Praha - Novoroční projev prezidenta Václava Klause unikl předčasně na veřejnost. Zveřejnil ho levicově orientovaný server Deník Referendum, informoval ve čtvrtek večer server iDNES.cz.
Hrad zveřejněnou verzi projevu odmítá a chystá se bránit žalobou. Klaus podle serveru kritizuje Evropskou unii, "oteplovací alarmismus" i přemíru zákonů. Prezident Václav Klaus se v novoročním projevu zveřejněném na serveru denikreferendum.cz obouvá především do Evropské unie: "Éra, kdy byla o evropské integraci povolena jen jedna jediná pravda, dávno skončila," uvádí. Prezident se tak dotýká Lisabonské smlouvy: "Nakonec i naše země smlouvu ratifikovala, ale je dobře, že jsme si vymohli výjimky, které nejlépe ochrání vlastnická práva našich občanů," cituje iDNES.
Klaus se také zmiňuje o kauze plzeňských práv. Podle něj tak klesá úcta veřejnosti k právu. "Za takřka sedm let svého prezidentství jsem dostal k podpisu přes osm set zákonů. (...) Tím je zužován prostor pro svobodné jednání a podnikání lidí, tím klesá úcta k zákonům a k jejich dodržování," uvádí podle iDNES prezident ve zveřejněném dokumentu.
Klausova nejtvrdší slova mířila na adresu ekologů, kteří upírali své naděje ke kodaňským jednáním: "Fakt, že tam nedošlo k žádné dohodě pod záminkou nesmyslného ‚oteplovacího’ alarmismu, znamená obrovsky mnoho pro naši svobodu i naši prosperitu," prohlašuje Klaus v novoročním projevu podle Deníku Referendum.
Prezidentská kancelář ale autenticitu zveřejněného dokumentu odmítá. "Je to nesmysl," řekl deníku MF DNES mluvčí Hradu Radim Ochvat. Hrad prý kvůli zveřejněné verzi projevu chystá právní kroky. Prezidentův projev zveřejnil den před televizním vysíláním levicově orientovaný server Deník Referendum. Ten založil Jakub Patočka, který v minulosti vedl Literární noviny a patřil mezi členy Strany zelených. Kvůli neshodám v jihomoravské organizaci ale ze strany odešel v roce 2005, píše iDNES.
Související
Ještě na tom nejsme tak špatně, prohlásil Pavel v novoročním projevu
Nikoho neurazil. Koaliční politici ocenili Pavlův novoroční projev
novoroční projev prezidenta , Václav Klaus
Aktuálně se děje
včera
Britská monarchie čelí nařčením z ochrany Andrewa. Ozvala se Epsteinova oběť
včera
Útočník z Havířova není schopen výslechu. Vyšetřování tragédie se komplikuje
včera
Dva lidé mohou skončit za mřížemi kvůli tragickému požáru restaurace v Mostě
včera
Řidiče čekají zásadní změny. Mýtný systém je přežitý, vláda chystá modernizaci
včera
Tragédie na okraji Prahy. Do pole spadlo letadlo, dva lidé zemřeli
včera
Výhled počasí až téměř do konce června. Maxima budou stoupat jen pozvolna
včera
Politico: Pojištění ruské stínové flotily je navzdory válce kryto evropskými finančními trhy
včera
Počet obětí masivního ruského útoku vystoupal na 21. Mezi mrtvými jsou děti
včera
Srbsko zůstane vazalem Moskvy. Odmítá zrušit bezvízový styk pro Rusy
včera
Maďarsko přestane blokovat vstup Ukrajiny do EU
včera
Londýnské metro stojí. Doprava kvůli stávce v metropoli kolabuje
včera
Politická nejistotu v Dánsku končí. Frederiksenová stane v čele nové čtyřkoaliční vlády
včera
Tři měsíce od uzavření Hormuzského průlivu: Drastické dopady na globální trhy se prohlubují
včera
Svět se musí připravit na návrat klimatického jevu El Niño, varuje WMO
včera
Trump sprostě řval na Netanjahua
včera
Izrael a Libanon souhlasily s omezením bojů, tvrdí Trump. Obě strany přitom dál válčí
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev. Nejméně deset mrtvých
včera
Počasí bude do pátku nestálé. Slunečné dny bude střídat déšť a bouřky
1. června 2026 22:02
Kallasová chce, aby EU dohlédla na dohodu mezi USA a Íránem
1. června 2026 20:50
Česko v neděli zasáhla dvě tornáda
Český hydrometeorologický ústav zveřejnil oficiální vyhodnocení uplynulého dne, během kterého se na území České republiky vyskytla dvě potvrzená slabší tornáda. Ke vzniku těchto jevů včera přispěla zejména vyšší vlhkost v přízemní vrstvě atmosféry a především výraznější střih větru v hladině do jednoho kilometru, což vyjadřuje rozdíl v proudění vzduchu mezi zemí a touto výškou. Svou roli při vývoji situace sehrála pravděpodobně také vzájemná interakce s okolními bouřkami.
Zdroj: Libor Novák