Kyjov - Lidé se mohou s dotazy ohledně metylalkoholu obrátit na krizovou linku, kterou zřídila nemocnice na Hodonínsku. Ve středu o tom informuje web kliniky.
S nejasnostmi k příznakům otravy metylalkoholem mohou lidé volat na číslo 518 601 335. Nemocnice zároveň vydala rady pro první pomoc při požití a informace k příznakům akutní otravy metanolem, nebo-li dřevěným lihem.Podle nemocnice je za hodinu od požití metanolu člověk zmatený a má poruchy koordinace. Není však opilý stejně jako u etanolu, který je známý jako alkohol. Poté následuje období bez příznaků. Za šest až 30 hodin lidé zvrací, bolí je břicho, mají průjem, bolesti zad a hlavy, závratě, jsou slabí, zmatení, neklidní, nesrozumitelně mluví, mají křeče a upadají do kómatu. Projevují se také poruchy vidění, kdy má dotyčný pocit, že má oči zahalené mlhou.V případě požití metanolu doporučuje klinika vypití dalších panáků alkoholu, u kterého je známá kvalita, neboť etanol a metanol soutěží o enzym, který oba metabolizuje. Do osmi hodin od požití je nutný výplach žaludku. Klinika uvádí, že je vhodné navodit zvracení. Vždy je potřeba návštěva nemocnice, která navazuje na etanolovou léčbu a případně vyčistí krev.Metylalkohol byl dříve vyráběný z tvrdého dřeva, nyní ze zemního plynu. Používá se jako průmyslové rozpouštědlo v barvách, lacích, odlakovačích, ale vyskytuje se například i v nemrznoucích směsích, odstřikovačích a palivech do motorů.
Související
Odsouzený z metanolové kauzy neuspěl s ústavní stížností, dostal 7 let
Vrchní soud potvrdil většinu trestů hlavní větve metanolové kauzy
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Napětí na Blízkém východě roste: Írán po nočních útocích zvažuje konec mírových jednání
před 1 hodinou
Parlamentní volby v Izraeli se blíží. Netanjahu potvrdil kandidaturu, jistotu výhry ale nemá
před 2 hodinami
Maďarsko už problémy nedělá. Mezi EU a Ukrajinou přesto roste napětí
před 3 hodinami
Ukrajinské střely Flamingo pronikly hluboko do ruského vnitrozemí, zasáhly továrnu na drony
před 4 hodinami
Trump: Teheránu trvalo vyjednávání o dohodě příliš dlouho, bude za to muset zaplatit
před 5 hodinami
Belfast v plamenech. Po brutálním útoku migranta vyšli naštvaní lidé do ulic, vypukly nepokoje
před 6 hodinami
USA se pomstily za sestřelený vrtulník Apache
před 6 hodinami
Lidé Trumpovi nevěří. USA jako spojence vnímá jen každý desátý Evropan
před 7 hodinami
Trump a Netanjahu věřili, že porážka Íránu Blízký východ změní. Vše je ale úplně jinak
před 9 hodinami
Policie pokročila s vyšetřováním střelby v Poleradech. Taxikáři hrozí až 10 let
před 10 hodinami
Počasí se ochladí. Dorazí i vytrvalejší deště
včera
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
včera
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
včera
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
včera
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
včera
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
včera
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
včera
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
včera
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
včera
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
Společnost Apple oznámila, že na unijní trh nedodá svou kompletně přepracovanou asistentku Siri s umělou inteligencí, přičemž toto rozhodnutí zdůvodnila přísnými pravidly Evropské unie pro digitální trhy.
Zdroj: Libor Novák