Olomouc - Kongres ODS v Olomouci dnes pokračuje druhým dnem, kdy schválil zásadní změnu stanov strany. Výkonná rada bude zúžena a vznikne nový asi stočlenný stranický orgán, takzvaný republikový sněm. Změnu navrhlo minulé vedení strany, podpořil ji ale i nový předseda Petr Fiala.
Názor delegátů nebyl jednoznačný, pro změnu hlasovalo 286, proti 191 z nich.Podle schválené změny bude zúžena výkonná rada ODS, která dosud byla jediným širším stranickým orgánem, který zasedal mezi kongresy a rozhodoval o zásadních záležitostech. Nově ve výkonné radě bude mít každý kraj jen jednoho zástupce, součástí výkonné rady bude i grémium, které tvoří předseda, místopředsedové a šéfové parlamentních klubů.Nově vznikne republikový sněm, ve kterém budou předsedové všech oblastních a regionální organizací a také grémium. Scházet by se měl asi dvakrát až třikrát do roka. Výkonná rada bude zasedat častěji.Kuba: výkonná rada není příliš výkonnáBývalý první místopředseda Martin Kuba návrh zdůvodňoval tím, že z regionů v minulých měsících často zaznívala kritika, že výkonná rada není příliš výkonná. "Pokusili jsme se přijít s tím, že by se výkonná rada zmenšila na jednoho zástupce za každý region, byla by pracovnější orgán, schopný se lépe sejít a lépe fungovat," řekl Kuba.Část straníků ale namítala, že ve výkonné radě nyní bude mít každý kraj bez ohledu na velikost a počet členů strany jen jeden hlas. Stejnou váhu by tak měl hlas za Prahu, kde měla ODS tradičně větší podporu a členskou základnu, a hlas například za Karlovarský kraj, který je menší a výrazně vyšší podporu tam má levice. Zazněl také návrh na to, aby se diskuse o stanovách odložila až do příštího kongresu. Návrh ale nebyl přijat.Fiala, který se na přípravě nových stanov nepodílel, změnu podpořil. "Návrh mi připadá rozumný, protože cítím jako nutnost zřízení celorepublikového sněmu," řekl delegátům. Podobnou strukturu stranických orgánů má například ČSSD. Kromě grémia má další dva stranické orgány, a to předsednictvo a ústřední výkonný výbor.
Související
Občanští demokraté udělali změny v poslaneckém klubu. Benda je přečkal
Exministr Lipavský uvažuje o vstupu do ODS
ODS , Petr Fiala (ODS) , Martin Kuba
Aktuálně se děje
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
včera
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
včera
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
včera
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
včera
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
včera
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
včera
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
včera
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
včera
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
včera
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
včera
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
včera
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
Meteorologická zima pokračuje až do konce února, ale sníh se z nížin vytratil již v posledních dnech. Na horách se ale místy drží desítky centimetrů sněhové pokrývky. Další nadílky se na některých místech v Česku dočkáme snad o víkendu.
Zdroj: Jan Hrabě