Barták: Je to justiční a mediální teror, říká ke kauze Tatra

Ostrava - Speciální vyšetřovací tým Tatra, který se zabýval podezřením na korupci při nákupu nákladních vozů pro armádu, ve středu ukončil svou činnost a výsledkem bude zahájení trestního stíhání dvou osob. Mediafaxu to ve středu bez dalších podrobností potvrdil mluvčí policie Jaroslav Ibehej.

"Bude vydáno usnesení o zahájení trestního stíhání proti dvěma osobám," řekl Mediafaxu Ibehej, podle něhož ale zatím usnesení nebylo doručené, a tudíž není možné sdělit další podrobnosti. Nedokázal tak zatím ani specifikovat, jakého trestného činu se měli dva zmínění lidé dopustit. Rovněž dozorový státní zástupce Dušan Táborský odmítl s odkazem na nedoručené usnesení komentovat, z jakého trestného činu bude dvojice obviněna. "Jedná se o závažnou trestnou činnost," poznamenal pouze. Jak média již dříve informovala, v podezření se v kauze Tatra ocitli tři lidé - bývalý ministr obrany Martin Barták (ODS), představitel společnosti Praga Petr Ptáček a obchodník se zbraněmi Michal Smrž. Podle informací Mediafaxu chystané obvinění není namířeno proti Bartákovi. Protikorupční policie se kauzou zabývá od loňského listopadu, kdy bývalý velvyslanec USA v Česku a předseda dozorčí rady kopřivnické automobilky Tatra William Cabaniss deníku MF Dnes řekl, že ho v únoru 2008 na recepci ve Washingtonu tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták požádal o úplatek. Údajně si řekl o několik milionů dolarů za to, že Tatra už nebude mít problémy s dodávkami pro armádu. Dozorující státní zástupce Dušan Táborský již dříve naznačil, že v pozadí všeho byl údajně zájem společnosti Praga, která s Tatrou spolupracovala jako subdodavatel automobilových dílů. Tatra v prosinci 2006 podepsala s ministerstvem obrany smlouvu na dodávku terénních nákladních vozidel za 2,7 miliardy. O několik měsíců později ale automobilka spolupráci s Pragou ukončila kvůli údajně nekvalitním dodávkám dílů a poté se Tatře dodávky armádě začaly zadrhávat, neboť Praga se snažila dostat zpět ke stomilionovému obchodu. A právě tyto problémy podle Cabanisse měly vyřešit peníze, o kterých prý Barták v USA mluvil.

Související

Šťourali do kauz Tatra a Pandur a dopadli zle: Vím, kdo nás likviduje!

Šťourali do kauz Tatra a Pandur a dopadli zle: Vím, kdo nás likviduje!

Praha - Bývalý elitní vyšetřovatel Petr Krömer, někdejší šéf úřadu pro vyzbrojování Jaroslav Štefec i šéf Tatry Ronald Adams. Klíčoví svědci v kauze, v níž čelí exministr obrany Martin Barták obvinění z korupce, pocítili snahu o svou profesní likvidaci a znevěrohodnění, informuje pondělní Mladá fronta Dnes.
Exministr Barták: Hájil jsem státní zájem, nešlo o korupci

Exministr Barták: Hájil jsem státní zájem, nešlo o korupci

Praha - Bývalý ministra obrany Martin Barták (ODS) ve středu na tiskové konferenci odmítl veškerá obvinění, že by se v souvislosti s obchodním sporem mezi automobilkami Praga a Tatra dopustil jakéhokoli korupčního jednání. Hájili jsme zájmy České republiky, prohlásil.

Více souvisejících

kauza vojenské tatry Martin Barták Korupce

Aktuálně se děje

před 17 minutami

ODS

Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS

Českou politickou scénu na přelomu března a dubna zasáhla smutná zpráva. Ve věku 66 let v úterý zemřel Petr Pleva, někdejší politik ODS a bývalý poslanec. Věcem veřejným se věnoval i na komunální úrovni v Brně. 

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně

Česku opět náleží jeden primát v rámci zemí EU. Motorová nafta totiž v březnu v ČR zdražila v reakci na válku v Íránu vůbec v nejvýraznějším procentuálním rozsahu ze všech zemí EU, a to v přepočtu do eur o 42,6 procenta, plyne z dnešních nových dat Evropské komise. V EU jako celku ceny nafty přidaly ve sledovaném období ve dnech 2. až 30. března v přepočtu do eur 27,4 procenta.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

U.S. Air Force, ilustrační fotografie

Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor

Rakousko se rozhodlo zaujmout nekompromisní postoj vůči vojenským aktivitám Spojených států na Blízkém východě. Vídeň oficiálně oznámila, že americkým vojenským letounům zapojeným do konfliktu s Íránem zakazuje využívat svůj vzdušný prostor. Tento krok odůvodňuje zákonem o trvalé neutralitě a jasným politickým vymezením vůči administrativě prezidenta Donalda Trumpa.

včera

Pam Bondi

Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou

Prezident USA Donald Trump se rozhodl odvolat Pam Bondiovou z funkce ministryně spravedlnosti, což potvrdily webu CNN zdroje blízké Bílému domu. Na její místo dočasně nastoupí Todd Blanche, dosavadní náměstek ministryně, který povede resort jako úřadující generální prokurátor. Trump toto rozhodnutí oznámil na své sociální síti Truth Social s tím, že Bondiová přechází do soukromého sektoru.

včera

Prezident Trump

Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu

Politická a ekonomická stabilita Evropy prochází v posledních týdnech zatěžkávací zkouškou, kterou vyvolala jednostranná rozhodnutí Washingtonu. Americký prezident Donald Trump koncem února oznámil začátek války s Íránem a vzkázal tamnímu lidu, aby po skončení bojů převzal vládu do svých rukou. Podobně asertivní tón nyní volí i směrem ke svým evropským spojencům, kteří se potýkají s drtivými následky tohoto konfliktu.

včera

Benzinky

USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste

Současné prudké zdražování pohonných hmot se zdaleka netýká pouze tradičně nákladnějších demokratických států, jako je například Kalifornie. Aktuální data asociace AAA, která analyzovala stanice CNN, ukazují překvapivý trend u republikánských regionů. Sedm amerických států s nejvýraznějším nárůstem cen za poslední měsíc tvoří výhradně oblasti, kde v roce 2024 zvítězil Donald Trump.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu

Írán reagoval na nejnovější výhrůžky, které americký prezident Donald Trump pronesl ve svém projevu k národu. Opět pohrozil útoky na íránské elektrárny a ropná zařízení. Teherán mu vzkázal, ať se připraví na odvetu, protože Američané musí zaplatit za vyvolanou agresi. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem

Policie se od středy zabývá násilným činem v jedné z českých věznic. V Kynšperku nad Ohří došlo k napadení mezi dvojicí trestanců. Zatímco jeden z nich skončil s vážným zraněním v nemocnici, druhý je podezřelý z pokusu o vraždu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump s projevem neuspěl. Trhy tentokrát neuklidnil

Americký prezident Donald Trump tentokrát v jedné věci se svým projevem neuspěl. Nepodařilo se mu uklidnit trhy s ropou či akciemi. Investoři zjevně přestávají důvěřovat jeho slovům, že válečný konflikt s Íránem brzy skončí. 

včera

Dva mrtví v Plzni. Policie pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi

Policie od středy vyšetřuje podezřelé úmrtí dvou osob v Plzni. Podle dosavadních zjištění se na jejich smrti nepodílela další osoba. Kriminalisté pracují se dvěma vyšetřovacími verzemi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy