Řež v ODS: Kdo nově povede stranu v Praze? A nový předseda?

Praha - Pražská ODS se chystá na střet ohledně volby nového regionálního vedení. Volební sněm byl svolán na 21. listopadu, koncem listopadu současné regionální radě končí mandát. Očekává se ostrý spor mezi příznivci a odpůrci současného předsedy pražských občanských demokratů Bohuslava Svobody. Jako o možných kandidátech se mluví o Svobodovi, Tomáši Chalupovi nebo o zcela novém vedení. Delegáti budou zároveň schvalovat nominace na volební kongres celorepublikové ODS a na volby do Evropského parlamentu.

Pražská ODS je dlouhodobě rozštěpena na několik křídel, které se formují především kolem občanských demokratů v Praze 2 na jedné straně a v Praze 6 nebo 10 na straně druhé. "Dvojka" podporuje Svobodu, "desítka" byla dlouhodobě spojena s Tomášem Hrdličkou, kterého ODS před časem ze strany vyloučila. 

V těchto dnech se schází první místní sněmy strany, na čtvrtek jsou svolány první oblastní sněmy. Na základě jejich nominací se ukáže, který z kandidátů bude mít na regionálním sněmu největší šanci uspět.

Nejvážnějšími kandidáty jsou údajně Svoboda a Chalupa. Mluví se také o současném místopředsedovi Zdeňkovi Zajíčkovi nebo o zvolení zcela nového vedení, které by pokračovalo ve směru nastaveném současným předsednictvem. Takový postup by se zamlouval například ODS Prahy 3, řekl ČTK šéf tamní organizace Alexander Bellu. Chalupa svou možnou kandidaturu zatím komentovat nechtěl. "Vyjádřím se k tomu příští týden," řekl.

Petr Fiala. Nový předseda ODS?

Delegáti na sněmu budou zároveň rozhodovat o nominacích na celostranického předsedu. Bellu ČTK řekl, že se nejvíce mluví o kandidatuře volební lídryně Miroslavy Němcové, bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a bývalého ministra školství Petra Fialy. Svoboda, který se stal ve volbách novým poslancem, ČTK již dříve řekl, že by ho zajímala pozice místopředsedy.

Sám Fiala svou kandidaturu dosud neohlásil, ale také ji nevyloučil, informuje server Aktuálně.cz. "Pokud jde o mne, slyšel jsem leccos, nicméně jakákoliv funkce je pro mě zajímavá jen tehdy, pokud mohu jejím prostřednictvím něco změnit," napsal Fiala v krátkém prohlášení.

Zároveň se v něm ale vymezil vůči současnému vedení strany: "Voliči nyní dali jasný signál, že chtějí změnu, že jim současná podoba ODS nevyhovuje." První krok ke kandidatuře už nicméně Petr Fiala udělal - ve čtvrtek se stal členem ODS.

Petr Fiala byl ministrem školství za ODS, ale jako nestraník. Jako nestraník také vedl jihomoravskou kandidátku partaje do těchto sněmovních voleb. Jako v jednom z mála krajů tam ODS dostala 2 mandáty - lépe na tom byla ODS jen v Praze (4 poslanecká křesla) a stejně ve Středočeském kraji (také 2 mandáty). Jinde získala ODS jen po jednom poslanci a ve třech krajích zůstala zcela bez mandátu.

Petr Fiala by mohl mít podporu i současného místopředsedy ODS Jiřího Pospíšila, o kterém se také mluví jako o možném kandidátovi.

Související

Více souvisejících

ODS Petr Fiala

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

Zelenskyj na poslední chvíli zrušil projev před americkým Senátem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na poslední chvíli zrušil plánovaný úterní projev pro americké senátory, které měl informovat o současné situaci na Ukrajině. Oznámil to lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy