Praha – Již téměř týden se Česká republika vzpamatovává z rozhodnutí končícího prezidenta Václava Klause vyhlásit amnestii. Národ se dělí na ty, kteří by Klause poslali za tento krok do vězení, a ty, kteří by jej poslali do blázince. Politolog Jan Berwid-Buquoy sarkasticky vzkazuje: „obě varianty je třeba náležitě zvážit a nic neunáhlovat!"
Podle politologa se shodneme na jednom: „tato existence neměla nikdy usednout na prezidentské křeslo." Právnička Klára Samková by pro Rozvracení republiky poslala Klause za katr. Pokud by se však mělo uvažovat o této variantě, politolog by doplnil ještě jiný skutek – sabotáž. Nejtěžší na tom však bude dokázat, že tyto dvě věci způsobil Klaus úmyslně.
„Dopustit se rozvracení státu a sabotáže z "nedbalosti" české trestní normy (na rozdíl od britských) nepřipouští. Jistě, samozřejmě, že Klaus chtěl tzv. "amnestií" potrestat český národ a hrubě poškodit tento stát, ale dokazujte mu to! Dokažte mu úmysl! Co když mu, lidově řečeno, jenom "ruplo v kouli" a v tom momentě „zešílel"," zamýšlí se Berwi-Buquoy.
„Já bych se, coby politolog, spíše přikláněl k variantě psychiatrická léčebna (nesvéprávnost)," uvádí Berwid-Buquoy. Jednání Klause bylo dle něj způsobeno spíše pomatením smyslů a neschopností zastávat úřad prezidenta.
„Tu údajnou „amnestii" nelze již momentálně stáhnout zpět, ale nasazením svěrací kazajky by bylo možné mu alespoň zabránit v tom, aby nezačal ještě podepisovat nějaké hromadné "milosti"," dodává na blogu Aktuálně.cz
Související
Tanečky kolem Turka. Exprezident Klaus nechápe, co se děje
Zeman ještě není fit. Na Pražském hradě bude v úterý chybět
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Smutné pražské výročí. Jak hlavní město zničil nejničivější požár v jeho dějinách
před 43 minutami
Policie objasnila vraždu novorozence na Sokolovsku. Matce hrozí až doživotí
před 1 hodinou
Zemřela Zdena Mašínová
před 2 hodinami
Útěk z vězení nevyšel. Zločinec si pobyt na Pankráci zřejmě prodlouží
před 3 hodinami
Deštivé počasí pokračuje. Meteorologové prozradili, kde má napršet nejvíc
před 4 hodinami
Napětí na Blízkém východě roste: Írán po nočních útocích zvažuje konec mírových jednání
před 4 hodinami
Parlamentní volby v Izraeli se blíží. Netanjahu potvrdil kandidaturu, jistotu výhry ale nemá
před 5 hodinami
Maďarsko už problémy nedělá. Mezi EU a Ukrajinou přesto roste napětí
před 6 hodinami
Ukrajinské střely Flamingo pronikly hluboko do ruského vnitrozemí, zasáhly továrnu na drony
před 7 hodinami
Trump: Teheránu trvalo vyjednávání o dohodě příliš dlouho, bude za to muset zaplatit
před 8 hodinami
Belfast v plamenech. Po brutálním útoku migranta vyšli naštvaní lidé do ulic, vypukly nepokoje
před 9 hodinami
USA se pomstily za sestřelený vrtulník Apache
před 10 hodinami
Lidé Trumpovi nevěří. USA jako spojence vnímá jen každý desátý Evropan
před 10 hodinami
Trump a Netanjahu věřili, že porážka Íránu Blízký východ změní. Vše je ale úplně jinak
před 12 hodinami
Policie pokročila s vyšetřováním střelby v Poleradech. Taxikáři hrozí až 10 let
před 13 hodinami
Počasí se ochladí. Dorazí i vytrvalejší deště
včera
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
včera
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
včera
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
včera
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko vyloučil možnost, že by vyslal své vojáky bojovat na Ukrajinu. Během projevu v západoběloruském městě Hrodna podle polského webu TVP prohlásil, že jeho vojáci se nenechají zneužít jako kanonenfutr pro cizí zájmy. Zároveň však potvrdil, že vojenské a obranné spojenectví s Ruskem zůstává plně v platnosti a Minsk je v případě potřeby připraven Moskvu bránit.
Zdroj: Libor Novák