Praha - Lidovci by byli rádi, kdyby navrhovaný schodek rozpočtu byl nižší. Ideální by pro ně bylo, aby se blížil návrhu vyrovnaného rozpočtu. Po jednání poslaneckého klubu KDU-ČSL s ministrem financí v demisi Janem Fischerem to včera řekl první místopředseda strany Marian Jurečka. Poslanci lidovců budou o svém postoji k návrhu rozpočtu ve Sněmovně rozhodovat v pondělí.
Fischer strávil s lidoveckými poslanci zhruba dvě hodiny. "Obecně vzato bychom byli rádi, kdyby ten schodek byl nižší a směřoval k řekněme opravdu bezschodkovému rozpočtu," řekl Jurečka. Po debatě s Fischerem nicméně lidovci připustili, že navrhovaný rozpočet je v dané chvíli "kompromis umění možného".
Další diskuze se týkala možných úspor ve státním rozpočtu. Rodící se koalice ČSSD, hnutí ANO a lidovců se bude muset vypořádat například s plánovaným rušením nemocničních poplatků, což povede k výpadku peněz na zdravotnictví.
Lidovci také nejspíš nepodpoří zmrazení daní na příští dva roky, se kterým v úterý přišlo hnutí ANO 2011. Informuje o tom rozhlas.cz. „Principiálně si myslím, že není dobře, aby tady vznikla vláda, která by řekla – my tady dva roky budeme jenom čekat a nechceme nic moc dělat. To, co jsem zaregistroval z médií, na mě působilo tak, že by sociální demokracie a ANO pro roky 2014 a 2015 nechtěly prakticky nic měnit v oblasti daní, což si myslím, že není úplně správné a ani dost dobře možné s ohledem na naši současnou ekonomickou situaci," míní Jurečka.
Lidovci podle něj budou chtít prosadit do případné koaliční smlouvy některé vlastní návrhy. „My máme určitá opatření v oblasti daní, která bychom chtěli prosazovat a chtěli bychom je prosazovat rozhodně dříve než před 1. lednem 2016," upozorňuje.
V čem panuje shoda?
Vyjednavači ČSSD a KDU-ČSL se shodují na zavedení daňové progrese u fyzických osob, s níž ale nesouhlasí další člen možné vládní koalice, hnutí ANO. Rozdílné názory ale mají sociální a křesťanští demokraté například na návrh ČSSD na zvýšení firemních daní a na návrh KDU-ČSL na zvýšení daňového bonusu na děti.
Shoda je podle Mládka na tom, že daňová progrese není "ďáblovo dílo". "Pokud bychom dělali dvoukoalici, tak se poměrně jednoduše dohodneme," řekl novinářům Mládek. Lidovci navrhují podle Jurečky tři pásma, pro sociální demokraty je jejich počet podle Mládka druhořadá věc.
Progresivní zdanění je podmínkou pro zavedení návrhu KDU-ČSL na společné zdanění manželů. "To sociální demokraté zatím, řekněme, nevetovali, nevyloučili institut společného zdanění manželů," řekl novinářům Jurečka.
Debata o korporátních daních není podle něho uzavřena, pro lidovce, ale představuje jejich zvýšení velký problém. "Nicméně necháme si ještě vysvětlit další podklady od sociálních demokratů," uvedl. Mládek zase řekl, že před případným zvýšením daňové slevy na děti je nutné vyřešit například problém samostatně výdělečně činných lidí. "Bonus vede k tomu, že neplatí žádné daně, naopak si chodí na berňák pro peníze," podotkl.
ČSSD, ANO a KDU-ČSL se zatím shodují na tom, že příští rok žádné změny daní nebudou. O roce 2015 podle Mládka žádná dohoda není.
Související
Koalice nepočítá s lidovci, ale s Úsvitem a komunisty, tvrdá Zahradil
Předseda sněmovny chce silnou vládu
Povolební vyjednávání , KDU - ČSL , Daně
Aktuálně se děje
včera
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu
včera
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
včera
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
včera
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
včera
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
včera
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
včera
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
včera
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
včera
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
včera
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
včera
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
včera
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
včera
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
3. července 2026 21:58
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
3. července 2026 21:00
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
3. července 2026 20:12
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
3. července 2026 19:27
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
3. července 2026 18:41
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
3. července 2026 17:55
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
3. července 2026 17:19
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
V rámci druhého hracího dne úvodního kola vyřazovací fáze právě probíhajícího mistrovství světa ve fotbale došlo k dalším překvapivým výsledkům. Postarali se o to favorizovaní Němci a Nizozemci. Zatímco Německo ve svém šestnáctifinále nestačilo na Paraguay poté, co nezvládlo penaltový rozstřel, Nizozemsko taktéž na penalty nepřešlo přes Maroko. Brazílie naopak žádné překvapení nepřipustila, i když první poločas s Japonskem se nevyvíjel zrovna podle jejích představ. Díky výrazně zlepšenému výkonu ve druhé půli ale favorizovaní Jihoameričané otočili skóre z 0:1 na 2:1.
Zdroj: David Holub