Praha - Člen předsednictva Věcí veřejných David Kádner se vyjádřil k založení již třetí odštěpenecké strany. Odmítl myšlenky, že by tím Věci veřejné skončily v politice.
Ekonomický expert VV Michal Babák a exposlanec Otto Chaloupka společně založili novou stranu Republika. Důvodem je podle nich mimo jiné i pošpiněná značka Věcí veřejných.
"Respektuji nově založenou stranu Republika jako každé jiné nové demokratické uskupení. Hned na začátku musím ale říci, že Michal Babák a Otto Chaloupka rozhodně nepohřbili tímto krokem VV. Věci veřejné byly, jsou a stále budou jednou z demokraticky zaběhlých stran," reaguje na to Kádner. Připomíná, že VV mají i čtyři poslance ve sněmovně díky hnutí Úsvit.
Strana prý chce kandidovat v komunálních volbách na podzim příštího roku. "Odmítám, že VV mají cokoli společného s novým uskupením Republika. Jediné, co nás spojuje je společná minulost, nikoliv budoucnost," dodává.
Republika je již třetím uskupením, které založili odpadlíci z Věcí veřejných. Jako první vznikla strana LIDEM kolem Karolíny Peake. O pár měsíců později vzniklo hnutí Pro sport a zdraví Josefa Dobeše. Peake ani Dobeš již ale nejsou ve vedení těchto stran.
Související
Exministr Vít Bárta nedostane od státu odškodnění 20 milionů. Nárok je promlčený, řekl soud
Chcete na kandidátku? Podepište. Piráti představili poslanecký kodex, v minulosti měly svůj i Věci veřejné
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
před 2 hodinami
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno před 3 hodinami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 3 hodinami
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
před 4 hodinami
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 5 hodinami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 6 hodinami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 7 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 7 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 8 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 10 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 11 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 11 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 12 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 13 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 14 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 15 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.
Zdroj: Libor Novák