Praha – Advokátka Petra Bielinová, která úzce spolupracuje s občanským sdružením Oživení, na svém blogu na Aktuálně.cz popisuje situaci kolem primátora Českých Budějovic. Ten byl obviněn počátkem září z trestného činu zneužití úřední osoby, neboť měl podepsat Dodatek ke smlouvě, ačkoli k tomu nebyl oprávněn.
Primátor si je vědom, že dodatek nebyl radou města schválen, ale hájí argumenty, že dodatkem nedošlo ke změně předmětu díla ani ke zvýšení ceny. Z toho vyvozuje, že postavení města se jím nezměnilo. Primátor ovšem nemá dle zákona o obcích právo samostatně rozhodovat o smlouvě, která bude uzavřena.
K tomu je oprávněno výhradně zastupitelstvo nebo rada města. Je tedy patrné, že primátor Českých Budějovic pochybil, když o dodatku rada nikdy nejednala. Svých pravomocí by si měl být primátor Thoma vědom, neboť je v čele města od roku 2006. A v situaci, že by nevěděl, nic to neřeší, neboť neznalost zákona neomlouvá.
Petra Bielinová zpochybňuje i tvrzení, že městu nevznikla škoda: „dodatek č. 2 využitím opčního práva dle článku 7.8 smlouvy o další tři roky prodloužil spolupráci města se společností BIT SERVIS, spol. s r.o. a změnil i výčet nově pronajatého HW zařízení a SW vybavení.“
Navíc původní smlouva z roku 2007 se společností BIT SERVIS, kterou schválila celá rada města, byla dle nepravomocného rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže uzavřena v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek.
Zakázka nebyla nikde uveřejněná a to bez splnění důvodů, které by k takovému postupu musely být splněny. Takovým důvodem by mohla být jedinečnost smlouvané objednávky, kterou by mohl poskytnout jen jeden poskytovatel. Za což nelze považovat zakázky o IT službách, což dle Bielinové „může v České republice poskytnout kde kdo.“
„To je zřejmě také důvod, proč obrana pana primátora na stránkách města jakož i ve vysílání Českého rozhlasu směřuje pouze k veřejné zakázce a nikoli k překroční oprávnění zavazovat město České Budějovice bez rozhodnutí rady města, tedy k podstatě trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby,“ uvádí Bielinová.
Město se bránilo slovy, že zadání veřejné zakázky někomu jinému by ohrozilo kontinuitu poskytovaných služeb, neboť společnost BIT SERVIS poskytuje tyto služby městu již od roku 1999. Bielinová to považuje za směšné. V právním posudku město přiznalo, že nebylo uveřejněno výběrové řízení kvůli oblibě dané firmy.
Město by mělo na základě rozhodnutí ÚOHS zaplatit pokutu 1,3 milionu korun, což je škoda, která smlouvou městu vznikla na základě porušení zákona o veřejných zakázkách.
Související

Policie obvinila v kauze STOKA II devět lidí a firmu

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun
veřejné zakázky , ÚOHS , české budějovice
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 21 hodinami

Pavel se sešel s Koudelkou z BIS, počítá s pravidelnými schůzkami
Aktualizováno včera

Americký generál varoval britského ministra kvůli stavu britské armády
včera

Americké tanky dorazí na Ukrajinu nejdříve koncem roku, píše deník
Aktualizováno včera

Útok v bruselském metru: Muž pobodal tři lidi, policie ho zadržela
Aktualizováno včera

První gratulace z USA. Blinken poblahopřál Pavlovi k vítězství ve volbách
včera

Ukrajina se ohradila proti snaze MOV vrátit Rusko do sportovních soutěží
včera

Ukrajina letos plánuje vynaložit asi 20 miliard hřiven na drony, uvedl ministr
včera

Černochová o armádě: Zprofesionalizovala se, zaslouží úctu i moderní vybavení
včera

Facebook žádá britský soud o zablokování žaloby požadující vysoké odškodné
včera

Velké plus Petra Pavla: Zná NATO, zanechal dobrý dojem, tvrdí znalci poměrů
Aktualizováno včera

Vězňů je v Česku podle premiéra příliš mnoho, je potřeba to změnit
včera

Škoda Auto omezuje tento týden kvůli nedostatku čipů výrobu
včera

Slova, která Ukrajina neuslyší ráda. Krym už nikdy nebude její součástí, řekl chorvatský prezident
Aktualizováno včera

Zeman by neměl jmenovat nástupce Rychetského, shodli se Fiala a Blažek
včera

Přepis energií krok za krokem. Je to jednodušší a rychlejší, než si myslíte
včera

Policie řeší brutální napadení dívky v Ústí nad Labem, už zná podezřelou
Aktualizováno včera

Diplomatický průlom. Pavel telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu
včera

Hloupost, po které volal i Babiš. O to větší, že tu máme jeden odstrašující příklad
včera

Německý průmysl letos za energie zaplatí o 40 procent víc než před krizí
včera
Finsko věří, že se Švédskem do NATO vstoupí nejpozději v červenci
Finsko věří, že do Severoatlantické aliance vstoupí nejpozději v červenci, a to spolu se sousedním Švédskem. Podle agentury Reuters to dnes řekl finský ministr zahraničí Pekka Haavisto. Obě země o členství v NATO požádaly společně v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Schválit ho ale ještě musí Maďarsko a Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přitom v neděli naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas v případě Finska, bez ohledu na Švédsko.
Zdroj: ČTK