Praha - Situace v koalici se opět vyhrocuje. TOP 09 požaduje, aby obce dostaly více peněz na úkor větších měst, jinak že nechá padnout vládu. ODS se rázně staví proti. Informuje o tom ČTK.
Koaliční poslanci mají před sebou novelu zákona o rozpočtovém určení daní, díky níž má jít více peněz obcím. Pokud novelu neodsouhlasí, hrozí rozpad koalice. Předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík v pondělí novinářům oznámil, že si nedovede představit další fungování vlády, pokud tento zákon neprojde.Podle něho jde o klíčový bod koaličního programu. Už ho i připravuje ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a mohl by začít platit od roku 2013 - pokud ho politici odsouhlasí. Jestliže ano, Praha, Brno, Ostrava a Plzeň přijdou o část peněz, jež poputují malým obcím."Pro nás je to zásadní prioritou a ODS to z jednání koaličních devítek i vyjednávání koaličního programu ví. Nedovedeme si představit, že by nebylo dodrženo to, co je v koaliční smlouvě, že dostaneme financování obcí a měst na evropskou úroveň," prohlásil podle ČTK Gazdík.A dodal: "Pan premiér mi osobně podal ruku na to, že rozdíl mezi nejchudší obcí a hlavním městem Prahou bude maximálně trojnásobný. Žádáme, aby tohle bylo dodrženo."Velká města však proti podobnému postupu protestují. Zato asi stovka starostů v pondělí demonstrovala za přijetí této novely, která má upravit rozdíly v daňových příjmech na obyvatele.
Aktualizováno před 8 hodinami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
Související
Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce
Plaga už nechce radit Balašovi. S Gazdíkem rezignovali na funkce poradců
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Hasiči v Českém Švýcarsku splnili cíl a odvolávají vrtulníky. Zásah pokračuje
před 50 minutami
Trump pozastavil Projekt Svoboda. Blokáda i mírová jednání pokračují
před 1 hodinou
Smutná zpráva z Nepálu. Na Makalu zemřel český horolezec
před 2 hodinami
Počasí přinese do Česka další bouřky
Aktualizováno před 8 hodinami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
včera
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
včera
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
včera
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
včera
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
včera
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
včera
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
včera
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
včera
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
včera
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
včera
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
včera
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
včera
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
včera
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
včera
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
Americký prezident Donald Trump tvrdí, že lodě v Hormuzském průlivu se opět dostaly pod íránskou palbu. Poškozena měla být loď plující pod vlajkou Jižní Koreji. Teherán zároveň obvinil Spojené státy americké z porušení platného příměří.
Zdroj: Lucie Podzimková