým způsobem krátkodobého spoření," řekl po jednání Martin Potůček, sociolog a šéf sociálnědemokratických expertů.Druhý pilíř penzijního systému nadále ČSSD odmítá. "V této podobě se nám druhý pilíř zdá být kontraproduktivní," dodal Potůček.Hlavním tématem úterní schůzky bylo zformulování výsledků dosavadních zasedání expertní komise. Ty se předloží politikům. "Není tajemstvím, že je to i z toho důvodu, že tato témata přichází na jednání výborů Poslanecké sněmovny i sněmovny jako takové," poznamenal sociolog.Komise zakončila první etapu jednání. "Předběžně jsme se dohodli, že bychom se mohli sejít po ukončení jednání Poslanecké sněmovny, tedy přibližně v horizontu tří týdnu," vysvětlil další kroky vrchní ředitel.ČSSD v rámci jednání už dříve navrhla odložení penzijní reformy na rok 2014. Díky jednání komise a také Rady hospodářské a sociální dohody (tripartity) by mohly být zavedené už od roku 2013 tzv. předdůchody. Stále ale není shoda na tom, zda by měly být předdůchody pouze pro některé profese, nebo pro všechny. Také není jasné, zda by mělo jít o dobrovolný, nebo o povinný systém.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
Aktuálně se děje
včera
Buckinghamský palác recykluje reakci na dotazy ohledně prince Andrewa
včera
Pavel kondoloval thajskému králi, jehož nejstarší dcera zemřela v nemocnici
včera
Trump má narozeniny. Ministerstvo zveřejnilo svérázné Macinkovo přání
včera
Další vražda v Praze. Cizinec při konfliktu vytáhl nůž, napadený zemřel
včera
Brazílie vstoupila do MS nemastně neslaně. Katar získal historický bod, slaví Skotsko a Austrálie
včera
Nová letecká linka z Prahy. Do Lisabonu začne létat na podzim
včera
Tragédie v Chorvatsku. Tři Češi nepřežili srážku lodí, potvrdil to konzulát
včera
Výkon Kanady proti Bosně stačil na remízu, Američané vstoupili do MS jasnou výhrou
včera
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
včera
Armáda propustila vojáka, který byl v Kongu, z preventivní karantény
včera
Trumpovo jméno je pryč z Kennedyho centra. Bílý dům vzdoroval do poslední chvíle
včera
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
včera
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
včera
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
včera
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
včera
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
včera
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
včera
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
13. června 2026 21:56
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
13. června 2026 20:42
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
Obchody v Česku upravují otevírací dobu prakticky jen během vybraných státních svátků, kdy je k tomu nutí zákon. V červnu ale nastane jedna speciální situace. Příští týden uzavře jeden z tuzemských řetězců své prodejny předčasně kvůli fotbalu.
Zdroj: Jan Hrabě