Praha – Novinářka a fotografka Alexandra Alvarová se ostře opřela do Tříkrálové výzvy, kterou sepsali příznivci prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga na jeho podporu. Podle Alvarové bychom se na působení Schwarzenberga v politice měli podívat i jinak, než jen že nebyl komunistou.
„Karel Schwarzenberg požívá pověsti člověka, který se aktivně angažoval a jako emigrant a člověk s dobrým původem získává jméno českému disentu v zahraničí a tudíž na něm z dob totality neulpělo nejmenší smítko. Po listopadu hojně využíval své výsostné postavení a proplouval politickými funkcemi napříč politickým spektrem. Až do momentu, kdy ho osud spojil s Miroslavem Kalouskem – nejproblematičtější osobností české polistopadové politiky," píše Alvarová na blogu Aktuálně.cz.
Schwarzenbergovi vyčítá to, že přivírá oči před pochybným jednáním jak Kalouska, tak bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, kterého teď kandidát dokonce navrhl za svého nástupce ve vedení strany TOP 09. Za Drábka byly na ministerstvu promrhané miliardy, za Kalouska promrhané peníze v evropských fondech, když jeho ministerstvo selhalo v kontrole.
„Reprezentuji generaci, která si může dovolit ten luxus nazývat věci pravými jmény. A nemusí se uchylovat k debilní mentální hře na "menší zlo". Budu volit Roithovou a je mi fuk, že možná nepostoupí. Kdyby takhle přemýšlel každý, komu jsou odporné upatlané kompromisy a la sedmdesátá léta, už jsme dnes byli mnohem dál," dodává.
Připomíná, že analytik Michal Škop dokázal během podzimu, že průzkumy veřejného mínění jednoduše řečeno nefungují. Favority volby tak nemusí být jen Jan Fischer nebo Miloš Zeman a realita může být zcela jiná. Naše rozhodnutí by se tedy nemělo odvíjet od předvolebních průzkumů. Alvarová vzkazuje: „NEJSME OVCE! Já tedy rozhodně ne. A ty ropuchy si Karle jezte sám."
Související
Rakousko se rozloučilo s Karelem Schwarzenbergem
Události Petra Nutila: Pohřeb Karla Schwarzenberga a zavedení korespondenční volby
Karel Schwarzenberg , prezidentská kampaň
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Jarní počasí začíná úřadovat. Meteorologové nastínili výhled na měsíc dopředu
před 1 hodinou
Tragédie v řadách policie. Potápěč se nevynořil při výcviku na Vysočině
před 2 hodinami
Norský expremiér se pokusil vzít si život. Uškodily mu Epstein Files
před 2 hodinami
Policejní manévry v Havířově. Muž, který střelbou zranil policistu, je po smrti
před 3 hodinami
Měl závratě a bolesti. Ministr Klempíř popsal pondělní nehodu
před 4 hodinami
Trump se chválil a vyjmenovával úspěchy. Írán označil za největšího sponzora teroru
před 5 hodinami
Počasí: Jaro přišlo do Česka. Teploty ještě tento týden vyrostou až na 17 stupňů
včera
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
včera
Nemáte odvahu přiznat, že jste selhali. Žádná velmoc nemůže vyhrát válku proti realitě, vzkázal Macinka Lavrovovi
včera
Jak nám sportovci zase jednou dali důvod tomu, proč má olympiáda i v dnešním světě smysl
včera
Británie a Francie plánovaly vyzbrojit Ukrajinu jadernou bombou, prohlásil bez důkazů Putin
včera
Zelenskyj pozval Trumpa na návštěvu Ukrajiny
včera
Čtyři roky války na Ukrajině otřásly celým světem. Mezi Ukrajinci sílí vyčerpání a pocit, že zůstali sami
včera
VIDEO: Zelenskyj světu na výročí války poprvé ukázal svůj bunkr
včera
Belgie se po ostré hádce snaží narovnat vztahy s USA
včera
Řehka označil Rusko za největší hrozbu: Politika Kremlu směřuje k rozvratu světového řádu
včera
Fico se přidal na stranu Ruska, tvrdí SaS. Podala na něj trestní oznámení za vlastizradu
včera
Peskov k výročí invaze: Západ se snaží Rusko rozdrtit, válka sjednotila zemi
včera
Počasí se má uklidňovat. Povodňová hrozba vyvrcholí ještě dnes
včera
Trump plánuje nově zavedená cla ještě navýšit
Nová celosvětová cla amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou v současné době nastavena na úrovni 10 %, avšak četné zprávy naznačují, že představitelé Bílého domu již plánují cestu k jejich zvýšení na 15 %. Takový nárůst by zasáhl zejména Velkou Británii, která si teprve loni v létě vyjednala desetiprocentní sazbu na mnoho druhů zboží. Podle analýzy nezávislého orgánu pro monitorování obchodu by scénář s patnáctiprocentním clem paradoxně přinesl největší snížení průměrných celních sazeb Brazílii a následně Číně.
Zdroj: Libor Novák