Praha - Analytický web Demagog.cz funguje již čtvrt roku, pokud započítáme dobu od prvního analyzovaného pořadu Otázky Václava Moravce z 5. 2. 2012. Za tu dobu studenti Masarykovy univerzity zpracovali několik dílů tohoto pořadu a v minulém se dokonce pustili i do výroků politiků z hlasování o důvěře vlády. Co nám říkají dosavadní statistiky o pravdivosti výroků našich politiků?
Prvně je nutné říci, že naprostá většina výroků politiků, je pravdivých. Nejvíce zpracovaných dat náleží i dvěma největším stranám v poslanecké sněmovně, ČSSD (72) a ODS (78). Na paty jim poté šlape TOP 09 s 63 výroky. Nejméně hodnocenou stranou a zároveň i co do poměru pravda nepravda nejhorší stranou je LEV21. Ze čtyř výroků byly dva hodnoceny jako nepravda, jeden byl zavádějící a jeden neověřitelný. U zbylých stran se o první pozici v počtu nepravd dělí ODS, TOP 09 a ČSSD s šesti nepravdami. KSČM má takovéto výsledky 4, VV 2 a KDU-ČSL 1. Nutno však dodat, že jeden z nepravdivých výroků náleží Karolíně Peake, která se momentálně snaží založit vlastní politickou stranu.
Nejživějšími politiky jsou podle statistik webu Demagog.cz premiér Petr Nečas (4), Lubomír Zaorálek (3) a Vít Bárta (3). Bez jediné nepravdy zatím je například Bohuslav Sobotka (ČSSD), avšak má 3 výroky zavádějící.
Avšak pokud bychom lživost hodnotili podle poměru pravd a nepravd, tak jasně vítězí paroubkovec Jiří Šlégr. Ze tří výroků má dvě nepravdy a jeden neověřitelný výrok. Ani Petr Gazdík za TOP09 nemá zrovna nejlepší bilanci. Jedna lež a jeden neověřitelný výrok je jeho skóre. A ani Vít Bárta nepatří mezi výkvět pravdomluvnosti. Ke dvěma pravdivým výrokům má tři opaky, stejný počet zavádějících informací a čtyři neověřitelné výroky.
Co z těchto dat plyne? Politici pravděpodobně nelžou tolik, jak si občané myslí. Na druhou stranu pochybnost nad jejich výroky je i tak dost vysoká a je zde mnoho prostoru pro zlepšení. Doufejme, že podobné projekty jako Demagog.cz tomuto zlepšení napomohou.
Související
Porušené a splněné závazky vlády. Jak si vláda po dvou letech vede?
Kandidáti na pražského primátora: Stuchlík z ANO v debatě propadl. Jak si vedli ostatní?
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 1 hodinou
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 1 hodinou
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 2 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 3 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 4 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 5 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
Americký prezident Donald Trump sdělil Kongresu, že boje s Íránem byly zastaveny kvůli probíhajícímu příměří, takže nemusí zákonodárce žádat o jejich souhlas s vojenskou operací. Trump napsal kongresmanům dopis, v němž vše zdůvodnil, uvedla BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková