Návrh ČSSD k ústavní změně je příliš rizikový, říká za Strany zelených Korbel

Praha - Zástupce Strany zelených František Korbel informoval agenturu Mediafax o průběhu pondělního jednání expertní skupiny. Odborníci budou pokračovat v diskusi i odpoledne, protože situaci se stále komplikuje, uvedl Korbel.

"Jednáme nyní o termínu 30. a 31. října a o druhém termínu 6. a 7. listopadu. Propočítáváme, nakolik se dají zkrátit jednotlivé lhůty. Termín na konci října je velmi problematický, protože neposkytuje ani jednodenní rezervu pro případ potřeby," řekl Korbel.

ČSSD do expertní skupiny přišla s návrhem, který trvá na termínu 9. a 10. října. K návrhu na ústavní změnu, který zakotvuje institut na vlastní rozpuštění Poslanecké sněmovny třípětinovou většinou, by sociální demokraté vsunuli ustanovení, které říká, že pro přechodné období, tedy pro tyto volby je možno uznat procesy a kroky, které již byly v souvislosti s přípravou voleb učiněny, protože podle ústavního zákona všichni museli počítat s tím, že volby se uskuteční do 15. října. "Je ovšem nutné skutečně zachovat původní termín, protože ten byl pro všechny kandidující subjekty, orgány i voliče znám jako datum voleb. Termín by tak nemohl být napadnutelný," vysvětlil Mediafaxu Radova Suchánek, expert vyslaný do komise sociální demokracií.

Podle Korbela je ovšem tento krok velmi riskantní. "Znemožnilo by to nově vzniklým subjektům kandidaturu, a omezovalo tedy politickým stranám volnou soutěž. Návrh je tedy snadno napadnutelný. Kromě toho se jedná opět o jednorázové opatření, které je opět riskantní," komentoval návrh Korbel.

Situaci zkomplikoval také zástupce KSČM, který zpochybnil samotnou nedělní dohodu představitelů stran o institutu vlastního rozpuštění Poslanecké sněmovny.

"Experti tak nyní komunikují s vedením stran, jak vůbec postupovat dál," uvedl Korbel s tím, že jednání expertní skupiny bude dále pokračovat.

Podle experta za ČSSD Radovana Suchánka nyní experti čekají především na zástupce Státní volební komise, aby jim podal jasné informace o tom, kolik ministerstvo vnitra potřebuje času od vyhlášení voleb po konání voleb. "Není stále zřejmé, zda lhůta 45 dnů stačí, nyní ministerstvo vnitra hovoří už o tom, že na zajištění všech procesů včetně toho, aby se volební lístky stačily dostat k voličům, potřebují minimálně 50 dní," řekl Suchánek.¨

Podle Suchánka se nyní rozpracovává varianta počítající s termínem konání voleb na konci října nebo na začátku listopadu. Ovšem ani tyto termíny jako nejbližší možné ještě stále nejsou jisté. Záleží na informacích o lhůtách, jež potřebuje ministerstvo vnitra. "ODS slovy pana Zajíčka ubezpečovala, že lhůta 45 dnů je dostatečná, nyní se ukazuje, že zřejmě ne. Pan Zajíček se již na jednání expertní skupiny ale nedostavil a zastupuje ho poslanec Benda," uvedl Suchánek.

Návrh ČSSD o konání předčasných voleb v původním termínu s tím, že by se procesy již vykonané uznaly, se již nerozpracovává.

Jako problematický se ukázal také bod týkající se souhlasu prezidenta s rozpuštěním Poslanecké sněmovny. Proti němu mají výhrady zejména lidovci. "Souhlas prezidenta je nyní skutečně formalitou. Jestliže existuje institut, který hovoří o tom, že prezident musí volby vyhlásit, pak by se měla minimálně změnit formulace "musí" na "může", protože jinak se jedná o prvek zbytečný, který má maximálně ceremoniální charakter. V případě seberozpuštění sněmovny se jedná ovšem o zcela nadbytečný prvek, protože se nejedná o sankci ze strany exekutivy," vysvětlil Suchánek ovšem s tím, že rozpracovávaná varianta se souhlasem prezidenta nadále počítá.

