Praha - Čtrnáct let byl Miloslav Vlček (ČSSD) poslancem, od srpna 2006 navíc zastával třetí nejvyšší ústavní post v zemi, byl předsedou Poslanecké sněmovny. K 30. dubnu však rezignuje na své funkce, odchází ze sněmovny a nebude kandidovat v nadcházejících volbách, vaz mu zlomila dotační aféra.
Vlčkovu rezignaci oznámil minulý týden předseda sociální demokracie Jiří Paroubek na tiskové konferenci během mítinku strany v Ostravě. Vlček se vzdal poslaneckého mandátu a nebude kandidovat ani do nadcházejících sněmovních voleb. V čele sněmovny by ho měla nahradit první místopředsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS). Vlčka mohl vystřídat i Lubomír Zaorálek (ČSSD), aby nejvyšší post zůstal zástupci stejné strany, ten to však odmítl s tím, že se o křeslo nebude handrkovat.
Vlček se k tomuto kroku odhodlal poté, co přiznal porušení zákona při vracení milionové půjčky. Částku 1,1 milionu vrátil před pěti lety v hotovosti, už tehdy ale platil zákon o omezení hotovostních plateb nad půl milionu korun. Šéf sněmovny však tvrdil, že v době poskytnutí půjčky ještě neexistovala podmínka bezhotovostního styku při transakcích nad půl miliónu korun. Zároveň se přiznal, že lhal o svém exporadci Petru Vrtalovi, když tvrdil, že jej nezná.
Po volbách v roce 2006 se Vlček stal předsedou Poslanecké sněmovny. Jeho volba měla být dočasná, aby se odblokovala sněmovna, kde proti sobě stály dva rovnocenné bloky pravice a levice, každý se stovkou poslanců. V závislosti na tom, jaká vznikne vládní koalice, se post šéfa sněmovny měl definitivně obsadit. V této souvislosti zdroje z Lidového domu i politologové hovoří o tom, že Vlčkův konec může být i msta předsedy ČSSD Paroubka za to, že se odmítl vzdát křesla předsedy dolní komory. Usednout do něj totiž měl právě Paroubek. Vlček kritizoval svoji stranu i ODS, že o střídání jednají za jeho zády, předsedou sněmovny nakonec zůstal.
Vlček nebyl v politice nováček, mezi červnem 2002 a březnem 2003 a poté od prosince 2005 byl místopředsedou poslaneckého klubu ČSSD. Byl také členem vyšetřovací komise pro zjištění skutečnosti v souvislosti s arbitrážním řízením ve věci společnosti CME proti České republice, členem dozorčí rady České konsolidační agentury, členem a předsedou dozorčí rady společnosti ABA a členem a místopředsedou rady Státního fondu pro životní prostředí. Je členem čestného předsednictva Nadačního fondu Pro srdce Hané.
V 80. letech byl členem KSČ, v roce 1993 vstoupil do ČSSD. O tři roky později byl za sociální demokracii zvolen do Poslanecké sněmovny. Poslancem zůstal i po volbách v letech 1998, 2002 a 2006.
Postupně pracoval v zemědělském výboru sněmovny, ve výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí, v rozpočtovém, organizačním výboru a několika podvýborech. V roce 2006 byl na necelých 5 měsíců předsedou rozpočtového výboru.
Před vstupem do politiky pracoval jako zástupce ekonoma v zemědělském družstvu a pak na Finančním úřadě v Konici.
Vlček se narodil 1. února 1961 v Konici na Prostějovsku. Po vyučení v oboru traktorista mechanizátor, studoval na střední odborné škole se zaměřením agronomie v Prostějově a poté získal titul inženýr na provozně ekonomické fakultě Vysoké školy zemědělské v Brně.
Miloslav Vlček je podruhé ženatý, z prvního manželství má devětadvacetiletého syna Jakuba a o dva roky mladší dceru Karolínu, se současnou manželkou má syna sedmiletého Miloslava a čtyřletou dceru Terezu.
Související
Sobotkův poradce bere 450 na hodinu. Kdo to je?
Vlček chce vyměnit sněmovnu za Senát
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
před 2 hodinami
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
před 3 hodinami
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
před 4 hodinami
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
před 4 hodinami
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
před 5 hodinami
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
před 5 hodinami
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
před 6 hodinami
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
před 6 hodinami
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
před 7 hodinami
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
před 7 hodinami
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
před 8 hodinami
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
před 9 hodinami
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
před 10 hodinami
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
před 11 hodinami
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
před 11 hodinami
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
před 13 hodinami
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
včera
Reshtenko se postaral o první krasobruslařskou medaili pro Česko z ME po 13 letech
včera
Polární záře podruhé. Šance je i dnes, upozornili meteorologové
Pozoruhodný pohled na noční oblohu se lidem v Česku naskytl už v noci na úterý. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je však šance na polární záři po víkendové sluneční erupci i dnes.
Zdroj: Jan Hrabě