Praha - Kurzarbeit, neboli zkrácení pracovní doby, přičemž finance firmám částečně nahradí vláda, nebo předdůchody budou hlavními tématy čtvrtečního jednání Rady hospodářské a sociální dohody (RHSD). Nad možností odchodu do předdůchodu se zaměstnavatelé s odbory střetnou.
"Kurzarbeit je třeba zavést co nejdříve," uvedl na dotaz Mediafaxu Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy. Shoda mezi sociálními partnery panuje, podle něj jsou problémy pouze v kritériích. "Přáli bychom si, aby hlavním kritériem státního příspěvku byl měsíční parametr růstu nezaměstnanosti očištěný o sezónnost," vysvětlil Hanák pohled zaměstnavatelů.
Vláda navrhuje, aby byl kurzarbeit zavedený při poklesu HDP za dvě srovnatelná čtvrtletí, zaměstnanci by pracovali buď čtyři, nebo tři dny týdnu. "Nezbytné je eliminovat krátkodobé výpadky, které životaschopný podnik musí překlenout vlastními rezervami," vysvětluje ministerstvo práce a sociálních věcí v materiálu. Pokud by problémy trvaly déle než měsíc, mohly by si o příspěvek firmy zažádat. Příspěvek by byl v hodnotě poloviny skutečně vyplacené náhrady mzdy, maximálně však 16 tisíc korun na zaměstnance a měsíc. Maximálně by tak vláda zaplatila za rok 6,22 miliardy korun na příspěvku pro zaměstnance.
U předdůchodů souhlasí odbory s návrhem, který odsouhlasili ekonomičtí ministři, do předdůchodu by odcházeli lidé nejdříve pět let před regulérním odchodem do důchodu, tato možnost by byla zakotvená v kolektivní smlouvě. Občané by tak dostávali 30 procent svojí mzdy. "Naprosto nesouhlasíme s možností, aby mohli předdůchody čerpat všichni," zdůraznil Hanák.
Jedním z bodů mělo být také projednávání zpomalení ekonomického růstu České republiky a případné změny ve státním rozpočtu. Pro to však sociální partneři nedostali podklady. "Informace nám budou sdělené ústně," vysvětlil prezident svazu s tím, že zaměstnavatelé chtějí tento bod projednat. "Přemýšlíme o možnosti mimořádné schůze," dodal Jaroslav Pejša, předseda Odborového sdružení železničářů, podle kterého se uvidí po jednání.
Součástí jednání rady by měla být také ekonomická situace v českých nemocnicích a zvyšování platů lékařů a zdravotnického personálu, ke kterému v krajských nemocnicích nedošlo. "Ministerstvo nám předložilo nereálná čísla," řekl Mediafaxu Stanislav Fiala, ředitel Asociace českých a moravských nemocnic. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) podle něj přislíbil, že podklady ještě změní. To, co ministerstvo předložilo, je hra s fakty, podklady neodpovídají v mnoha bodech," vysvětlil Mediafaxu Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu. "Asociace společně s odbory zaujme negativní stanovisko ke snižování počtu lůžek," dodal Fiala.
Zdravotnické a lékařské odbory budou jednat po skončení plenární schůze tripartity s předsedou vlády Petrem Nečasem (ODS). "Budeme chtít po panu premiérovi vyjádření, proč nebyl stanovený finanční rámec pro zvýšení platů," řekla Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Premiér by se podle odborářů měl vyslovit, protože vláda garantovala desetiprocentní zvýšení platů pro lékaře a zdravotnický personál.
"Zvedneme také otázku na situaci v čerpání evropských strukturálních fondů," uzavřel Hanák.
V současné době jsou zastavené některé osy v Operačním programu Doprava, dále pak Operační program Životní prostředí a Vzdělávání pro konkurenceschopnost a regionální operační program Severozápad.
Související
Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod
Minimální mzda po roce 2023: Tripartita má poslední dny na nalezení shody o výši růstu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na víkend
před 1 hodinou
Proč se USA v Íránu nedaří? Bývalý diplomat popsal, kde Trump udělal chybu
před 2 hodinami
Jako dítě Orbána miloval, teď se ho chystá sesadit. Kdo je Péter Magyar?
před 3 hodinami
Rozhodující volby v Maďarsku jsou za dveřmi. Blíží se konec šestnáctileté éry Orbána?
před 3 hodinami
Putin a Zelenskyj se dohodli na dočasném příměří v období Velikonoc
před 4 hodinami
Írán zveřejnil seznam požadavků, které jsou pro Trumpa nepřijatelné. USA přišly s vlastním plánem
před 4 hodinami
Na Špicberkách zemřel polárník Jakeš. Tělo se našlo v ledovcové trhlině
před 5 hodinami
Izraelská armáda mohutně útočí v Libanonu. Žádné příměří neplatí, tvrdí Netanjahu
před 5 hodinami
Politico: Trump se pohádal s Ruttem, pohrozil spojencům odvetnými kroky
před 6 hodinami
Islámábád se uzavírá, úřady vyhlásily volno. Do Pákistánu míří americká a íránská delegace
před 8 hodinami
Páteční počasí přinese zajímavou situaci, avizují meteorologové
včera
Ve StarDance už nezbývá žádné místo. Poslední hvězdou je Vojta Dyk
včera
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
včera
Další z obviněných v kauze pardubického útoku skončil ve vazbě
včera
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
včera
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
včera
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
včera
USA z NATO nemohou jen tak vystoupit, připomíná americký senátor. Trump k rozvázání smlouvy nemá pravomoci
včera
Pavel: Trump v posledních týdnech poškodil důvěryhodnost NATO více, než Putin za celé roky
včera
Strop na pohonné hmoty s cenami zatím příliš nepohnul. Analytik prozradil, jaký očekává další vývoj
Zavedení cenových stropů na pohonné hmoty v České republice se v první den své platnosti obešlo bez dramatických výkyvů. Podle analýzy hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy, který vychází z aktuálních dat společnosti CCS, se průměrná cena benzínu prakticky nepohnula, když zaznamenala jen symbolický nárůst o tři haléře. Nafta sice zlevnila, ale její pokles o 29 haléřů na litr je hodnocen jako poměrně slabý.
Zdroj: Libor Novák