Praha - Senát má mít v příštím roce ve svém rozpočtu k dispozici o téměř 11 milionů korun víc, než má letos. Letošní státní rozpočet mu přidělil 511,8 milionu korun, pro příští rok by mohl počítat s částkou 522,7 milionu korun. Přidáno dostane například 9,8 milionu korun na odchodné senátorů, protože v příštím roce se stejně jako loni uskuteční volby do třetiny Senátu.
Ředitel ekonomicko-správní sekce senátní kanceláře Jan Vodrážka řekl členům výboru, že návrh rozpočtu pokrývá všechny potřebné výdaje Senátu pro příští rok.
Na senátorské náhrady bude určeno 1,7 milionu korun, na jejich platy by mělo jít 70,8 milionu korun. Na platy senátních úředníků je vyčleněno 86,7 milionu korun. Senát by jich měl zaměstnávat stejně jako letos 216.
Na návrhu státního rozpočtu začala pracovat ještě bývalá koaliční vláda expremiéra Petra Nečase (ODS) s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Nová vláda, ať již současná premiéra Jiřího Rusnoka, případně jiná, musí poslancům předložit rozpočet do konce září.
Resort financí při prvním návrhu ropočtu na rok 2014 v únoru letošního roku vycházel ze základních ukazatelů: pro příští rok počítá s prakticky nulovým růstem výkonu ekonomiky, mírou nezaměstnanosti kolem 7,6 procenta a poklesem spotřeby domácností o 1,2 procenta.
Rozdíly mezi rozpočtem na letošek a jeho přípravou na příští rok nejsou nijak dramatické.
Výjimkou je resort kultury, který dostane o 800 milionů víc než letos, ministerstvo vnitra (bezmála půlmiliarda navíc) a také Akademie věd ČR, která by si měla přilepšit o více než 100 milionů ve srovnání s letoškem.
Prezidentská kancelář by pak měla dostat víc o 13 milionů korun, sněmovna o 15 milionů.
Na důchodovém účtu se naopak objeví deficit 58 miliard korun, po započtení příjmů z privatizačního účtu se tento schodek sníží na 32 miliard.
"Deficit důchodového pojištění bude nadále významnou složkou deficitu hospodaření státního rozpočtu," konstatuje ministerstvo financí.
Největší výdaje má z povahy věci resort práce a sociálních věcí - přes půl bilionu korun na povinné výdaje státu. Jak upozorňoval resort financí, rostou hlavně dávky pro zdravotně postižené a dávky pomoci v hmotné nouzi (např. pro letošek se na podporu v hmotné nouzi počítalo se 7,5 miliardy korun, ve skutečnosti se na ni vyplatí ještě o 2,5 miliardy víc).
(Zdroj: Aktualne.cz)
Související
Senátoři navrhují na státní vyznamenání i slavné herce
Neříkejte mu, co má dělat. Fiala na kongresu ODS promluvil o své budoucnosti
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rubio: USA nedovolí žádné zemi, včetně Íránu, vybírat poplatky za plavbu v Hormuzském průlivu
před 2 hodinami
Extrémní počasí si už v Evropě vyžádalo desítky lidských životů
před 2 hodinami
Dagmar Havlová odebrala Knihovně souhlas s užíváním jména exprezidenta
před 3 hodinami
Dustin Hoffman bude hvězdou karlovarského festivalu. Obdrží Křišťálový glóbus
před 4 hodinami
Nové informace. Učitel, po němž pátraly desítky hlídek, spolupracuje s policií
před 4 hodinami
Karel III. jako první britský král odtajní daňové přiznání, oznámil palác
před 5 hodinami
Počasí může v části Česka způsobit požáry, varuje ČHMÚ. Výstraha platí do odvolání
před 6 hodinami
Meloniová je jen špičkou ledovce. Jak Trump přichází o partnery, s nimiž budoval přátelství desítky let?
před 7 hodinami
Zelenskyj kvůli diplomatickému sporu s Nawrockým odmítl jet na konferenci o obnově Ukrajiny
před 7 hodinami
Neuvěřitelná transformace Ukrajiny: Kyjev ukázal Putinovi i celému světu, jak se ve 21. století vedou války
Aktualizováno před 8 hodinami
Policejní manévry kvůli ozbrojenému muži jsou u konce. Našli ho v Praze
před 9 hodinami
O žalobě Pavla na vládu už informují i světová média
před 9 hodinami
Londýn se v extrémním počasí doslova vaří, lidstvo čelí souběhu dvou krizí, varoval šéf OSN
před 10 hodinami
Evropská unie čelí vlně kritiky. Plánuje se setkat s delegací Tálibánu
před 11 hodinami
Za žalobu si může vláda sama. Opozice se ve sporu s koalicí postavila za Pavla
před 12 hodinami
Pavel podal k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu na vládu
před 13 hodinami
Počasí: Evropu zasáhla vlna extrémních veder. Umírají děti i senioři, ptáci nepřežijí v hnízdech, zasedají krizové štáby
před 13 hodinami
Favorit je jasný. Burnham má nahradit Starmera, před pár dny uspěl u voleb
před 14 hodinami
Šest premiérů za sedm let. Proč si Británie nedokáže udržet stabilní vedení?
před 15 hodinami
Výhled počasí do poloviny července. Extrémní teplo časem odezní
V Česku právě probíhá extrémně teplotně nadprůměrný týden, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další týdny už by měly být přece jen chladnější, zároveň se očekává prohlubování sucha.
Zdroj: Jan Hrabě