Praha - Grémium VV vyzívá své ministry, aby zítra podali demisi s účinností k 1. květnu. Místopředseda Tomáš Jarolím, který odchod VV z vlády inicioval, byl hostem Interview ČT24. Za svým krokem si stojí a podle svých slov je nutné, aby se obnovila důvěra ve společnosti.
„Ano, nedůvěra trvá dva roky a ty právě ukázaly, že je potřeba zachránit společnost a ne tuto vládu. I když se tyto dvě věci nutně nemusí vylučovat. Odehrály se věci, ke kterým se vláda musí vrátit a zaujmout k nim postoj,“ řekl v pořadu Jarolím. Konkrétnější ovšem být nechtěl.Argumentoval, že vše, co v současnosti Věci veřejné požadují, je obsaženo ve zprávě grémia. Zdali se jedná o jednoznačný odchod VV z vlády či jde pouze časové ultimátum pro koaliční partnery, nevyvrátil ani nepotvrdil. Na tahu je podle něj premiér Petr Nečas, který se k rozhodnutí VV musí vyjádřit.Mezi kauzy, jež VV požadují, aby byly neprodleně řešeny, patří hospodaření Lesů ČR, které proslulo zvěřinovou kuchařkou v nákladu čtyř miliónů korun, anebo situace na ministerstvu práce a sociálních věcí. Přestože Jarolím neuvedl konkrétní kroky, které by po dnešním stanovisku grémia VV koaliční strany měly učinit, je nutné „změnit statut quo, který trvá a zavádí zemi do situace, která není dobrá. Musí přijít změna.“
Předčasné volbyJednou z možností, jak ze současné krize ven, jsou předčasné volby. Ty neodmítl ani Tomáš Jarolím. V úterním Interview ČT24 zazněl i Lubomír Zaorálek z opoziční ČSSD, který by se rovněž k předčasným volbám přiklonil. „Nepochybuji o tom, že Věci veřejné nemají ve vládě, co dělat. Nejsem si ale jist, jestli toto je jejich odchod z vlády, protože si kladou podmínky. Nejsou politickou stranou, ale útvarem, který se snaží vytěžit z dané situace co nejvíc.“Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 v předčasných volbách vidí rovněž východisko ze současné krize. Podle Lubomíra Zaorálka není řešením ale úřednická vláda. Ta se podle něj neosvědčila. „Nemá velkou odpovědnost a přijímá rozhodnutí, která řešíme ještě rok potom. Spíše bych preferoval, abychom se domluvili na nějaké dohodě.“Podle Lubomíra Zaorálka podzimní krajské volby nabízení možnost konání předčasných voleb.
Snaha VV odpoutat pozornost od souduPodle analytičky České televize Martiny Lustigové je dnešní krok VV snahou odpoutat pozornost od pokračujícího soudního jednání s Vítem Bártou, faktickým šéfem VV a exministrem dopravy, které je naplánované na tento týden. Stanovisko grémia nejmenší parlamentní strany lze tak chápat jako „jednostranné vyhlášení s časovým ultimátem“.´A zdali jsou tedy předčasné volby pro Českou republiku tím nejlepším řešením? „Pro zemi je vždy dobré, když vládne stabilní vláda se širokou podporou. Nemyslím si, že současná koalice stabilní je,“ uvedla Martina Lustigová v pořadu.
Související
Exministr Vít Bárta nedostane od státu odškodnění 20 milionů. Nárok je promlčený, řekl soud
Chcete na kandidátku? Podepište. Piráti představili poslanecký kodex, v minulosti měly svůj i Věci veřejné
Aktuálně se děje
včera
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
včera
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
včera
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
včera
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
včera
Dívali jste se na zatmění Slunce bez ochrany? Lékaři prozradili, jak poznáte, že máte poškozený zrak
včera
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
včera
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
včera
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
včera
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
včera
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
včera
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
včera
Počasí beze srážek má důsledky. Nebezpečí požárů už se týká celého Česka
včera
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
včera
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
včera
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
včera
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
včera
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
včera
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
12. srpna 2026 21:59
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
12. srpna 2026 21:02
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
Dostupnost tamoxifenu v České republice se výrazně zlepšuje. Díky intenzivní koordinaci Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv s výrobci a distributory míří v těchto a následujících dnech do České republiky přes 10 000 balení tamoxifenu. Další dodávky jsou zajišťovány také pro podzimní období.
Zdroj: Jan Hrabě