Související

Ilustrační fotografie.

Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby

Občanská demokratická strana dnes, do řádného termínu registračních úřadů, podala všechny nominace do podzimních senátních voleb. ODS navrhuje 14 kandidátek a kandidátů, nad rámec toho v zájmu udržení silné pozice ve třech obvodech kandidují osobnosti v koalici s jiným navrhovatelem a v dalších sedmi volebních obvodech mají kandidáti podporu občanských demokratů.

Více souvisejících

volby

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Jednání mezi USA a Kanadou zkolabovala. Trump rozpoutal novou obchodní válku

Obchodní jednání mezi Spojenými státy a Kanadou zkolabovala, což vyústilo v otevřenou obchodní válku a uvalení nových padesátiprocentních amerických cel na kanadské zboží. Americký prezident Donald Trump následně na sociálních sítích prohlásil, že Kanada chce využívat výhody toho, jako by byla jedním z amerických států, aniž by se jím skutečně stala. Zároveň obvinil sousední zemi z dlouholetého zatěžování amerických zemědělců vysokými poplatky.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj: Rusko koncem roku zahájí novou vlnu mobilizace, povolá 300 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že Rusko pravděpodobně koncem tohoto roku zahájí novou vlnu mobilizace a povolá nejméně 300 000 dalších vojáků. Hlavním cílem Moskvy je podle něj dokončit obsazení dlouhodobě požadované Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle Zelenského se dá očekávat, že přes obrovské ztráty lidské síly skončí Rusko na konci roku s okupací prakticky stejného rozsahu území jako na jeho počátku. 

před 4 hodinami

Scott Bessent, ministr financí USA

USA vyhlásí "ekonomický den D". Írán čekají nejtvrdší sankce v historii

Spojené státy americké se připravují k vyhlášení dosud nejtvrdších hospodářských sankcí proti Íránu. Americký ministr financí Scott Bessent oznámil, že nadcházející opatření odstartují takzvaný ekonomický den D pro islámskou republiku. Cílem Washingtonu je odříznout teheránský režim od veškerých finančních zdrojů a přimět jej k návratu k jednacímu stolu. Tento krok navazuje na předchozí varování prezidenta Donalda Trumpa, který Íránu hrozil tvrdými dopady za jeho kroky v regionu.

před 5 hodinami

Letní počasí

Počasí v novém týdnu. Vrátí se tropy, víkend už bude zase chladnější

V Česku začíná poslední ryze prázdninový týden, který bude zajímavý i ohledně počasí. Na naše území se opět dostane teplý vzduch z jihu, takže nejvyšší teploty dosáhnou tropických hodnot. Na víkend se však ochladí. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Ovoce, ilustrační fotografie.

U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce

Za prvních šest měsíců letošního roku zaznamenali inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) 21 případů výskytu živých škůdců v zásilkách dovezených ze zemí mimo Evropskou unii. Nejčastěji se jednalo o zásilky ovoce a zeleniny, například manga, citrusů, papáji nebo paprik, zjištěny byly rovněž zásilky s nevyhovujícím osivem, dřeviny napadené hmyzem a nevyhovující dřevo. Opět mezi nimi nechyběl v Evropě obávaný invazní škůdce Bactrocera dorsalis.

včera

včera

včera

včera

včera

Mona Lisa

Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa

Přesně před 115 lety, 21. srpna roku 1911, došlo ve slavném pařížském muzeu Louvre ke skandální krádeži. Odcizeno totiž bylo jedno z nejvzácnějších děl: Mona Lisa. Obraz renesančního mistra Leonarda da Vinci byl dlouho nezvěstný, než se znovu vrátil do galerie.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

V Liberci uhynul lachtan Hugo. V trávicím traktu mu našli hlavu panenky

ZOO Liberec o víkendu oznámila velmi smutnou zprávu. Přišla o oblíbeného lachtana Huga, který uhynul. Podle prvotních informací pozřel hlavu panenky, která v jeho výběhu neměla co dělat. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy