Praha - Čtvrteční interpelace v Poslanecké sněmovně byly ve znamení nepřítomných ministrů i samotných interpelujích poslanců. O jedinou vzrušenější reakci se postaral předseda Věcí veřejných Radek John, když vyzval Petra Nečase (ODS), aby promluvil o svém podílu na odvolání Petra Lessyho z čela policie.
John o Lessyho odvolání hovořil jako o "zpackané popravě", což premiéra Nečase rozhořčilo. "Tvářil jste se, že se zpackaným odvoláním policejního prezidenta nemáte nic společného. Od té doby vyšlo najevo, že o připravované likvidaci Lessyho věděli dopředu nejen lidé z GIBSu, ale také policisté, kteří jej měli nahradit, a politici koaličních stran," začal svou interpelaci John.
"Vy sám jste byl o té věci informován osobně Ivanem Bílkem (šéf GIBS) v den, kdy měla původně ta poprava nastat, to je v úterý 28. srpna. Sice jste se vyhýbal odpovědi na dotazy médií, zda jste byl o plánované akci informován dopředu, ale když pak praskla tahle návštěva na Úřadu vlády a začaly vyplouvat na povrch školácké chyby, kterých se GIBS dopustila, přestal jste pro jistotu o celé věci komunikovat vůbec," dodal předseda VV.
Premiér se na oplátku pustil do rozebírání jednotlivých Johnových formulací. Nejprve uvedl, že v kontextu historie, jakou má Česká republika před rokem 1989, je velmi nevhodné používat pojmy jako poprava. Nelíbila se mu ani formulace, že na něj "praskla" návštěva Bílka na Úřadu vlády. Podle něj je zcela běžné, že služebně podřízený navštíví svého nadřízeného a je to stejné, jako když ministerstvo obrany navštíví náčelník generálního štábu nebo ministerstvo vnitra policejní prezident.
"No, kdybyste toto řekl, pane poslanče Johne, tak by se tady všichni chytali za hlavu a říkali by si něco o tom, zda jste nepřehnal svou oblíbenou ochutnávku červených vín," přisadil si Nečas.
Nakonec však ještě zopakoval důvod Lessyho odvolání. "Na základě informace Generální inspekce bezpečnostních sborů, že proti policejnímu prezidentovi je zahájeno trestní stíhání pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, došel k závěru, že byly naplněny hmotně právní podmínky zmíněného ustanovení zákona, rozhodl ministr vnitra o propuštění pana plukovníka Lessyho ze služebního poměru," řekl Nečas a citoval i konkrétní paragraf, který to umožňuje.
John však ještě v reakci naznačil, že šéf GIBS Bílek šel premiérovi na ruku. "Pan Bílek je člověk, který si velmi dává pozor na všechny služebně nadřízené a dělá, co jim na očích vidí," dodal šéf Věcí veřejných.
Související
ČSSD se musí omluvit Johnovi za označení tunelář
Radek John se stydí. Za policii a za...
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 1 hodinou
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 2 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 2 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 3 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 4 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 5 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
včera
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
včera
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
včera
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
včera
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
včera
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
včera
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
včera
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
K tragédii došlo v pondělí dopoledne v pražských Stodůlkách. Při zkoušce prasklo potrubí v podzemí, kde se nacházelo několik osob. Jeden člověk nepřežil, další dva lidé skončili v péči zdravotníků. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.
Zdroj: Jan Hrabě