Praha - Vladimír Dlouhý vstupuje do boje o post prezidenta s podporou šesti procent voličů, na čele se stále drží Jan Fischer. Ukázal to nejčerstvější výzkum preferencí, který v pátek zveřejnila společnost Median.
Jen malou podporu získal další ohlášený kandidát - poradce současného prezidenta Ladislav Jakl. Toho by volilo okolo jednoho procenta voličů. Výzkum mezi nabízenými kandidáty ještě nezaznamenává Táňu Fischerovou či Vladimír Franze, ti totiž ohlásili kandidaturu až během července.Fischer si stabilně již od jara udržuje podporu zhruba třetiny občanů, kteří avizují účast u voleb. S odstupem mu sekundují Miloš Zeman a Jan Švejnar. Posledně jmenovaný ovšem stále oficiálně neoznámil, zda se prezidentského klání zúčastní a neodstartoval předvolební kampaň.Zhruba každý šestý člověk, který chce k volbám jít, si z dosavadních osobností ale neumí vybrat a nedokáže specifikovat ani přijatelné či zvažované možnosti. "Lze tedy očekávat, že podpora kandidátů se může ještě výrazně měnit působením volebních kampaní a debat," tvrdí Median.Účast v prezidentské volbě v současnosti avizuje 67,5 procenta respondentů. Pravděpodobně by tedy byla mírně vyšší než u posledních voleb do Poslanecké sněmovny.Výzkum probíhal osobním dotazováním v domácnostech respondentů v období 2. července až 1. srpna a účastnilo se jej 901 respondentů ve věku 18 a více let.
Související
Drahoš neuspěl s ústavní stížností, žalobci podle něj neřešili hoaxy
Generál Pavel hodnotí reakci státu na pandemii. Objede celou zemi
Aktuálně se děje
včera
Návrat Chlopčíka a jedna novicka. StarDance odhalila složení poroty
včera
Praha prozradila, jak Dvorecký most změní hromadnou dopravu
včera
Důchody ovlivní i další svátky. V květnu budou dva výplatní termíny jiné
včera
Češi se podíleli na mezinárodní operaci proti útočníkům s vazbami na Rusko
včera
Trumpův vzkaz Íránu přinutil slavného herce k reakci. Bílý dům se ozval
včera
Pavel Novotný je zpátky v ODS. Označil se za ztraceného syna
včera
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
včera
Evropská letiště čelí vážné hrozbě. Nedostatek paliva může v Evropské unii uzemnit letadla
včera
Klempíř sloučení České televize a Českého rozhlasu nechystá
včera
Vance před zahájením jednání varuje Teherán: Pokud se pokusíte o manipulaci, nebudeme vstřícní
včera
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na víkend
včera
Proč se USA v Íránu nedaří? Bývalý diplomat popsal, kde Trump udělal chybu
včera
Jako dítě Orbána miloval, teď se ho chystá sesadit. Kdo je Péter Magyar?
včera
Rozhodující volby v Maďarsku jsou za dveřmi. Blíží se konec šestnáctileté éry Orbána?
včera
Putin a Zelenskyj se dohodli na dočasném příměří v období Velikonoc
včera
Írán zveřejnil seznam požadavků, které jsou pro Trumpa nepřijatelné. USA přišly s vlastním plánem
včera
Na Špicberkách zemřel polárník Jakeš. Tělo se našlo v ledovcové trhlině
včera
Izraelská armáda mohutně útočí v Libanonu. Žádné příměří neplatí, tvrdí Netanjahu
včera
Politico: Trump se pohádal s Ruttem, pohrozil spojencům odvetnými kroky
včera
Islámábád se uzavírá, úřady vyhlásily volno. Do Pákistánu míří americká a íránská delegace
Celý svět s napětím sleduje pákistánský Islámábád, kde se tento víkend odehrají zásadní mírová jednání mezi Spojenými státy a Íránem. Výsledek těchto rozhovorů může ovlivnit životy milionů lidí na celém Blízkém východě a přímo zasáhnout do osudu globální ekonomiky. Pákistánská metropole se na tuto událost připravila vyhlášením mimořádného dvoudenního státního svátku, který vyprázdnil ulice a umožnil zavedení nejpřísnějších bezpečnostních opatření pro obě delegace.
Zdroj: Libor Novák