Praha - Mezi pravomoci, k nimž potřebuje prezident republiky kontrasignaci některého ze členů vlády, chtějí sociální demokraté přesunout udílení milostí. V pátek to uvedl místopředseda ČSSD a Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek s tím, že v dolní komoře parlamentu předloží příslušnou změnu ústavy.
"Řekl jsem již své výhrady vůči způsobu, jakým jsou udělovány milosti. V současné době víme o celé řadě kauz, o kterých jsou pochyby, máme tu dokonce pět kauz lidí, kteří byli spojeni s prostředím Františka Mrázka a Tomáše Pitra. Ty pochyby jsou velké, v některých případech probíhá vyšetřování," přiblížil Zaorálek, co ho vedlo k myšlence navrhnout změnu Ústavy České republiky.
Tu navrhl na pátečním jednání politického grémia ČSSD: "Jsou dokonce pochyby a podezření, že dochází ke korupci při samotném udělování milostí, například u kauzy Radky Kadlecové. Ve sněmovně proto předložíme návrh změny ústavy, kde udělování milostí navrhneme přeřadit mezi pravomoci, které musí být kontrasignovány."
Svůj podpis by pod milost s největší pravděpodobností připojoval ministr spravedlnosti či premiér. Zaorálek připomněl, že mezi kontrasignované patřila tato prezidentská pravomoc již v roce 1920.
Podle sociálních demokratů nepadl na jednání grémia návrh na to, aby ČSSD vyzvala hlavu státu k odstoupení. Vedení strany chce počkat na vyšetřování, které u některých milostí právě probíhá.
"Pro nás je skutečně důležité systémové řešení, nejde jen o současného prezidenta republiky. Potřebujeme změnu systému, která by zabránila zneužívání této pravomoci," vysvětlil předseda strany Bohuslav Sobotka a dodal: "My bychom byli neradi, kdyby se milosti zdiskreditovaly tak, že budou jednoho dne zcela zrušeny."
Ke schválení návrhu na přesun udílení milostí mezi kontrasignované pravomoci je nutné mít ústavní většinu. Ta je v Poslanecké sněmovně 120 hlasů, v Senátu při plném počtu senátorů 49.
Místopředsedkyně horní komory parlamentu Alena Gajdůšková sdělila, že Senát na pořad schůze, která se bude konat v příštím týdnu, zařadil i bod vyzývající prezidenta k ratifikaci Dodatkového protokolu k Evropské sociální chartě.
"Pokud nás prezident nevyslyší, jsme připraveni iniciovat ústavní stížnost, tedy kompetenční spor u Ústavního soudu," uzavřela Gajdůšková.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Jak uspokojit Trumpa? Stačila mu 70 let stará dohoda
před 1 hodinou
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
před 2 hodinami
"Odporné. Zvedá se mi z toho žaludek." Trump vyvolal v Británii výroky o Afghánistánu politickou bouři
před 3 hodinami
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
před 3 hodinami
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
před 4 hodinami
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
před 5 hodinami
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
před 5 hodinami
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
před 5 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
před 7 hodinami
Počasí do konce víkendu. Meteorologové řekli, kde bude sněžit
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
včera
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
včera
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
včera
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu s projevem, který byl směsicí frustrace z evropské nečinnosti a opatrného optimismu po schůzce s Donaldem Trumpem. Svou řeč zahájil netradičně – odkazem na kultovní film „Na Hromnice o den více“, ve kterém hlavní hrdina prožívá tentýž den stále dokola. Podle Zelenského takto vypadá realita Ukrajiny, která měsíce a roky čelí stejným výzvám, zatímco světoví lídři opakují stejné chyby.
Zdroj: Libor Novák